Zmiany na egzaminie ósmoklasisty. MEN deklaruje, że wejdą w życie jeszcze w roku szkolnym 2024/2025. To ważne dla wszystkich zdających.

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
MEN egzamin uczeń / Zmiany na egzaminie ósmoklasisty. MEN deklaruje, że wejdą w życie jeszcze w roku szkolnym 2024/2025. To ważne dla wszystkich zdających. / Shutterstock

Egzamin ósmoklasisty – MEN pracuje nad wprowadzeniem zmian ważnych dla wszystkich zdających. Wejdą w życie już w roku szkolnym 2024/2025. Skąd pomysł na tak szybkie wprowadzenie zmian? Mają związek z sygnalizowanymi przez CKE masowymi praktykami.

Egzamin ósmoklasisty jest owiany złą sławą

Egzamin ósmoklasisty to ważny punkt na ścieżce edukacyjnej każdego ucznia. Jest to pierwszy tak duży i poważny sprawdzian wiedzy i choć nie można go nie zdać, a uzyskany wynik nie wpływa na możliwość ukończenia edukacji na poziomie podstawowym, to jednak ma on istotne znaczenie dla tego, w jakim kierunku będzie zmierzała dalsza edukacja ucznia. Dodatkowo egzamin ten jest owiany złą sławą, był krytykowany od momentu wprowadzenia go, a rozpoczęcie każdego kolejnego roku szkolnego niezmiennie wiąże się z dyskusją o konieczności wprowadzenia w tym zakresie zmian. Taki brak stabilizacji i nieustanne „straszenie” ósmoklasistów sprawia, że zarówno uczniowie, jak i ich rodzice odczuwają uzasadniony niepokój związany z koniecznością przystąpienia do tego egzaminu.

W roku szkolnym 2024/2025 egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach od 13 do 5 maja. Jak wynika z harmonogramu przygotowanego przez MEN, 13 maja ósmoklasiści napiszą egzamin z języka polskiego, 14 maja z matematyki, a 15 maja z języka obcego nowożytnego. Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, przypadnie na dni od 10 do 12 czerwca 2025 r. Termin ogłoszenia wyników wyznaczono na 4 lipca 2025 r.

Ważne zmiany dla wszystkich zdających – przedłużenie czasu trwania egzaminu

Choć rok szkolny 2024/2025 już trwa i uczniowie zbliżają się do półmetka nauki, to wszystko wskazuje na to, że resort postanowił zrobić niespodziankę ósmoklasistom i wprowadzić ważne dla wszystkich zdających zmiany. Toczą się bowiem prace nad rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Celem jest m.in. przedłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, o około 25% dotychczasowego czasu trwania. Oznacza to więc, że egzamin z języka polskiego miałby trwać 150 minut (dotychczas 120 minut), z matematyki 125 minut (dotychczas 100 minut), z języka obcego 110 minut (dotychczas 90 minut). Czas trwania egzaminu zostały więc wydłużony odpowiednio o 30, 25 i 20 minut.

Dlaczego MEN zdecydował się na zmiany

Skąd pomysł na wprowadzenie tego rodzaju zmiany? MEN podkreśla, że nie ma on związku ani ze zwiększeniem zakresu wymagań egzaminacyjnych, ani ze zwiększeniem liczby zadań egzaminacyjnych. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, dłuższy czas trwania egzaminu pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami czy też dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Poprawi również sytuację osób, które w dniu egzaminu natrafiły na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, czy też z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym. Warto zwrócić uwagę na to, że zgodnie z obecnie obowiązującym § 19 ust. 3 rozporządzenia, do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty nie wliczano czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez zdającego poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Po wprowadzeniu w tym zakresie zmian, w ramach proponowanego, dłuższego czasu trwania egzaminu, zdający będzie przenosił również odpowiedzi na kartę odpowiedzi oraz sprawdzał poprawność ich przeniesienia.

CKE sygnalizowało te masowe praktyki

Jednak czy jedynym powodem wprowadzenia planowanych zmian jest więc chęć poprawienia komfortu pracy zdających egzamin uczniów? Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ukrywa, że zmiana ma również związek z sygnalizowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, okręgowe komisje egzaminacyjne czy Podlaski Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie praktykami masowego ubiegania się zdających o wydanie zaświadczeń lekarskich, na podstawie których dostosowuje się warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polegające na odpowiednim przedłużeniu czasu przewidzianego na przeprowadzenie tego egzaminu.

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...