| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?

Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?

Gdy syn lub córka są w związku małżeńskim pojawia się wątpliwość. Czy obdarowując jedno z nich, prawo do darowizny mają oboje? Przecież mają wspólność majątkową….

Wspólność majątkowa rzeczywiście obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jedno z nich. Nie oznacza to jednak, iż każde nowe przysporzenie majątkowe wejdzie w skład wspólnego majątku małżonków. W pewnych sytuacjach otrzymane przedmioty staną się częścią majątku osobistego małżonka. Tak jest w przypadku darowizny.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

„Spadek po dziadku i darowizna od mamy są moje”

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, iż do majątku osobistego małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.
Oznacza to, iż darowizna należy do majątku osobistego małżonka. Również spadek nie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, a staje się częścią majątku osobistego obdarowanego. Darczyńca może jednak postanowić, iż przedmioty te wejdą w skład majątku wspólnego małżonków. Należy to wyraźnie wskazać w umowie darowizny. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku spadku, gdzie spadkodawca może zaznaczyć w testamencie, iż chce, aby majątek przypadł obojgu małżonkom.

Przedmioty nabyte w drodze darowizny przed powstaniem wspólności majątkowej (przed zawarciem małżeństwa) stanowią część majątku osobistego małżonka.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Lodówka i odkurzacz przypadną obojgu małżonkom

Należy pamiętać, iż sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku, gdy darowiznę stanowią przedmioty urządzenia domowego służące do wspólnego użytku obojga małżonków. Co do zasady takie podarunki wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków, chyba że darczyńca inaczej postanowi. Jeżeli więc darczyńca nie chce, by z podarowanego – dajmy na to – telewizora korzystał małżonek obdarowanego, musi to wyraźnie wskazać w umowie darowizny.

Do majątku osobistego małżonka należą również:

  • przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków np. odzież;
  • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom – prawa majątkowe wynikające ze stosunku spółki cywilnej;
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie np. prawo do alimentów;
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość);
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
  • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
  • prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej – np. pieniądze ze sprzedaży rzeczy należącej tylko do jednego z małżonków, odszkodowanie w przypadku kradzieży takiego przedmiotu

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »