Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
inforCMS
Dokumenty aplikacyjne są podstawowym narzędziem potrzebnym do efektywnego poszukiwania zatrudnienia. Każda osoba bezrobotna w pierwszej kolejności powinna je stworzyć, aby móc w odpowiedni sposób przedstawić swoją sylwetkę zawodową potencjalnemu pracodawcy. Jednak, aby ta promocja własnej osoby była skuteczna, należy zrobić to bardzo starannie oraz rzetelnie. Warto pamiętać, że to od tych dokumentów wielokrotnie zależy czy pracodawca zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, czy będzie chciał nas bliżej poznać.

Czym są dokumenty aplikacyjne?

Dokumenty aplikacyjne są to CV oraz list motywacyjny, ewentualnie inne formularze rekrutacyjne stosowane przez daną firmę. CV służy do tego, aby w przejrzysty i czytelny sposób przedstawić swoją ścieżkę zawodową, przebieg drogi edukacyjnej oraz inne kwalifikacje czy umiejętności, jakie posiadamy. Pracodawca nie skupia się nad czytaniem CV, a jedynie go przegląda czyli trwa to kilkadziesiąt sekund. Aby przez ten czas pracodawca mógł zapoznać się z najważniejszymi informacjami ważne jest, aby mieć świadomość, w jaki sposób należy skonstruować CV, by te wszystkie informacje zostały odczytane. 

Jak powinno wyglądać CV i list motywacyjny?

CV powinno być przede wszystkim bardzo czytelne. Nie można sobie pozwolić na pisanie dokumentu małą czcionką, ponieważ może to być zbyt męczące przy przeglądaniu. Nie należy również stosować pojedynczych odstępów między interliniami, ponieważ może to spowodować, że wszystkie informacje będą ze sobą zlane. Czcionka powinna być standardowa, bez żadnych udziwnień, zawijasów czy innych ozdobników, a odstępy pomiędzy wierszami to 1,5 interlinii. Najważniejsze rzeczy mogą być pogrubione bądź napisane wielkimi literami, jednak w ten sposób nie powinno się pisać całego dokumentu. Taki format będzie czytelny i nie sprawia problemu przy szybkim odnalezieniu konkretnej informacji.

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Jedną z podstawowych zasad pisania listu motywacyjnego jest jego indywidualna treść dla każdego pracodawcy. Poprzez zapoznanie się ze specyfiką firmy, oczekiwaniami pracodawcy wobec przyszłych kandydatów do pracy, należy sformułować swoje zalety i tak przedstawić swoją osobę, aby można było stwierdzić, że właśnie takich cech, kwalifikacji i umiejętności wymaga pracodawca. Nie chodzi tutaj, aby pisać nieprawdę, chociaż w niewielkim stopniu, ale żeby odnaleźć w sobie takie cechy, które mogą być przydatne pracodawcy.

Rynek pracy opiera się na zasadach podaży i popytu. Pracodawcy potrzebują pewnego potencjału, który posiadają kandydaci do pracy i są gotowi za niego zapłacić. Należy o tym pamiętać. Pracodawcy nie są to instytucje charytatywne, które mogą pozwolić sobie na pomoc kandydatowi. Pracodawca chce widzieć w pracowniku zespół umiejętności, które sprawią, że będzie on miał zysk rozumiany w bardzo szerokim znaczeniu. Może to być poprawa wizerunku firmy, nawiązywanie kontaktów z klientami, wzrost produkcji bądź jakości usług itp. Dlatego tez kandydat do pracy powinien mieć świadomość, że występuje w roli osoby, która chce coś sprzedać, dlatego też swój potencjał należy jak najbardziej wypromować.

Zobacz również: Atrakcyjne CV absolwenta

Informacje w dokumentach aplikacyjnych

Wszystkie informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych powinny być bardzo dobrze przemyślane, ze szczególnym uwzględnieniem faktu, że będzie czytać je osoba, która nas nie zna. Dlatego też nie można pozwolić sobie na pewnego rodzaju skróty myślowe czy potoczne słownictwo, jakim posługujemy się w kontaktach z innymi.

Ważne też, aby wszystkie informacje były wyczerpujące, ale też niezbyt szczegółowe, gdyż nie będziemy wtedy mieli o czym mówić podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Niezwykle ważne, aby pracodawcę zainteresować naszą kandydaturą, aby chciał jeszcze osobistego kontaktu, by doprecyzować te obszary, w których ma wątpliwości.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Aby dobrze zaprezentować swoją kandydaturę na dane stanowisko ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Zatem, kiedy już wiemy na jakie stanowiska będziemy aplikować i do jakiej firmy warto, aby nasze dokumenty aplikacyjne przejrzał doradca zawodowy czy doradca personalny. Usługi te są bezpłatne, dlatego też nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów, a jedynie możemy skorzystać na cennych uwagach fachowca.

Chociaż dokumenty aplikacyjne stały się już dość powszechne i coraz więcej osób ma wiedzę w jaki sposób je przygotowywać , to jednak wciąż zdarzają się w tym zakresie dość rażące błędy, które działają na szkodę kandydata do pracy. Im bardziej przygotujemy się do stworzenia profesjonalnej wizytówki, tym większa szansa, że proces rekrutacyjny zakończy się dla nas sukcesem.

Prawo
Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

pokaż więcej
Proszę czekać...