Zmiany w 800 plus. Sprawdź, czym zaskoczy cię lipiec 2024 r. Trzy grupy uprawnionych nie dostaną przelewu w terminie.

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
800+ 800 plus terminarz przelew lipiec 2024 / Zmiany w 800 plus. Sprawdź, czym zaskoczy cię lipiec 2024 r. Trzy grupy uprawnionych nie dostaną przelewu w terminie. / Shutterstock

Przelewy 800 plus są wykonywane transzami i trafiają na konta uprawnionych w ściśle określonych terminach. Jednak w terminarzu wypłat zdarzają się zmiany. Tak właśnie jest w lipcu 2024 r., gdy w ciągu miesiąca nastąpią aż trzy zmiany.

Przelewy 800 plus są wykonywane transzami

W czerwcu 2024 r. rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy dla świadczenia wychowawczego nazywanego potocznie 800 plus. To w tym miesiącu zaszło też najwięcej zmian w terminach wypłaty świadczenia, co miało związek z terminami składania przez uprawnionych wniosków. Jednak również lipcowy terminarz wypłat może zaskoczyć i warto mu się przyjrzeć, bo są w nim aż trzy nadprogramowe zmiany.
Przelewy 800 plus są wykonywane transzami i trafiają na konta uprawnionych w ściśle określonych terminach, które przypadają 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 oraz 22 dnia miesiąca. Termin, do którego uprawniony zostanie przypisany na początku okresu rozliczeniowego, pozostaje dla niego aktualny aż do końca maja kolejnego roku.

Sobota i niedziela zmieniają termin wypłaty

Warto zwracać uwagę na to, w jakich dniach tygodnia przypadają poszczególne terminy wypłaty i czy będzie możliwość ich dotrzymania. W lipcu 2024 r. termin wypłaty przypadający na 7 dzień miesiąca wypadnie w niedzielę, a co za tym idzie, wypłata zostanie zrealizowana już 5 lipca. Analogiczna sytuacja będzie 14 lipca, który również wypada w niedzielę. Przesunięcie wypłaty na 12 lipca sprawi, że tego dnia będzie miała miejsce wypłata świadczeń z dwóch terminów – 12 i 14 lipca. Zmiana będzie też konieczna przy wypłacie 20 dnia miesiąca, który to dzień przypadnie w lipcu w sobotę – przelewy zostaną zrealizowane w piątek 19 lipca.
Świadczenie Rodzina 800 plus jest głównym narzędziem państwa mającym wspomagać rodziców w wychowaniu dzieci. Choć wciąż mówi się o zmianie zasad jego przyznawania, nie będą one jeszcze dotyczyły bieżącego okresu rozliczeniowego. Wnioski o przyznanie świadczenia na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. można było składać od lutego 2024 r. Ciągłość w wypłatach była zapewniona tym rodzicom, którzy złożyli wniosek do końca kwietnia. Jeśli zrobili to w czerwcu, pieniądze wraz z wyrównaniem trafią na ich konta najpóźniej do końca sierpnia. Jeśli jednak ktoś się zagapił i nie złożył wniosku przed 1 lipca 2024 r., nie otrzyma już wyrównania  za czerwiec. Odmienne zasady przyznawania świadczeń dotyczą tylko nowonarodzonych dzieci, których rodzice mają 3 miesiące od chwili ich narodzin na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia.

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...