REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepełnosprawni zagłosują przez pełnomocnika

Osoby niepełnosprawne mogą oddać swój głos w wyborach przez pełnomocnika.
Osoby niepełnosprawne mogą oddać swój głos w wyborach przez pełnomocnika.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne i starsze będą mogły oddać głos w wyborach prezydenckich za pośrednictwem pełnomocnika. Umożliwia to nowelizacja ordynacji wyborczej z 2009 roku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Państwową Komisją Wyborczą opracowało szczegółowe zasady udzielania pełnomocnictwa do głosowania i wzory niezbędnych dokumentów.

REKLAMA

Aby skorzystać z tej możliwości, wyborcy niepełnosprawni i kończący najpóźniej w dniu głosowania 75 lat muszą złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w urzędzie gminy, na terenie której mieszkają. Wniosek taki można składać od dnia ogłoszenia postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów prezydenta RP. Należy dopełnić tej formalności do 10 dni przed wyborami.

REKLAMA

Jeśli wyborca nie może lub nie potrafi złożyć podpisu, wniosek podpisuje osoba, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa. Do wniosku załącza się m.in. pisemną zgodę osoby przyjmującej pełnomocnictwo i kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wyborcy.

Pełnomocnictwa do głosowania można udzielić bez stawiennictwa w urzędzie gminy. Akt ten spisuje się w domu osoby niepełnosprawnej lub starszej przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) albo upoważnionym pracownikiem urzędu. Przedstawiciel gminy stwierdza niebudzącą wątpliwości wolę wyborcy składając swój podpis na akcie pełnomocnictwa w sytuacji, gdy osoba ta nie może lub nie potrafi sama się podpisać.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocnik musi być wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie, co ustanawiający pełnomocnictwo lub posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania w innej gminie.

Opracowano również wzór i sposób prowadzenia oraz aktualizacji wykazu aktów pełnomocnictwa przez urząd gminy. Pozwoli to zapewnić sprawność postępowania oraz wiarygodność aktu pełnomocnictwa.

Wzory dokumentów potrzebnych do ustanowienia pełnomocnika określa Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2010, Nr 66, poz. 426). Przepisy weszły w życie 22 kwietnia 2010 r.

Pobierz już teraz niezbędne formularze:

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania

Zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania

Akt pełnomocnictwa do głosowania

Wykaz sporządzonych aktów pełnomocnictwa do głosowania

Źródło: MSWiA

Zobacz też: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA