Jak dochodzić przed sądem zwrotu darowizny?

Powództwo ma na celu zastąpienie oświadczenia woli obdarowanego.
Jeśli mimo spełnienia przesłanek do odwołania darowizny, obdarowany nie chce jej zwrócić- trzeba wystąpić na drogę sądową. Wpis wyniesie 5% wartości darowizny.

Stopień trudności: średni

Wymagane dokumenty – różne, w zależności od przedmiotu darowizny, oraz kopia oświadczenia o odwołaniu darowizny, wraz z dowodem doręczenia stronie przeciwnej.

Krok 1: Kiedy trzeba skierować sprawę do sądu

Jeżeli mimo podstaw do odwołania wykonanej darowizny, oraz skutecznego doręczenia oświadczenia o odwołaniu – obdarowany nie chce zwrócić przedmiotu darowizny. Wówczas konieczne jest wytoczenie powództwa o zobowiązanie obdarowanego do złożenia oświadczenia woli o zwrocie darowizny. Orzeczenie tego typu – zastępuje ww. oświadczenie woli – stąd na podstawie wyroku można m.in. dokonać zmiany w księdze wieczystej nieruchomości.

Krok 2: Jaki cel ma powództwo ?

Powództwo ma na celu zastąpienie oświadczenia woli obdarowanego. Prawo cywilne wymaga bowiem od niego złożenia oświadczenia o zwrocie darowizny i przekazania przedmiotu darowizny.

(choć jeśli tylko zwróci przedmiot, oświadczenie nie jest konieczne).

Kwestia komplikuje się jeśli w grę wchodzi m.in. nieruchomość- tutaj wymagane jest oświadczenie woli obdarowanego o zwrocie i to w formie aktu notarialnego. Podobnie oświadczenie jest konieczne, w przypadku zwrotu innych rejestrowanych rzeczy : jak samochody, czy udziału w spółce z o.o.

Zobacz: Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?

Krok 3: Piszemy pozew.

Sąd: sąd miejsca zamieszkania powoda. Przy czym sąd rejonowy jeśli przedmiot darowizny jest wart mniej niż 75.000 zł, i okręgowy jeśli przedmiot darowizny jest droższy.

Powód: Darczyńca / Darczyńcy – imię nazwisko, adres zamieszkania

Pozwany: Obdarowany/ obdarowani - jw.

Tytuł pozwu : Pozew o nakazanie złożenia oświadczenia woli

Wnioski :

  • O nakazanie pozwanemu/ pozwanym …………………złożenia oświadczenia woli, którego treścią jest przeniesienie własności …………………………….. w związku z odwołaniem darowizny.
  • Zasądzenie od pozwanego (pozwanych) kosztów procesowych
  • Dopuszczenie dowodów :
    • ( z zeznań świadków, dokumentów itp.. – na okoliczność uzasadniającą odwołanie darowizny).
    • Z informacyjnego przesłuchania stron na ww. okoliczność.

Celem postępowania będzie również udowodnienie, że odwołanie darowizny było zasadne!

Krok 4: Uzasadnienie

W uzasadnieniu musimy podnieść wszystkie okoliczności, które uzasadniają odwołanie darowizny.


W szczególności – wydarzenia, które zaważyły na decyzji o odwołaniu – podparte zeznaniami świadków, dokumentami, wyrokami sądów (choćby i nie prawomocnymi). Tak aby przedstawić jak najszerszy zakres dowodów na okoliczność zasadności odwołania darowizny.

Krok 5: Opłata i załączniki.

Opłata wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu jest w tym przypadku wartość przedmiotu darowizny, który w wyniku postępowania ma być zwrócony.

Opłatę należy wnieść wraz z pozwem (w znakach sądowych – jeśli wpis nie przekracza 1.500 zł) w kasie sądu, lub przelewem na rachunek sądu.

Zobacz: Porada prawna

Krok 6: Skutki i dochodzenie.

Skutkiem orzeczenie jest wydanie przez sąd zastępczego oświadczenia woli obdarowanego, o przeniesieniu własności przedmiotu darowizny.

Co potem ?

W przypadku nieruchomości :

wyrok stanowi podstawę do wpisu w księdze wieczystej nieruchomości nowego właściciela. Jeśli obdarowany nie będzie chciał opuścić lokalu, można go w oparciu o wyrok eksmitować (choć konieczne jest odrębne powództwo).

W przypadku innych przedmiotów i pieniędzy : po wydaniu wyroku, przedmiot stanowi WŁASNOŚĆ dawnego darczyńcy. Jednak rzadko kiedy wraca do niego fizycznie. Może być konieczne wytoczenie powództwa o zwrot rzeczy (z łac. rei vindicatio - powództwo windykacyjne), lub powództwa o zapłatę ( w przypadku pieniędzy). Podstawą pozwu, będzie otrzymany wcześniej wyrok.

Zobacz serwis: Wykonanie i odwołanie darowizny

Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...