Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3 mają pomóc matkom w powrocie do pracy.
Zgodnie z ustawą o opiece na dziećmi w wieku do lat 3 opieka nad najmłodszymi będzie sprawowana przez żłobki, kluby dziecięce, opiekunów dziennych oraz nianie. Nowa ustawa wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców, a przede wszystkim matek, starających się o powrót do pracy.

Przepisy ustawy wchodzą w życie 4 kwietnia 2011 r. (poza przepisami dotyczącymi m. in. niani jako nowej formy opieki nad dzieckiem).

Żłobki

Według nowej ustawy żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej. Ułatwi to ich zakładanie i prowadzenie. W żłobkach będą mogli być zatrudniani np. pedagodzy czy nauczyciele wychowania przedszkolnego. Żłobki mają opiekować się dziećmi od 20 tygodnia życia do ukończenia przez dziecko 3 lat, a opieka w nich będzie trwała 10 godzin dziennie. Istnieje możliwość wydłużenia tego czasu za opłatą. Pracodawca, zakładający żłobek przy zakładzie pracy, będzie mógł wliczyć koszt założenia i utrzymywania żłobka w koszty uzyskania przychodu.

Kluby dziecięce

Kluby dziecięce będą opiekowały się dziećmi od ok. 1 do 3 roku życia. Pracownicy w nich zatrudnieni będą musieli spełniać wymogi identyczne jak pracownicy żłobków. Czas opieki będzie krótszy i wynosić będzie 5 godzin dziennie.

Zobacz również: Nowe formy opieki nad dzieckiem: żłobki i kluby dziecięce

Opiekun dzienny

Opiekunami dziennymi będą osoby fizyczne, które opiekę będą sprawowały w swoim domu lub mieszkaniu. Będą zajmowali się dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia. Każdy opiekun dzienny odbędzie 160-godzinne szkolenie. Opiekunowie będą wyłaniani w drodze konkursu. Opiekun będzie zatrudniony na podstawie umowy określającej obowiązki, czas i miejsce sprawowania opieki oraz wynagrodzenie.

Niania

Niania będzie zatrudniana przez samą rodzinę.

Z budżetu państwa zostaną pokryte składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne od kwoty najniższego wynagrodzenia.

Różnicę w składkach, zaistniałą w przypadku wyższych zarobków niani, pokrywać będą rodzice. Niania będzie opiekowała się dzieckiem od 20 tygodnia do 3 roku życia. Warunkiem do uzyskania pomocy z budżetu państwa jest wykonywanie pracy zawodowej przez oboje rodziców, jak również osoby samotnie wychowującej dziecko. Liczy się tu również praca na podstawie umowy cywilnej oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Prawo
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim
20 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm
20 maja 2025

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

pokaż więcej
Proszę czekać...