REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2024: przez COVID-19 w wersji krakena wróci konieczność noszenia maseczek i izolowania chorych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowa minister zdrowia pierwszą swoją decyzją zamówiła dodatkowe 200 tys. szczepionek Nuvaxovid na najnowszą odmianę COVID-19
Tong_stocker
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba zachorowań na koronawirusa systematycznie rośnie, zabrakło szczepionek przeciwko krakenowi – najnowszej wersji choroby i niczego wykluczyć nie można.

O powadze sytuacji najlepiej świadczy fakt, iż nowa minister zdrowia, Izabela Leszczyna już na początku swojego urzędowania postanowiła powołać zespół do spraw monitorowania sytuacji epidemiologicznej.

REKLAMA

Minister zdrowia Izabela Leszczyna: będzie dodatkowe 200 tys. szczepionek Nuvaxovid

Pierwszą decyzją nowej szefowej resortu zdrowia było z kolei zamówienie dodatkowych 200 tys. szczepionek Nuvaxovid przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa, krakenowi. To podwariant omikronu XBB.1.5.

Szczepienia ruszyły 6 grudnia i szybko okazało się, że w związku z narastającą liczbą zachorowań chętnych jest znacznie więcej niż samych szczepionek zamówionych przez rząd. Z punktów szczepień docierały informacje o długich listach oczekujących, a sami pacjenci skarżyli się, że proponuje im się szczepienie starymi preparatami.

Resort zdrowia zapewnia, że szczepionek nie zabraknie i zaszczepi się – bezpłatnie – każdy kto tylko będzie miał ochotę.

Statystyki nie budzą wielkich obaw o nową pandemię, ale…

Ile naprawdę jest zachorowań na koronawirusa, trudno ustalić. I to mimo, że wciąż prowadzona jest oficjalna rządowa strona ze statystykami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według podawanych tam danych, tylko 17 grudnia – a była to niedziela – zarejestrowano 199 nowych zakażeń COVID-19, z czego 25 proc. to zakażenia powtórne. Jednak testy wykonało 881 osób, z czego 201 z wynikiem pozytywnym.

REKLAMA

Ile naprawdę osób, podejrzewając u siebie COVID-10, testy wykonało, nie wiadomo. Rząd wycofał wszystkie zarządzenia dotyczące profilaktycznego testowania i Polacy testy na koronawirusa kupują sami w aptekach, czego oczywiście statystyki ze zrozumiałych względów nie obejmują.

Teoretycznie liczby z oficjalnych statystyk alarmujące nie są, zwłaszcza gdy zerknie się na górę oficjalnej statystyki rządowej, która podaje dane sumaryczne. Niespełna 200 zachorowań, przy zerowych zgonach przy liczbie ponad 6,6 mln zachorowań od początków marca  2020 r. i ponad 120 tys. zgonach na koronawirusa od tamtego czasu.

Nuvaxovid – szczepionka na najnowszy wariant COVID-19: jak skorzystać

Szczepienia ruszyły 6 grudnia  i pewnie potrwają tak długo jak długo będą na nie chętni. Minister Izabela Leszczyna zapewniła publicznie, że zaszczepić się nową szczepionką będzie mógł każdy chętny.

Na razie, zgodnie z instrukcjami resortu zdrowia jeszcze pod poprzednim kierownictwem szczepionkę Nuvaxovid może przyjąć osoba, która ukończyła 12 lat i wcześniej nie szczepiła się przeciw COVID-19 albo szczepiła się przeciw COVID-19, ale od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

REKLAMA

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można więc przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Przy czym osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19  powinny przyjąć dwie dawki szczepionki w odstępie trzech tygodni.

Są też grupy osób, którym przyjęcie szczepionki jest zalecane – to tak zwane grupy ryzyka. Zalicza się do nich wszystkie osoby w wieku powyżej 60 latA co, a w wieku powyżej 12 lat – z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Ponadto naturalną grupę ryzyka stanowią pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne, a można się na nie zapisać na jeden z kilku sposobów:

  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
  • w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: https://pacjent.gov.pl/artykul/punkty-szczepien-przeciw-covid-19)
  • przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,
  • przez infolinię 989 (w godz. w godz. 7.00 – 20.00).

A co z potencjalną opcją przywrócenia obowiązku noszenia maseczek? Zapewne jeśli powoływany właśnie zespół ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej takie działanie zaleci, rząd rozważy jego wprowadzenie. Na razie coraz więcej osób wróciło dobrowolnie do korzystania z maseczek, szczególnie w miejscach publicznych, chcąc w ten sposób zminimalizować ryzyko zachorowania na koronawirusa.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Darowizna w gotówce od matki: Skarbówka nie odpuszcza – liczy się forma przekazania środków

Choć darowizny między najbliższymi krewnymi często korzystają z pełnego zwolnienia z podatku, fiskus nie pozostawia miejsca na dowolność w ich dokumentowaniu. Najnowsza interpretacja podatkowa pokazuje, że nawet spełnienie podstawowych warunków, takich jak zgłoszenie darowizny w terminie i jej otrzymanie od członka rodziny, nie wystarczy, jeśli środki przekazano w gotówce. Taka forma – mimo zgłoszenia – może oznaczać konieczność zapłaty podatku.

REKLAMA

Rola społeczności lokalnych w ochronie dziedzictwa kulturowego

Obowiązek ochrony zabytków nie dotyczy wyłącznie organów administracji czy właścicieli zabytkowych obiektów. Przepisy prawa nakładają ten obowiązek na każdego, kto z dziedzictwem kultury ma kontakt. To fundamentalna zasada, której konsekwencje praktyczne często są niedoceniane.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

REKLAMA