Wakacyjna praca - korzyści

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
Na obecnym runku pracy można wielokrotnie znaleźć oferty pracy sezonowej. Zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczynają się prace związane ze zbiorem owoców i warzyw, przetwórstwem owocowo-warzywnym oraz pracą na roli, branżą rekreacyjno-turystyczną czy handlem, jest znacznie większe zapotrzebowanie na pracowników.

Wiadomo jednak, że jest to praca na określony czas i po zakończeniu sezonu, nie będzie możliwości przedłużenia tej trwania. Czy zatem warto się decydować na zatrudnienie na kilka tygodni czy miesięcy, jeśli nie jest to zgodne z naszym wykształceniem czy dotychczasowym doświadczeniem zawodowym?

Niskie kwalifikacje zawodowe

Motywacji do podjęcia tego typu pracy może być bardzo wiele. Zainteresowane są nią przede wszystkim osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych, którzy bez problemu poradzą sobie w pracy o takich charakterze, natomiast mają trudności z zatrudnieniem w innych miejscach. Czasem jednak minusem jest to, że praca może być krótkotrwała i nie zagwarantuje na dłuższy okres zabezpieczenia finansowego. Tutaj bardzo ważne jest nastawienie osoby. Oczywiście można widzieć wiele negatywnych rzeczy, natomiast jest też szereg korzyści płynących z takiego zatrudnienia. Przede wszystkim jest to możliwość zarobienia pieniędzy, których bez tej pracy by nie było. Poza tym można nawiązać sieć kontaktów z osobami, które mogą mieć wiedzę na temat innych miejsc pracy. jeśli pokażemy się z jak najlepszej strony, jako osoba bardzo pracowita, obowiązkowa i rzetelna, wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy w jakiś sposób zauważeni i w przyszłości będziemy mogli liczyć na pomoc nowo poznanych współpracowników czy przełożonych. Jest to również kolejne doświadczenie zawodowe, które z pewnością przyda się w dalszym poszukiwaniu stałego zatrudnienia.
Jest to również bardzo korzystna alternatywa dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Praktyka, która będzie trwała od kilku tygodni do kilku miesięcy może być bardzo dobry początkiem na to, aby zapoznać się z rolą pracownika, jaką należy pełnić. Jeśli osoba nigdy dotąd nie pracowała, wówczas ciężko jej ocenić własne zasoby i możliwości, jakie może zaprezentować przyszłemu pracodawcy. Natomiast w momencie, kiedy te umiejętności i zalety zostaną sprawdzone, wówczas istnieje większa szansa na to, że będziemy bardziej pewni swoich posiadanych cech, będziemy mieć bowiem wiedzę, że te umiejętności wykorzystaliśmy w praktyce i były one skuteczne.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Uczniowie, studenci

Praca sezonowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób uczących się czy studiujących i zamierzających zarobić sobie na własne potrzeby. Oprócz zetknięcia się ze środowiskiem zawodowym, co będzie bardzo korzystnym doświadczeniem na przyszłość, osoby te mogą z powodzeniem wykonywać większość z prac, które związane są z pracami sezonowymi. Jest to oferta skierowana wprost do młodych ludzi, którzy zamierzają efektywnie wykorzystać swój wolny czas i dodatkowo czegoś nowego się nauczyć.

Praca za granicą

Należy pamiętać, że praca sezonowa nie dotyczy tylko i wyłącznie ofert krajowych, lecz również duże zapotrzebowanie na pracowników jest poza granicami Polski. Warto się w tym celu skontaktować z Agencjami Pracy Tymczasowej lub Urzędami Pracy, które dysponują informacją na temat takiej pracy. Konsultując się z tymi instytucjami zwiększamy prawdopodobieństwo, że zagraniczny pracodawca będzie uczciwy i nie zostaniemy wprowadzeni w błąd odnośnie warunków pracy i wynagrodzenia. Wyjazdy zagranicę są coraz bardziej popularne i nie stanowi to problemu, zwłaszcza jeśli myślimy o pracy na terenie krajów Unii Europejskiej. Ponadto jest to bardzo dobra możliwość zapoznania się z nową kulturą – co często wygląda zupełnie inaczej niż podczas wyjazdu rekreacyjnego – poznanie czy udoskonalenie umiejętności językowych. Praca w innym kraju często wymaga wykorzystania wielu umiejętności takich jak kreatywność, zaradność życiowa, zdolność dostosowywania się do nowych warunków, dlatego też warto spróbować, ponieważ może to być przydatne nie tylko w życiu zawodowym, lecz również osobistym. Ponadto wynagrodzenie często jest kilkakrotnie wyższe, a co za tym idzie, można zarobić na konkretny cel, na który trudno byłoby zebrać pieniądze w Polsce w tak krótkim czasie.

Korzyści

Oprócz wymiernym korzyści w postaci wynagrodzenia, osoba może nabyć wiele potrzebnych cech, które pomogą w dalszym poszukiwaniu zatrudnienia. Może to być np. uczenie się negocjacji z pracodawcą, współpracy z innymi, elastyczności, pracy indywidualnej, asertywności itp. Te wszystkie umiejętności są uniwersalne i niezbędne w każdej pracy, niezależnie od zawodu i jego charakteru.
Dlatego też, jeśli jest taka możliwość, to warto zastanowić się nad podjęciem zatrudnienia sezonowego. Łatwiej szuka się pracy, kiedy się ją ma. Poza tym, kontakt z innymi wzmacnia poczucie naszej wartości, a co za tym idzie, zwiększa się prawdopodobieństwo, że dalsze poszukiwanie pracy będzie bardziej skuteczne.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...