Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

Wybory prezydenckie 2015 -kompendium wiedzy./ fot. Fotolia
W 2015 roku odbędą się kolejne wybory prezydenckie. Już teraz warto przypomnieć sobie zasady, na jakich dokonamy wyboru Prezydenta. Poniżej kompendium podstawowej wiedzy.

Kto może głosować?

Prawo wybierania ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 rok życia. Z pośród uprawnionych do głosowania wyłączone są osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu oraz pozbawione praw publicznych prawomocnym sądu lub Trybunału Stanu.

Zadaj pytanie na: Forum

W jaki sposób można oddać swój głos?

Głos można odbyć we właściwym miejscowo lokalu wyborczym. Właściwość miejscową danego lokalu ustala się na podstawie miejsca zamieszkania.

Wybierając się do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). W lokalu wyborczym po wylegitymowaniu się dokumentem tożsamości wyborca otrzyma kartę do głosowania. Następnie powinien się udać miejsca odosobnienia, jakim jest kabina wyborcza i tam przystąpić do głosowania.

Głosowanie jest tajne.

Oddanie głosu następuje poprzez postawienie w kratce z lewej strony obok jego nazwiska znaku "x" na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania.

Zobacz również: Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Dopisanie się na listę wyborców

Wyborcy, którzy aktualnie przebywają poza miejscem swojego stałego zamieszkania i w dniu wyborów również ich nie będzie pod adresem zameldowania mogą dopisać się w miejscu aktualnego przebywania na listę wyborców.

Można złożyć taki wniosek do urzędu gminy aktualnego miejsca zamieszkania najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborami.

Do listy wyborców mogą się także dopisać osoby, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania.

Zobacz także: Niepełnosprawni zagłosują przez pełnomocnika

Zaświadczenie

Wyborca może też głosować poza miejscem stałego zamieszkania w dowolnym lokalu wyborczym, jeżeli wcześniej pobierze w gminie zaświadczenia o prawie do głosowania. Tego typu dokument jest bezpłatny i można załatwić go praktycznie od ręki.

Zobacz także: Rejestr wyborców a obowiązek meldunkowy

Głosowanie za granicą

Wyborca stale zamieszkujący za granicą oraz wyborca stale zamieszkały w Polsce, a przebywający czasowo za granicą aby zagłosować w wyborach powinien wystąpić z wnioskiem o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą. Wyborcy z polskimi paszportami są wpisywani do spisu wyborców sporządzanego przez konsula. Do spisu wyborców można się dopisać poprzez osobiste stawiennictwo przed konsulem, pisemnie, telefonicznie, faksem lub mailowo. Konsul, aby dopisać do listy powinien otrzymać zgłoszenie zawierające imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia oraz miejsce pobytu wyborcy, numer ważnego polskiego paszportu, a także datę i miejsce jego wydania.  Jednorazowe dopisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą, umożliwia głosowanie w pierwszej i drugiej turze wyborów.

Aby głosować za granicą należy się zgłosić się do konsula najpóźniej 3 dnia przed dniem wyborów.

Głosowanie w szpitalu, areszcie lub domu pomocy społecznej

Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani na listę wyborców z urzędu przez dyrektora danej jednostki.

Osoby, które pojawią się szpitalu, zakładzie pomocy społecznej, zakładzie karnym, areszcie śledczym dopiero w dniu wyborów, będą mogły głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.

Zobacz też: Wybory prezydenckie

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...