reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Przejście z OFE do ZUS

Przejście z OFE do ZUS

Przejście z OFE do ZUS jest możliwe na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717). Decyzję w sprawie przejścia z OFE do ZUS podjąć można w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kto i na jakich zasadach może przejść z OFE do ZUS?

OFE czy ZUS – do kiedy wybór?

Przejście z OFE do ZUS jest możliwe w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Ubezpieczeni, co do zasady mają do wyboru dwie opcje, mianowicie: „pozostaję w OFE” lub „wybieram ZUS”. Warto podkreślić, że ani przejście z OFE do ZUS ani pozostanie w funduszu nie wywiera wpływu na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia oraz na wysokość odprowadzanej składki. Podejmowana decyzja dotyczy bowiem jedynie sposobu odprowadzania składki emerytalnej.

POBIERZ: Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE

Wybór OFE

Brak przejścia z OFE do ZUS, czyli wybór opcji „pozostaję w OFE”, wymaga dopełnienia przez ubezpieczonego pewnych formalności. Decydując się na pozostanie w OFE jesteśmy zobligowani do złożenia stosownego oświadczenia (deklaracji). Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego należy skierować do oddziału ZUS. Ubezpieczony może tego dokonać na trzy sposoby. Po pierwsze – osobiście w ZUS, po drugie – drogą pocztową i po trzecie – za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ePUAP. W związku ze złożeniem deklaracji nie są pobierana żadne opłaty.

Składka będzie potrącana z wynagrodzenia w niezmienionej wysokości, tj. 19,52 proc. wynagrodzenia. Zmieni się natomiast sposób jej podziału. Będzie on wyglądał następująco:

  • 12,22 proc. wynagrodzenia trafi na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS (I filar),
  • 4,38 proc. - na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar),
  • 2,92 proc. - do OFE (II filar).

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Przejście z OFE do ZUS

Decyzja dotycząca przejścia z OFE do ZUS (opcja „wybieram ZUS”) nie wymaga ze strony ubezpieczonego dopełnienia żadnych formalności. Brak decyzji w zakresie sposobu odprowadzania składki skutkuje przyjęciem, że ubezpieczony pozostaje w ZUS (wybór domyślny).

By składka emerytalna była w całości przekazywana do ZUS ubezpieczony nie musi nic robić.

Składka emerytalna będzie odprowadzana w takiej samej wysokości, jak w przypadku braku przejścia z OFE do ZUS, czyli 19,52 proc. Będzie dzielona na dwie części:

  • 12,22 proc. trafi na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS (I filar),
  • 7,3 proc. - na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar).

Wybrane zasady (przejście z OFE do ZUS/ nie) znajdą zastosowanie od 1 lipca 2014 roku.

Okienko transferowe

Podjętą pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca 2014 roku decyzję będzie można zmienić. Możliwość ponownego wyboru dają okienka transferowe, czyli czteromiesięczne okresy czasu pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca. Pierwsze z nich będzie w 2016 roku, kolejne - regularnie, co cztery lata.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przejście z OFE do ZUS - kiedy decyzja? /fot. Fotolia
Przejście z OFE do ZUS - kiedy decyzja? /fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama