reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > List do pracodawcy

List do pracodawcy

O ile CV nie stanowi już dla osób poszukujących pracy większego problemu, to przez cały czas można zaobserwować obawy przed pisaniem listu motywacyjnego. Zdaniem jednych jest to zupełnie niepotrzebne, inni twierdzą, że jest to bardzo trudne i wymaga dużego wysiłku, aby stworzyć profesjonalny dokument.

Można także zauważyć, że kandydaci do pracy widzą problem w tym, że list motywacyjny do każdego pracodawcy powinien być dostosowany i indywidualny, a nie napisany raz i tylko zmieniane potrzebne dane. Tak jak CV, większość osób tworzy jego jedną wersję i na tej podstawie wprowadza jedynie drobne zmiany, tak list motywacyjny powinien być dostosowywany na bieżąco do konkretnego pracodawcy.

Napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest trudne, jednak jak w każdym etapie procesu rekrutacyjnego, należy się do tego przygotować. Po pierwsze należy zapoznać się ze specyfiką firmy, aby w liście do pracodawcy można było przedstawić swoje mocne strony, które są odpowiedzią na oczekiwania konkretnego miejsca pracy.
Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą właśnie w tym miejscu, to z pewnością posiadamy wykształcenie, doświadczenie czy umiejętności, które są potrzebne na danym stanowisku. Jednak wiele osób nie potrafi tego dostatecznie przedstawić. A list motywacyjny jest właśnie okazją do zaprezentowania swojej sylwetki, jako kandydata do pracy, który spełnia wymogi pracodawcy.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Dużym błędem jest dublowanie informacji zawartych już wcześniej w CV. Należy sobie uświadomić, że list motywacyjny jest kolejnym, etapem rekrutacji, a nie jedynie zmienioną jego formą. I tak kandydat do pracy powinien dozować informacje począwszy od CV, a skończywszy na rozmowie kwalifikacyjnej czyli osobistym przedstawieniu się pracodawcy. Dlatego też tak ważne, aby list motywacyjny był wprowadzeniem do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli list będzie zbyt obszerny, a informacje w nim będą bardzo wyczerpujące, wówczas może się okazać, że osoba rekrutowana podczas spotkania z pracodawcą nie ma już więcej do dodania, a jedynie powiela już przedstawione fakty.
List motywacyjny posiada przede wszystkim funkcję promocyjną. Kandydat do pracy powinien nim zachęcić pracodawcę do spotkania.

Z pewnością jest to bardzo dobry moment, aby zaprezentować nieco więcej niż w CV czyli oprócz suchych faktów dotyczących wykształcenia i doświadczenia zawodowego można opisać, jakie umiejętności i cechy charakteru posiadamy. Warto uwzględnić szczególnie te, które są bardzo istotne z punktu wykonywanego zawodu czy zajmowanego stanowiska.
Pracodawca powinien w liście motywacyjnym dostrzec osobę, która może być mu bardzo pomocna, ponieważ posiada cechy i umiejętności, które uprawdopodobniają zysk dla jego firmy, a tym samym dla niego.
List motywacyjny jest bardzo dobrą szansą na to, aby zaciekawić pracodawcę swoją sylwetką zawodową. Jednak, aby tak było należy określić swoje mocne strony i skonfrontować to z oczekiwaniami rekrutującego. Im większe zaangażowanie w poszukiwanie pracy, tym większa szansa na to, że taki list zostanie stworzony.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama