Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - jaka pomoc?

Jakub Michalak
licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, ekonomista, biegły sądowy
rozwiń więcej
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - jaka pomoc? / Shutterstock
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to lek doraźny i natychmiastowy. Jak może pomóc przedsiębiorcom?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – pierwsza pomoc dla zadłużonego przedsiębiorcy

Wprowadzone już na stałe do polskiego prawa uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zdobyło w krótkim czasie ogromną popularność wśród przedsiębiorców. Łatwość i szybkość otwarcia UPR (uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne) oraz niskie koszty całego procesu wydają się być niezwykle korzystne dla przedsiębiorców. Nadto UPR daje dłużnikowi ochronę przed wierzycielami (egzekucją) na cztery miesiące i możliwość zawarcia układu z wierzycielami.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to lek doraźny i natychmiastowy. Dotychczas dostępne w prawie restrukturyzacyjnym postępowania nie umożliwiały tego: postępowanie o zatwierdzenie układu, wprawdzie podobne do UPR nie dawało ochrony przed wierzycielami (egzekucją), zaś kolejne trzy postępowania (przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne) wymagały złożenia wniosku do sądu restrukturyzacyjnego i niejednokrotnie długiego oczekiwania na otwarcie postępowania, które dopiero dawało ochronę przed wierzycielami, podczas gdy toczyły się dotkliwe postępowania egzekucyjne.

Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostaje otwarte na podstawie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym. Doradca restrukturyzacyjny to osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, wydaną przez Ministra Sprawiedliwości. Listę doradców restrukturyzacyjnych znaleźć można na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Przedsiębiorca zawiera umowę z doradcą restrukturyzacyjnym, który od tego momentu staje się nadzorcą układu. Co ważne – dłużnik (przedsiębiorca) nie traci w tym momencie kontroli nad swoim majątkiem (przedsiębiorstwem), z wyjątkiem czynności przekraczających zwykły zarząd, które wymagają zgody nadzorcy układu.

Po podpisaniu umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, ten zleca obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego względem dłużnika. Wcześniej należy dokonać wyboru dnia układowego, który jest granicą wyznaczającą, które wierzytelności zostaną objęte układem (te powstałe przed dniem układowym), a które będą musiały być zaspokajane na bieżąco (powstałe po dniu układowym). Jednocześnie nadzorca układu zawiadamia sąd restrukturyzacyjny (właściwy dla rozpoznania wniosku o zatwierdzeniu układu) o dokonaniu obwieszczenia.

Ochrona przed wierzycielami

Od momentu obwieszczenia o otwarciu UPR dłużnik uzyskuje na cztery miesiące ochronę przed wierzycielami. Toczące się postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu, a też nie mogą zostać wszczęte kolejne postępowania egzekucyjne czy zabezpieczające. Dotyczy to również wierzytelności zabezpieczonych na majątku dłużnika (np. hipoteką), jeżeli zostaną spełnione odpowiednie warunki, tj. propozycje układowe zmierzają do pełnego zaspokojenia wierzyciela zabezpieczonego. Daje to zatem potencjalnie pełną ochronę przed wierzycielami i możliwość zablokowania egzekucji z nieruchomości, ale też uniemożliwia ogłoszenie upadłości dłużnika. Wierzycielom przysługuje prawo do złożenia wniosku o uchylenie skutków obwieszczenia (czyli ochrony przed wierzycielami). Jeżeli sąd restrukturyzacyjny stwierdzi, że skutki obwieszczenia prowadzą do pokrzywdzenia wierzycieli, uchyli skutki obwieszczenia (tym samym zdejmując ochronę przed wierzycielami).

Czas na zawarcie układu

Cztery miesiące to czas na zawarcie układu. Nadzorca układowy sporządza m.in. plan restrukturyzacyjny dla dłużnika, a przede wszystkim przedstawia wierzycielom (ustalonym na podstawie sporządzonego spisu wierzytelności) propozycje układowe wraz z kartami do głosowania. Jeśli nadzorca układu stwierdzi przyjęcie układu jest to podstawą do złożenia wniosku o zatwierdzenie układu do sądu restrukturyzacyjnego. Do momentu jego zatwierdzenia przedłużona zostaje ochrona dłużnika przed wierzycielami. Jeżeli do złożenia wniosku o zatwierdzenie układu nie dojdzie (gdyż nie zawarto układu), UPR ulega umorzeniu z mocy prawa.

Jakub Michalak - licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, ekonomista, biegły sądowy

Prawo
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok
25 maja 2024

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze
24 maja 2024

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?
24 maja 2024

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]
24 maja 2024

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę
24 maja 2024

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.
24 maja 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25
24 maja 2024

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44
24 maja 2024

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie
24 maja 2024

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?
24 maja 2024

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

pokaż więcej
Proszę czekać...