2024: prognozy dla złota. Czy zyska jeszcze na wartości i warto w nie ciągle inwestować

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Inwestowaniem w złoto interesuje się coraz więcej mniej zasobnych Polaków, który do tej pory po kilkaset złotych odkładali na lokaty; co ich czeka w 2024 roku / Materiały prasowe

W nieco ponad pół wieku cena złota wzrosła ponad 40-krotnie. Nawet jeśli uwzględni się inflację, trudno nie zgodzić się, iż złoto nie tylko pozwoliło uchronić kapitał przed stratą, ale i dało przyzwoicie zarobić. Jednak kto inwestuje aż na tak długi dystans?

No tak – państwa, o czym świadczą ogromne ostatnio zakupy złota ze strony banków centralnych, w czym Narodowy Bank Polski nie jest odosobniony. I zdaniem ekspertów, to właśnie popyt ze strony banków może być decydujący dla kursów złota, a tym samym opłacalności inwestycji w ten szlachetny metal.

Popyt na złoto rośnie szybciej niż wydobycie

Jak zauważa Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd., po tak zwanym szoku Nixona w październiku 1971 r., gdy opuściliśmy system parytetu złota na rzecz swobodnego kursu walut, kurs króla metali wzrósł o 4461 proc.

Zastanówmy się, jakie czynniki wpływają na długoterminowe notowania złota. Czy inwestycja w ten kruszec rzeczywiście generuje dodatkową wartość, czy też jedynie utrzymuje ją w czasie?

Wszelkie fachowe i mocno skomplikowane analizy pokazują, że od tamtych czasów na cenę złota tak naprawdę wpływa prosta zależność popytu i podaży. O ile wydobycie złota w czasie jest mocno ograniczone i wynosi od 1 do 2 proc. rocznie, to popyt na nie jest mocno zmienny. 

W trzech kwartałach br. popyt na złoto spadł o 7,5 proc. r/r, cena tego kruszcu wzrosła o imponujące 12 proc., przekraczając poziom 2000 USD.
Wśród największych nabywców złota znajdują się Chiny, Polska oraz Singapur. Rezerwy Chin zwiększyły się o 12,5 proc. (zakup 181 ton), Polski o ponad 44 proc. (105 ton), a Singapuru o 50 proc. (76 ton). W trzech kwartałach aż 24,8 proc. banków centralnych zwiększało udział kruszcu w swoich rezerwach, podczas gdy jedynie 16,2 proc. redukowało.

Popyt na złoto nie osłabnie: dlaczego kupują go tyle banki centralne

Popyt na złoto ze strony banków centralnych może się utrzymywać. Świadczy o tym m.in. zapowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego: „Będziemy kontynuować zakupy złota. Marzymy o osiągnięciu 20-proc. udziału złota w naszych rezerwach". Obecnie udział złota w rezerwach NBP stanowi 11,2 proc.

Jak tłumaczy ekspert, sytuacja zdaje się zmierzać do powtórki z czasów merkantylizmu, gdy państwa rywalizowały, by mieć jak najwięcej szlachetnego metalu w swoich skarbcach. Po co? Chodzi tu m.in. o podniesienie wiarygodności państwa w oczach inwestorów, zwiększenie bezpieczeństwa systemu finansowego czy dywersyfikację rezerw.

W obecnych czasach, charakteryzujących się narastającymi niepokojami geopolitycznymi związanymi m.in. z wojną w Ukrainie oraz konfliktem w Izraelu i Strefie Gazy, złoto często staje się bezpieczną przystanią dla kapitału inwestorów, co może podtrzymywać popyt w 2024 roku, a stałe przebicie poziomu 2000 USD za uncję zdaje się znów tylko kwestią czasu – prognozuje Grzegorz Dróżdż.

Polacy coraz śmielej inwestują w złoto

Długi okres wysokiej inflacji dodatkowo przekonał Polaków do inwestowania w złoto. Ani oprocentowanie lokat, ani nawet inne bardzo ryzykowne instrumenty finansowe nie dawały możliwości uchronienie kapitału przed utratą wartości w związku z inflacją, siłą rzeczy więc wiele osób spróbowało lokować swoje nadwyżki finansowe w złocie.

Dodatkowo ułatwiają to same firmy inwestycyjne. Możliwość zakupu złota w kilkugramowych „sztabkach”, czy „po kawałku”, na raty w tradycyjnych – sprawia, że można skorzystać z tego instrumentu inwestycyjnego posiadając oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie.
Na dodatek można to robić online i skorzystać z wielu usług towarzyszących, ułatwiających inwestowanie.

Sprawia to, że inwestowanie w złoto może odebrać taką samą rolę w Polsce, jaką w minionych latach przypisano rynkowi nieruchomości na wynajem; tamten jest alternatywą lokat, obligacji i akcji dla zamożniejszych inwestorów, natomiast rynek złota jako alternatywę dla tradycyjnych instrumentów finansowych wybiorą mniej zasobni, zwani często drobnymi ciułaczami.

Infor.pl
Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Sen poprawia zdrowie: najłatwiej jest przekonać się o tym w maju
16 maja 2024

Wbrew powszechnej opinii nie w styczniu, a dopiero wiosną chętniej zapisujemy się na zajęcia w siłowniach i fitness klubach. Pierwsze bierze się z przekonania o roli jaką w tym względzie odgrywają noworoczne postanowienia, drugie – to fakty, które pokazuje praktyka. Jak ważną w tym rolę odgrywa sen i jak poprawia zdrowie?

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

W fabrykach zadowoleni z warunków pracy są tylko pracownicy biurowi, a co mówią zatrudnieni przy produkcji
15 maja 2024

Zarówno pracownicy biurowi jak i zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji w dużych fabrykach mają zbliżone oczekiwania wobec pracodawców. W praktyce jednak łatwiej jest je spełnić względem pracowników biurowych niż zaangażowanych bezpośrednio w procesy technologiczne. Czym to jest spowodowane?

Dobra wiadomość nie tylko dla smakoszy: przez zmiany klimatu browary znów będą warzyć piwo a nie produkować
15 maja 2024

To pozytywny skutek ocieplania się klimatu, choć nie zmieniający ogólnego obrazu dramatycznych zmian w przyrodzie spowodowanych ocieplaniem przez emisję gazów. Potrzeba zrównoważonego rozwoju nie ominie piwa. Obecnie jak mówią nie tylko browarnicy z prawdziwego zdarzenie jest ono głównie produkowane w fabrykach nazywanych browarami.

Kobiety do prac fizycznych i "męskich". Polacy są podzieleni na ten temat
15 maja 2024

Kobiety do prac fizycznych i "męskich" - Polacy są podzieleni na ten temat. Część uważa, że to stereotypy, część że ma miejsce dyskryminacja płacowa kobiet, a jeszcze inni podkreślają, że pracodawcy powinni być bardziej otwarci na zatrudnianie kobiet w branżach takich, jak: produkcyjna, logistyczna czy budowlana. Czy kobiety nadają się do tzw. prac "męskich"? A mężczyźni do tzw. prac "damskich"

1010 zł dla osoby samotnie gospodarującej, 823 zł dla osoby w rodzinie. Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej
15 maja 2024

Taka jest propozycja przyjęta przez Radę Ministrów. Wzrost kryteriów dochodowych oznaczałby też podwyżkę maksymalnej kwoty zasiłku stałego.

7,1 procent: najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w połowie maja 2024, ile realnie można zarobić i gdzie
16 maja 2024

Na krótko metę – lokata, na dłuższą – konto oszczędnościowe. To drugie można założyć zyskując dodatkową premię, a wiele kont oszczędnościowych na początek oferuje oprocentowanie porównywalne z lokatą. Przewaga konta jest taka, że można z niego wycofać środki nie tracąc całego oprocentowania.

Dni wolne w 2025 r. Jak korzystnie brać urlop
15 maja 2024

Ustawowe dni wolne od pracy umożliwiają zaplanowanie urlopów w szczególny sposób. Kosztem niewielu dni urlopu można nieproporcjonalnie wydłużyć sobie okresy odpoczynku. Jak zatem będzie można zaplanować wolne w przyszłym roku?

QUIZ Test z angielskiego dla ósmoklasisty. Powtórka przed egzaminem 2024 r.
15 maja 2024
Szybka powtórka przed egzaminem z języka angielskiego. Quiz przygotowaliśmy na podstawie arkuszy z egzaminu zeszłorocznego. Sprawdź, czy dasz radę.
pokaż więcej
Proszę czekać...