Kategorie

List do pracodawcy

Małgorzata Czarnota
inforCMS
O ile CV nie stanowi już dla osób poszukujących pracy większego problemu, to przez cały czas można zaobserwować obawy przed pisaniem listu motywacyjnego. Zdaniem jednych jest to zupełnie niepotrzebne, inni twierdzą, że jest to bardzo trudne i wymaga dużego wysiłku, aby stworzyć profesjonalny dokument.

List powinien być dostosowany do konkretnego pracodawcy

Można także zauważyć, że kandydaci do pracy widzą problem w tym, że list motywacyjny do każdego pracodawcy powinien być dostosowany i indywidualny, a nie napisany raz i tylko zmieniane potrzebne dane. Tak jak CV, większość osób tworzy jego jedną wersję i na tej podstawie wprowadza jedynie drobne zmiany, tak list motywacyjny powinien być dostosowywany na bieżąco do konkretnego pracodawcy.

Należy zapoznać się ze specyfiką firmy

Napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest trudne, jednak jak w każdym etapie procesu rekrutacyjnego, należy się do tego przygotować. Po pierwsze należy zapoznać się ze specyfiką firmy, aby w liście do pracodawcy można było przedstawić swoje mocne strony, które są odpowiedzią na oczekiwania konkretnego miejsca pracy.
Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą właśnie w tym miejscu, to z pewnością posiadamy wykształcenie, doświadczenie czy umiejętności, które są potrzebne na danym stanowisku. Jednak wiele osób nie potrafi tego dostatecznie przedstawić. A list motywacyjny jest właśnie okazją do zaprezentowania swojej sylwetki, jako kandydata do pracy, który spełnia wymogi pracodawcy.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

List powinien zachęcić pracodawcę do spotkania

Dużym błędem jest dublowanie informacji zawartych już wcześniej w CV. Należy sobie uświadomić, że list motywacyjny jest kolejnym, etapem rekrutacji, a nie jedynie zmienioną jego formą. I tak kandydat do pracy powinien dozować informacje począwszy od CV, a skończywszy na rozmowie kwalifikacyjnej czyli osobistym przedstawieniu się pracodawcy. Dlatego też tak ważne, aby list motywacyjny był wprowadzeniem do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli list będzie zbyt obszerny, a informacje w nim będą bardzo wyczerpujące, wówczas może się okazać, że osoba rekrutowana podczas spotkania z pracodawcą nie ma już więcej do dodania, a jedynie powiela już przedstawione fakty.
List motywacyjny posiada przede wszystkim funkcję promocyjną. Kandydat do pracy powinien nim zachęcić pracodawcę do spotkania.

Należy określić swoje mocne strony

Z pewnością jest to bardzo dobry moment, aby zaprezentować nieco więcej niż w CV czyli oprócz suchych faktów dotyczących wykształcenia i doświadczenia zawodowego można opisać, jakie umiejętności i cechy charakteru posiadamy. Warto uwzględnić szczególnie te, które są bardzo istotne z punktu wykonywanego zawodu czy zajmowanego stanowiska.
Pracodawca powinien w liście motywacyjnym dostrzec osobę, która może być mu bardzo pomocna, ponieważ posiada cechy i umiejętności, które uprawdopodobniają zysk dla jego firmy, a tym samym dla niego.
List motywacyjny jest bardzo dobrą szansą na to, aby zaciekawić pracodawcę swoją sylwetką zawodową. Jednak, aby tak było należy określić swoje mocne strony i skonfrontować to z oczekiwaniami rekrutującego. Im większe zaangażowanie w poszukiwanie pracy, tym większa szansa na to, że taki list zostanie stworzony.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?

  Limity dorabiania dla emerytów z KRUS od września 2021 r.

  Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2021 r.? Przy jakich kwotach świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone?

  Grzywna za podrzucanie śmieci

  Czy za podrzucanie śmieci sąsiad może zapłacić grzywnę? Co z możliwością wykorzystania nagrania z monitoringu?

  Czerwcowi emeryci - jakie zmiany?

  Czerwcowi emeryci już nie stracą. Ich emerytury zostaną przeliczone przez ZUS z urzędu na korzystniejszych zasadach.

  KE zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę

  Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji dotyczącej środków tymczasowych z 14 lipca.