Dożywotnia emerytura kapitałowa

Aleksandra Pajewska
rozwiń więcej
Dożywotnia emerytura kapitałowa/ fot. Fotolia / inforCMS
Dożywotnia emerytura kapitałowa a właściwie emerytura ustalana w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn, dla członków OFE będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od czerwca 2014. Pierwsze dożywotnie emerytury kapitałowe trafią do mężczyzn urodzonych w I kwartale 1949 roku.

Emerytura kapitałowa jest świadczeniem, które może przysługiwać członkom otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w dwóch postaciach:

Zadaj pytanie na Forum

Dożywotnia emerytura kapitałowa

Dożywotnia emerytura kapitałowa została ustawą z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1717) zastąpiona przez emeryturę ustalaną w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn, dla członków OFE.

Emerytury te przysługują ubezpieczonym, którzy:

  • są członkami OFE,
  • osiągnęli podwyższony powszechny wiek emerytalny określony dla mężczyzn.

Dotyczy to więc osób, które podlegały ubezpieczeniu emerytalnemu z dwóch filarów, mianowicie ZUS i OFE.

Emerytura ustalana w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn, dla członków OFE wiąże się więc z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Od stycznia 2013 roku jest on stopniowo podwyższany, tak by docelowo osiągnąć 67 lat. Zatem pierwsza dożywotnia emerytura kapitałowa dotyczy mężczyzn, którzy urodzili się w I kwartale 1949 roku. Wiek 65 lat i 5 miesięcy, który obecnie uprawnia do przejścia na emeryturę osiągną oni pomiędzy czerwcem a sierpniem 2014 roku.

Zobacz również: Przejście z OFE do ZUS

Kobiety urodzone we wskazanym wyżej okresie korzystają obecnie z okresowej emerytury kapitałowej. Będą przechodziły na dożywotnią emeryturę kapitałową. Nastąpi to automatycznie, bez konieczności występowania z jakimkolwiek pismem czy wnioskiem. ZUS dokona z urzędu ponownego obliczenia przysługującej im dotychczas emerytury z FUS. Co do zasad bowiem zarówno prawo jak i wysokość emerytury kapitałowej ustala ZUS. Niezbędny jest wniosek samego zainteresowanego w tym zakresie.

Emerytura przysługuje więc w przypadku, gdy osoba, osiągnąwszy powszechny wiek emerytalny określony dla mężczyzn:

  • złoży po raz pierwszy wniosek o emeryturę (mężczyzna),
  • zostanie im przyznana z urzędu emerytura, w związku z ukończeniem tego wieku (kobieta).

Wysokość emerytury kapitałowej

Świadczenie emerytalne będzie wypłacane niejako na podstawie dwóch źródeł. Po pierwsze ze środków zgromadzonych na koncie i subkoncie w ZUS, po drugie – na koncie w OFE. W chwili osiągnięcia wieku emerytalnego wszystkie środki znajdują się w ZUS.

Wysokość świadczenia emerytalnego jest wynikiem podziału sumy wszystkich zgromadzonych środków (zarówno tych na koncie i subkoncie ZUS jak i na koncie w OFE) w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku przez liczbę miesięcy średniego dalszego trwania życia, którą to liczbę ogłasza Główny Urząd Statystyczny (tj. liczbę miesięcy, w których – wg prognoz – pobierana będzie emerytura kapitałowa). Otrzymany iloczyn ulega zaokrągleniu w górę do pełnych złotych.

Okresowa emerytura kapitałowa

Dotychczas ZUS wypłacał jedynie okresowe emerytury kapitałowe. Do pobierania tego świadczenia uprawnione są osoby w przedziale wiekowym 60 – 65 lat, które zgromadziły na rachunku otwartego funduszu emerytalnego kwotę środków (ustaloną na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura) równą lub wyższą od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego. Podstawą otrzymania okresowej emerytury kapitałowej jest więc jednoczesne spełnienie dwóch kryteriów: wiekowego oraz kwotowego.

Świadczenie to mogły pobierać jedynie kobiety.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1717).

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. 2008 nr 228 poz. 1507).

Prawo
Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Spór w rządzie o bon energetyczny. MRPiPS występuje przeciwko stosowaniu zasad z dodatku osłonowego
29 kwi 2024

Chodzi o koncepcję wypłaty bonu energetycznego. Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym.  Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową
29 kwi 2024

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

pokaż więcej
Proszę czekać...