reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > CV jako wizytówka naszej osoby

CV jako wizytówka naszej osoby

CV – z łacińskiego Curriculum Vitae – czyli życiorys zawodowy jest jednym z dokumentów, którego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca. Za jego pośrednictwem, można, a nawet trzeba zaprezentować się potencjalnemu szefowi w taki sposób, aby był zainteresowany naszą osobą, a w następstwie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Aby przygotować dobre CV, należy się do tego dobrze przygotować. Niestety bardzo niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę i najczęściej korzystają ze wzorów, jakie są dostępne w prasie, książkach oraz Internecie. Oczywiście wzorowanie się na tych przykładach nie jest złe, o ile mamy świadomość, że powinniśmy stworzyć własny, indywidualny dokument, a nie jedynie powielać informacje z gotowego źródła. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Dlatego też warto przed przystąpieniem do przygotowywania własnego życiorysu zrobić analizę własnych umiejętności, kwalifikacji oraz cech charakteru, które mogą być korzystne dla pracodawcy. Wielu osobom bezrobotnym wydaje się, że to nic trudnego, że można to zrobić w kilka chwil. Jeśli jednak rzetelnie i odpowiednio przygotujemy się do tego, to bardzo szybko okaże się, że jest do tego potrzebna nie tylko wiedza na swój temat, lecz przede wszystkim zaangażowanie do stworzenia tych dokumentów. 

Nie należy bagatelizować przygotowania CV, ponieważ jest to pierwszy dokument, z którym ma do czynienia pracodawca w całym procesie rekrutacyjnym. Aby dobrze zrozumieć motywy przyszłego szefa, należałoby się postawić na jego miejscu. Wówczas możemy zastanowić się czy wszystkie informacje zawarte w naszej wizytówce są wystarczające do tego, aby mieć wyobrażenie o pracowniku. Warto także pamiętać, że jest to dopiero pierwszy krok w kontakcie z pracodawcą.

Chociaż informacje powinny być pełne oraz spójne, to trzeba pamiętać, że jest jeszcze list motywacyjny, o który możemy zostać poproszeni lub możemy go napisać z własnej inicjatywy, jak również rozmowa kwalifikacyjna, na którą, w przypadku zainteresowania pracodawcy możemy zostać zaproszeni, dlatego też nie należy wpisywać wszystkiego bardzo szczegółowo. Niektórzy popełniają ten błąd, wypisując bardzo dokładnie zakres obowiązków. 

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Istnieje w tej sytuacji niebezpieczeństwo, że pracodawca po przejrzeniu naszego listu motywacyjnego czy osobistego kontaktu w czasie rozmowy nie będzie w stanie dowiedzieć się niczego nowego, co nie zostało już zawarte w CV. Pracodawcy taka osoba wydaje się nieciekawa jako pracownik, jako ktoś o kim już wszystko wie i ani list, ani rozmowa nie wnoszą nic nowego. Dlatego też, mając na uwadze cały proces rekrutacyjny, stopniować ilość informacji, jakie zamieszczamy w poszczególnych dokumentach. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama