W jakich branżach znajdziemy najwięcej ofert pracy w wakacje?

ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
rozwiń więcej
Praca sezonowa/fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Produkcja przemysłowa, budownictwo i przemysł wydobywczy to sektory gospodarki, w których pracodawcy spodziewają się największego wzrostu zatrudnienia w okresie wakacyjnym. Kto może liczyć na zatrudnienie?

Kogo w wakacje będą szukać rekruterzy?

Produkcja przemysłowa, budownictwo i przemysł wydobywczy to branże, które będą najintensywniej rekrutować w wakacje. Na zatrudnienie mogą liczyć nie tylko przedstawiciele tak zwanych niebieskich kołnierzyków. Firmy poszukują też inżynierów budowy, menedżerów projektów, kontrolerów jakości czy planistów produkcji. Bezrobocie, które od wielu miesięcy utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, dodatkowo nakręca rynek pracy, a duża liczba dostępnych ofert zatrudnienia sprzyja rotacji pracowników. W odpowiedzi na powyższą sytuację wielu pracodawców, chcąc przygotować się na ewentualne zmiany personalne, jest w ciągłym procesie rekrutacji.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami PREMIUM

Produkcja przemysłowa, budownictwo i przemysł wydobywczy to sektory gospodarki, w których pracodawcy spodziewają się największego wzrostu zatrudnienia w okresie lipiec–wrzesień (źródło: Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2018 roku).

W produkcji przemysłowej, gdzie firmy wskazały najbardziej optymistyczne plany rekrutacyjne, pracodawcy poszukują obecnie kandydatów na takie stanowiska jak między innymi: pracownik produkcyjny, monter, magazynier, operator wózka widłowego, operator maszyn, elektromechanik (źródło: dane własne ManpowerGroup). Na zatrudnienie mogą też liczyć kierownicy i eksperci – kierownicy zmiany, planiści produkcji, kierownicy operacyjni. Również w budownictwie, utożsamianym głównie z pracą fizyczną, firmy poszukują inżynierów budowy czy project managerów odpowiedzialnych między innymi za koordynację i zarządzanie wymaganymi zezwoleniami, licencjami i certyfikatami niezbędnymi dla prawidłowego uruchomienia fabryki.

Jak zauważa Luiza Luranc, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower rynek pracy jest w tej chwili niesamowicie chłonny, szczególnie w odniesieniu do kandydatów, którzy będą wykonywać prace fizyczne. – Obecnie zdecydowanie mamy do czynienia z rynkiem pracownika fizycznego i wzrostem płac w tym obszarze. Wraz z upływem kolejnych miesięcy obserwujemy rosnącą dynamikę wzrostu wynagrodzeń i benefitów pozafinansowych. Wakacje to intensywny czas dla branży turystycznej i rolniczej, ale to również okres przygotowania do wzrostu zapotrzebowania na kadry, które pojawi się jesienią na produkcji czy w branży e-commerce – dodaje Luiza Luranc.

Wśród 10 przeanalizowanych przez ManpowerGroup sektorów rynku dużej liczby ofert pracy w sezonie wakacyjnym można się spodziewać również w branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz w handlu detalicznym i hurtowym.

ManpowerGroup zapytał 750 polskich pracodawców o ich plany zatrudnienia na okres lipiec–wrzesień 2018 roku. Wyniki badania zostały opublikowane w ramach raportu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia. Raport z badania jest bezpłatny i ogólnodostępny w wersji polskiej i angielskiej na stronie www.manpowergroup.pl w zakładce Raporty rynku pracy.

Polecamy serwis: Poszukiwanie pracy

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...