Fikcyjne doręczenia dokumentów sądowych w UE

Marta Jeleń
Radca prawny LL.M.
rozwiń więcej
Kancelaria Radcy Prawnego
rozwiń więcej
Koniec fikcyjnych doręczeń dokumentów sądowych obywatelom UE. /Fot. Fotolia
Doręczenie dokumentu sądowego lub brak realnego doręczenia stronie dokumentu sądowego może istotnie wpłynąć na sytuację strony w procesie sądowym. Co zatem zrobić, gdy przeciwnik procesowy mieszka poza granicami kraju i nie wskazał adresu do doręczeń na terenie Polski?

Zgodnie z dotychczas istniejącym przepisem art. 11355 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc) strona mająca miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedzibę za granicą, która nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy, zobowiązana jest wskazać w Polsce pełnomocnika do doręczeń. Jeżeli tego nie zrobi, to przeznaczone dla niej pisma sądowe (w tym także pisma komornika w przypadku postępowania egzekucyjnego) pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Zgodnie jednak z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19.12.2012 r. w sprawie C-325/11 Alder, powołany wyżej przepis polskiego kodeksu postępowania cywilnego jest niezgodny z rozporządzeniem 1393/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. dotyczącym doręczania w państwach członkowskich dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych i handlowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał bowiem, że doręczanie pism sądowych pomiędzy stronami zamieszkałymi lub mającymi siedzibę na terenie Unii Europejskiej, których miejsce pobytu jest znane i które nie ustanowiły pełnomocnika w państwie, w którym toczy się postępowanie, powinno odbywać się w sposób opisany w rozporządzeniu 1393/2007. Rozporządzenie to natomiast nie przewiduje tzw. fikcyjnego doręczenia, o którym mowa w art. 11355 kpc. Jednocześnie TSUE wskazał na konieczność jednolitego stosowania przepisów rozporządzenia 1393/2007, przez co zakres jego stosowania nie może być uzależniony od przepisów państw członkowskich.

Skutki orzeczenia TSUE dla postępowań toczących się w Polsce

W przypadku postępowań będących w toku sądy są zobowiązane do przestrzegania przepisów rozporządzenia 1393/2007 mających pierwszeństwo przed przepisami polskiego kodeksu postępowania cywilnego, czyli zobowiązane są do dokonywania doręczeń w trybie przewidzianym w tym rozporządzeniu z wyłączeniem tzw. fikcyjnego doręczenia wynikającego z art. 11355 kpc.

W praktyce może to poważnie utrudnić dochodzenie zapłaty należności polskim przedsiębiorcom i osobom fizycznym choćby przez to, że postępowania sądowe i egzekucyjne będą trwały dłużej, co może zostać wykorzystane przez nierzetelnych kontrahentów z zagranicy. O ile bowiem procedura doręczeń i samo rozporządzenie są znane sądom, to często pojawiają się problemy z ich stosowaniem i sprawnym przekazaniem dokumentu do drugiego państwa członkowskiego. Na przykład w jednym z postępowań egzekucyjnych prowadzonych we Wrocławiu od czerwca 2012 r. udało się doręczyć zawiadomienie o wszczęciu egzekucji osobie zamieszkałej na terenie Niemiec dopiero pod koniec stycznia 2013 r., albowiem kolejne wydziały sądu uznawały się niewłaściwymi do przekazania dokumentu. Oczywiście procedurę można skrócić, np. poprzez doręczenie dokumentu bezpośrednio drogą pocztową — listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub równoważną przesyłką (art. 14 rozporządzenia 1393/2007). Tutaj jednak w dużej mierze będzie rola pełnomocników polskich przedsiębiorców i osób fizycznych dochodzących zapłaty wierzytelności od swoich zagranicznych kontrahentów, którzy powinni wnosić, aby doręczenie nastąpiło w danym przypadku w sposób możliwie najszybszy.

Skutki orzeczenia TSUE dla postępowań prawomocnie zakończonych - czy należy obawiać się masowego wznawiania postępowań, w których zastosowano art. 11355 kpc?

Jeżeli sąd w zakończonym prawomocnie postępowaniu zastosował przepis art. 11355 kpc i nie doręczał osobie zamieszkałej na terenie innego państwa UE dokumentów sądowych, to osoba ta może żądać wznowienia postępowania na podstawie art. 401 pkt 2 kpc. Taka sytuacja prowadzić może do zachwiania pewności obrotu prawnego i często sporych utrudnień w bieżącej działalności polskich przedsiębiorców, którzy przekonani o nieuchronności posiadanych przez nich prawomocnych wyroków, podejmowali kolejne zobowiązania i decyzje biznesowe.

Orzeczenie TSUE może również skomplikować życie rzeszy polskich emigrantów, którzy  uzyskali wyrok rozwodowy często dzięki temu, że dokumenty sądowe zostały pozostawione w aktach sprawy z tzw. fikcją doręczenia. W ich przypadku jednak skarga o wznowienie postępowania będzie niedopuszczalna, jeżeli po uprawomocnieniu wyroku orzekającego rozwód, jedna ze stron zawarła związek małżeński (art. 400 kpc).

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...