Kasowanie punktów karnych kierowcom w 2024 roku. Czy wszystkich dotyczy termin 1 roku?

Kiedy są kasowane punkty karne kierowcom w 2024 roku? Czy wszystkich dotyczy termin 1 roku? / Shutterstock

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym, które weszły w życie 17 września 2023 r. zlikwidowały zasadę, że punkty karne kierowców przyznane za wykroczenia drogowe kasują się po dwóch latach. Przywrócono zasadę, że punkty karne kasują się automatycznie po 1 roku. Ale cały czas są wątpliwości kogo obejmuje roczny termin kasowania punktów karnych. Wszystkich, czy tylko tych, którzy otrzymali te punkty od 17 września 2023 r.? Również w mediach, czy nawet na stronach niektórych ubezpieczycieli pojawiają się nierzetelne informacje na ten temat. Jak jest naprawdę?

MSWiA: Po jednym roku kasują się wszystkie punkty karne wpisane do ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego

Na to pytanie odpowiedział 8 marca 2024 r. Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiadając na zapytanie poselskie nr 347. Odpowiadając z upoważnienia ministra spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że zgodnie z art. 17 ust. 2 i 3 ustawy z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie jednego roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie. Ponadto, jeżeli w sprawie o naruszenie nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego stanowiącą dochód budżetu państwa lub gdy grzywnę nałożył w drodze mandatu karnego organ Inspekcji Transportu Drogowego, punkty przypisane temu naruszeniu usuwa się z ewidencji po upływie jednego roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie.

Co istotne, przedstawiciel MSWiA dodał, że „Wskazane wyżej unormowania dotyczą wszystkich punktów wpisanych do ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. W ocenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzone przez ustawodawcę rozwiązania w omawianym zakresie należy uznać za optymalne.”

Ważne

Warto wskazać, że ww. nowelizacja Prawa o ruchu drogowym z 2 grudnia 2021 r. została w omawianym zakresie zmieniona kolejną nowelizacją - z 26 maja 2023 r. Omawianej tematyki dotyczy też rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 14 września 2023 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Wszystkie te akty prawne zostały wskazane w podstawie prawnej na końcu niniejszego artykułu.

Policja: 1 rok na usunięcie punktów karnych liczy się od daty uiszczenia grzywny lub uprawomocnienia rozstrzygnięcia 

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji precyzował w komunikacie z września zeszłego roku, że punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie, które zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, czy też mandatem karnym. 

Natomiast punkty przypisane za wykroczenie, za które nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego, usuwa się z ewidencji po upływie 1 roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie. 

Zatem punkty karne są usuwane z ewidencji po upływie 1 roku od dnia zapłacenia grzywny,  a jeżeli należność z tytułu tej grzywny została umorzona, to ów 1 rok liczy się od daty wydania ostatecznego orzeczenia o jej umorzeniu.

Policja potwierdza, że w tym samym terminie usuwane są zarówno te otrzymane przed, jak i po 17 września 2023 roku.

Dopisywanie punktów. Punkty tymczasowe i ostateczne

Wydział Ruchu Drogowego KGP informuje, że wpis tymczasowy dokonuje się niezwłocznie po ujawnieniu naruszenia. Wpisu ostatecznego dokonuje się, jeżeli naruszenie zostało stwierdzone prawomocnym rozstrzygnięciem sądu lub mandatem karnym.

Zatem punkty karne są dopisane do ewidencji od dnia popełnienia wykroczenia. Natomiast w  przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego, kierujący będzie posiadał na swoim „koncie” wpis tymczasowy, który stanie się ostatecznym w chwili, gdy sąd wyda prawomocny wyrok.

Zmniejszanie punktów karnych

Policja informuje także, że każdy kierowca nie częściej niż raz na 6 miesięcy, może zmniejszyć liczbę punktów o 6, przystępując do szkolenia organizowanego przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Ale ta możliwość nie dotyczy kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. 

Punkty karne są odejmowane po szkoleniu w kolejności, począwszy od wpisu z datą najwcześniejszą. Ale gdy przed rozpoczęciem szkolenia kierowca dopuścił się naruszeń, za które suma punktów przekroczyła 24, to nie zostaną one odjęte od łącznej sumy.

Źródła: 
Odpowiedź MSWiA z 8 marca 2024 r. na zapytanie poselskie nr 347.
Komunikat Wydział Ruchu Drogowego KGP z 28 września 2023 r.

Podstawa prawna: 
Ustawa z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2023 poz. 1123.
Ustawa z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2021 poz. 2328.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 14 września 2023 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego - Dz. U. 2023 poz. 1897.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...