Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CV jako wizytówka naszej osoby

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

CV – z łacińskiego Curriculum Vitae – czyli życiorys zawodowy jest jednym z dokumentów, którego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca. Za jego pośrednictwem, można, a nawet trzeba zaprezentować się potencjalnemu szefowi w taki sposób, aby był zainteresowany naszą osobą, a w następstwie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak przygotować dobre CV?

REKLAMA

Aby przygotować dobre CV, należy się do tego dobrze przygotować. Niestety bardzo niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę i najczęściej korzystają ze wzorów, jakie są dostępne w prasie, książkach oraz Internecie. Oczywiście wzorowanie się na tych przykładach nie jest złe, o ile mamy świadomość, że powinniśmy stworzyć własny, indywidualny dokument, a nie jedynie powielać informacje z gotowego źródła. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

REKLAMA

Dlatego też warto przed przystąpieniem do przygotowywania własnego życiorysu zrobić analizę własnych umiejętności, kwalifikacji oraz cech charakteru, które mogą być korzystne dla pracodawcy. Wielu osobom bezrobotnym wydaje się, że to nic trudnego, że można to zrobić w kilka chwil. Jeśli jednak rzetelnie i odpowiednio przygotujemy się do tego, to bardzo szybko okaże się, że jest do tego potrzebna nie tylko wiedza na swój temat, lecz przede wszystkim zaangażowanie do stworzenia tych dokumentów. 

Nie należy bagatelizować przygotowania CV, ponieważ jest to pierwszy dokument, z którym ma do czynienia pracodawca w całym procesie rekrutacyjnym. Aby dobrze zrozumieć motywy przyszłego szefa, należałoby się postawić na jego miejscu. Wówczas możemy zastanowić się czy wszystkie informacje zawarte w naszej wizytówce są wystarczające do tego, aby mieć wyobrażenie o pracowniku. Warto także pamiętać, że jest to dopiero pierwszy krok w kontakcie z pracodawcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

List motywacyjny

Chociaż informacje powinny być pełne oraz spójne, to trzeba pamiętać, że jest jeszcze list motywacyjny, o który możemy zostać poproszeni lub możemy go napisać z własnej inicjatywy, jak również rozmowa kwalifikacyjna, na którą, w przypadku zainteresowania pracodawcy możemy zostać zaproszeni, dlatego też nie należy wpisywać wszystkiego bardzo szczegółowo. Niektórzy popełniają ten błąd, wypisując bardzo dokładnie zakres obowiązków. 

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Istnieje w tej sytuacji niebezpieczeństwo, że pracodawca po przejrzeniu naszego listu motywacyjnego czy osobistego kontaktu w czasie rozmowy nie będzie w stanie dowiedzieć się niczego nowego, co nie zostało już zawarte w CV. Pracodawcy taka osoba wydaje się nieciekawa jako pracownik, jako ktoś o kim już wszystko wie i ani list, ani rozmowa nie wnoszą nic nowego. Dlatego też, mając na uwadze cały proces rekrutacyjny, stopniować ilość informacji, jakie zamieszczamy w poszczególnych dokumentach. 

Dane osobowe

Treść CV powinna dotyczyć naszych danych osobowych, mających na celu możliwość skontaktowania się pracodawcy z nami. Jednak mają to być suche fakty związane z adresem pocztowy, numerem telefonu, adresem e-mailowym czy datą i miejscem urodzenia. Nie powinno się w tym miejscu tak osobistych informacji jak stan cywilny, stan rodzinny czy stan zdrowia. Te informacje nie powinny mieć żadnego wpływu na jakość wykonywania przez nas obowiązków zawodowych, dlatego nie umieszczamy ich w dokumencie.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Oczywiście niezwykle ważne jest z punktu widzenia wykładowcy nasze wykształcenie, dlatego też należy je umieścić, ale zawsze w kolejności achronologicznej, tzn. od ostatniej szkoły, do jakiej uczęszczaliśmy do tej, w której uczyliśmy najdawniej. Przy czym, jeśli posiadamy wykształcenie średnie, wyższe lub podyplomowe, wówczas nie wpisujemy już szkoły podstawowej, ponieważ w domyśle jest fakt, że ją ukończyliśmy, gdyż był to wymóg niezbędny do tego, aby kształcić się dalej. Aby dobrze przedstawić profil kształcenia należy tylko uwzględnić nazwę szkoły, miejscowość, w której się znajdowała oraz zawód czy kierunek studiów.

Zobacz również: Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem

REKLAMA

Analogicznie należy postąpić w przypadku doświadczenia zawodowego wypisując je achronologicznie, od tego miejsca pracy, które było ostatnio do pierwszego. W tej sytuacji również wpisujemy nazwę firmy, miejscowość oraz stanowisko, na którym pracowaliśmy. Takie achronologiczny porządek pomaga pracodawcy w szybszym zorientowaniu się jak przebiegała nasza kariera zawodowa czy wykształcenie. 

Warto również umieścić w CV inne kwalifikacje, które nabyliśmy poprzez uczestnictwo w szkoleniach czy kursach. Nie opisujemy umiejętności, jakie nabyliśmy w trakcie tych szkoleń, a jedynie uwzględniamy jego nazwę i datę. Jeśli opiszemy to w CV, to później nie będziemy mieli nic do dodania w kolejnych etapach rekrutacji.

Dodatkowe informacje i zainteresowania

Ważne, aby także uwzględnić dodatkowe informacje, gdzie możemy wpisać te wszystkie swoje umiejętności, kwalifikacje czy cechy charakteru, które nie mogą być w żaden sposób potwierdzone żadnym dokumentem. Np. jeśli znamy obsługę komputera, lecz nie uczestniczyliśmy w żadnych kursie bądź nasza edukacja nie była związana z informatyką, to właśnie jest odpowiednie miejsce, aby to zaznaczyć.

Można również tu uwzględnić umiejętność pracy indywidualnej czy zespołowej, łatwość nawiązywania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych, dobrą organizację pracy, odpowiedzialność, rzetelność, otwartość na doszkalanie i udoskonalanie efektów swojej pracy, umiejętność zarządzania zespołem, znajomość języka na konkretnym poziomie w mowie i piśmie, zdolności negocjacyjne, odporność na sytuacje stresowe, umiejętność pracy pod presją czasu itp. Wszystkie te umiejętności można zdobyć na podstawie doświadczenia życiowego, dlatego też trudno o dokumenty, które mogłyby to potwierdzić.

Zobacz również: Hobby v CV

Ważne, aby w CV napisać o swoich zainteresowaniach, zwłaszcza jeśli mogą one w jakimś stopniu być powiązane ze stanowiskiem, o jakie się ubiegamy. Np. osoba, która spędza czas wolny uprawiając sport może być cennym pracownikiem w ochronie, w służbach mundurowych, ponieważ najprawdopodobniej jest ona sprawna fizycznie, a ta wydolność może być znacząca na tych stanowiskach. W taki sposób możemy się również zaprezentować podczas rozmowy z pracodawcą w oparciu o CV.

Oczywiście pamiętamy o tym, aby dokument był czysty, nie pogięty, nie było na nim plam tuszu oraz innych rzeczy, które mogą sprawić, że będzie to niechlujne. Obecnie odchodzi się już od pisania CV ręcznie, dlatego też należy zrobić to na komputerze, na dobrej jakości papierze, ale tylko białym.

CV jest naszą pierwsza wizytówkę w kontakcie z pracodawcą, dlatego niezwykle ważne jest, aby była ona przygotowana w najlepszy możliwy sposób. Warto się wyróżnić na tle innych kandydatów do pracy, ale nie formą dokumentu, lecz jego treścią.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

  Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

  Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

  Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

  Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

  Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

  24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

  Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

  REKLAMA

  Mowa nienawiści

  Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

  Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

  Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

  Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

  Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

  Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

  REKLAMA

  Trolling

  Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

  "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

  Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

  REKLAMA