REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Atrakcyjne CV absolwenta

Subskrybuj nas na Youtube
www.sxc.hu
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

CV jest jednym z podstawowym narzędzi potrzebnych w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Jest to pierwszy dokument, który przedstawia kandydat do pracy przyszłemu pracodawcy. Dlatego tez tak ważne, aby był on stworzony w sposób profesjonalny, a przede wszystkim zachęcający do spotkania i wyjaśnienie pozostałych informacji, które nie zostały zawarte w CV.

Jeśli osoba posiada odpowiednie wykształcenie, bogate doświadczenie zawodowe oraz dodatkowe umiejętności potwierdzone dodatkowymi certyfikatami ze szkoleń czy kursów, wówczas napisanie CV staje się dość proste. Co jednak, jeśli taki dokument ma stworzyć osoba, która nie może się pochwalić takimi wysokimi kwalifikacjami? Tak jest przede wszystkim w grupie absolwentów szkół wyższych, którzy jeszcze na tym etapie swojej ścieżki zawodowej nie posiadają praktycznych umiejętności związanych ze swoim zawodem. Zatem z jaki sposób przedstawić się pracodawcy, aby miał on wizerunek osoby, w którą warto zainwestować i dać jej szansę na zdobycie tego doświadczenia?

REKLAMA

Jakie informacje powinny znaleźć się w CV

REKLAMA

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę pracodawcy na swoje mocne strony. W przypadku absolwenta będzie to wiek, który pozwala wnioskować, że osoba ma dużo zapału do tego, aby wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce, jak również łatwość w szybkim uczeniu się i motywację, by podejmować różnego rodzaju wyzwania związane z pracą zawodową.

Dużym atutem jest również wykształcenie zgodne z pracą, o jaką kandydat aplikuje. Warto w swoim wykształceniu wypisać wszystkie informacje, które są zbieżne ze stanowiskiem lub zakresem obowiązków, jakie będzie należało wykonywać na danym stanowisku.

Jeśli kandydat pisał pracę magisterską z dziedziny związanej z przyszłą pracą lub docelowo z branżą, w której stara się o pracę, wówczas warto jest wpisać ten tytuł w swoim CV. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przebyte kursy

Jeśli kandydat do pracy uczestniczył w dodatkowych kursach czy szkoleniach, warto te informacje umieścić w CV. Podczas nauki szkolnej czy akademickiej jest wiele możliwości uczestnictwa w warsztatach, szkoleniach czy seminariach. Jeśli nie są to formy kształcenia zupełnie bezpłatne, to ich koszt jest niewielki. Warto wykorzystać możliwości zdobycia uprawnień czy umiejętności, aby móc być bardziej atrakcyjnym kandydatem podczas poszukiwania zatrudnienia.

Zobacz: Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Doświadczenie zawodowe

REKLAMA

Chociaż doświadczenia zawodowego absolwenci zazwyczaj nie posiadają zbyt wiele, to należy wykorzystać do zaprezentowania się przyszłemu pracodawcy, tę aktywność, którą zdobyliśmy przez lata nauki. Dlatego tez warto uczestniczyć w praktykach zawodowych, które są organizowane przez szkoły i uczelnie.

Oprócz tych obowiązkowych, dobrze aby samodzielnie szukać pracodawców, którzy są chętni do tego, aby na kilka tygodni przyjąć praktykanta. Jest to możliwość obserwacji miejsca pracy, zakresu obowiązków, jakie na danym stanowisku są do wykonania, jak również skonfrontowania swoich wyobrażeń dotyczących branży z rzeczywistymi możliwościami rozwoju oraz ograniczeniami i trudnościami. 

Warto także podejmować prace dorywcze, które można wpisać w późniejszym czasie do swojego życiorysu zawodowego. Nawet jeśli to będzie zatrudnienie, które nie ma zbyt wiele wspólnego z przyszłą pracą zawodową i kierunkiem kształcenia, to będą to dodatkowe informacje dla pracodawcy.

Jeśli osoba już kiedykolwiek była zatrudniona, to pozwala wnioskować, że nabyła umiejętności, którymi powinien charakteryzować się pracownik, tj. umiejętność pracy w zespole, organizacja pracy, umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych.

Pracodawca może również stworzyć sobie obraz kandydata do pracy jako osoby odpowiedzialnej, zaradnej, zdyscyplinowanej, zorganizowanej itp. I chociaż osoba nie będzie miała praktycznych umiejętności związanych z konkretnymi zadaniami, to jednak już będzie miała kompetencje społeczne, które są niezwykle istotne w roli pracownika. 

Osobowość

Czasem pracodawcy bardziej zwracają uwagę na to, jaki kandydat do pacy posiada potencjał osobowościowy niż wiedzę merytoryczną. Konkretne umiejętności można nabyć w toku szkoleń czy nabywania doświadczenia zawodowego, natomiast to, że ktoś nie będzie zdyscyplinowany czy odpowiedzialny bardzo trudno zmienić. 

Aby uatrakcyjnić swój życiorys zawodowy warto zamieścić tam informacje na temat swojej aktywności społecznej, akademickiej, np. uczestnictwo w organizacji różnego rodzaju targów czy seminariów, udział w konkursach, aktywna działalność w kołach zainteresowań, wolontariatach, stowarzyszeniach, samorządach uczniowskich itp.

Wszystkie te działania wiążą się z konkretnymi umiejętnościami, a przede wszystkim ze zdolnością organizacji pracy i czasu pomiędzy naukę a pozostałe czynności, które są zaplanowane w ciągu dnia.

Zainteresowania

Warto również zwrócić uwagę na zainteresowania. Przydatne są zwłaszcza te, które są zbieżne lub pokrewne z pracą, którą kandydat ma podjąć. Pracodawca na podstawie tych informacji może wnioskować, że osoba będzie w lepszym stopniu przyswajała sobie wiedzę oraz umiejętności w tym zakresie.

Ale także inne zainteresowania są cennym czynnikiem w ocenie przydatności osoby do pracy. Jeśli pracodawca ma świadomość, że osoba swój wolny czas poświęca na aktywność sportową, rekreacyjną czy dydaktyczną, wówczas może wnioskować, że kandydat jest zdyscyplinowany, aktywny, zorganizowany itp.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Podsumowanie

Aby stworzyć atrakcyjne CV należy dobrze przemyśleć swoje działanie na rynku pracy. Oprócz tego, co się w nim zapisze, warto się wcześniej zastanowić, co zrobić, aby wyglądało jak najbardziej korzystnie. Życiorys zawodowy jest jedynie odzwierciedleniem naszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej i naszej wizji pracy. Dlatego też należy mieć świadomość, że każdą swoją aktywnością sprawiamy, że nasz obraz jako kandydata do pracy jest bardziej atrakcyjny.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

REKLAMA

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

REKLAMA