| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Okresowa emerytura kapitałowa (II filar)

Okresowa emerytura kapitałowa (II filar)

Emerytura kapitałowa w postaci okresowej emerytury kapitałowej przysługuje członkowi otwartego funduszu emerytalnego do ukończenia 65. roku życia ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.

Kiedy osoba zainteresowana nabywa prawo do okresowej emerytury kapitałowej

Członek otwartego funduszu emerytalnego nabywa prawo do okresowej emerytury kapitałowej, jeżeli:

  • ukończył 60 lat, oraz
  • kwota środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.

Kiedy wygasa prawo do okresowej emerytury kapitałowej

  • w przypadku śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego,
  • z dniem poprzedzającym dzień, w którym członek otwartego funduszu emerytalnego ukończył 65 rok życia,
  • w przypadku wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym.

Otwarty fundusz emerytalny niezwłocznie informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wystąpieniu przypadku, o którym mowa wyżej.

Kto ustala prawo do emerytury kapitałowej i jej wysokość 

Prawo do emerytury kapitałowej i jej wysokość ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w drodze decyzji, na podstawie wniosku o ustalenie prawa do emerytury złożonego przez członka otwartego funduszu emerytalnego.

Złożenie wniosku, o którym mowa wyżej oznacza jednocześnie złożenie wniosku o ustalenie prawa do emerytury, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, i emeryturę kapitałową.

Zobacz również: Nabycie prawa do emerytury kapitałowej

Jak oblicza się wysokość okresowej emerytury kapitałowej

Wysokość okresowej emerytury kapitałowej oblicza się następująco: kwotę środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego ustaloną na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę osoby ubezpieczonej - wiekowi przyjętemu do obliczenia kwoty emerytury na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Obliczenie:

kwota środków zgromadzonych w OFE : średnie dalsze trwanie życia = okresowa emerytura kapitałowa.

Warto podkreślić, że osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. mogły wybrać, czy zechcą ulokować całą składkę emerytalną na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS w ramach I filaru, czy też, do 31 grudnia 1999 r., zdecydowały się na wybór jednego z otwartych funduszy emerytalnych w ramach II filaru, co spowodowało konieczność przekazania części składki emerytalnej do wybranego funduszu emerytalnego.

Ponadto osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. muszą ulokować część składki emerytalnej na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS, a część w jednym z otwartych funduszy emerytalnych (obowiązkowy podział składki między I i II filar).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych.

Zobacz również serwis: Emerytura

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »