REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejście z OFE do ZUS

Aleksandra Pajewska
Przejście z OFE do ZUS - kiedy decyzja? /fot. Fotolia
Przejście z OFE do ZUS - kiedy decyzja? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przejście z OFE do ZUS jest możliwe na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717). Decyzję w sprawie przejścia z OFE do ZUS podjąć można w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kto i na jakich zasadach może przejść z OFE do ZUS?

OFE czy ZUS – do kiedy wybór?

Przejście z OFE do ZUS jest możliwe w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Ubezpieczeni, co do zasady mają do wyboru dwie opcje, mianowicie: „pozostaję w OFE” lub „wybieram ZUS”. Warto podkreślić, że ani przejście z OFE do ZUS ani pozostanie w funduszu nie wywiera wpływu na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia oraz na wysokość odprowadzanej składki. Podejmowana decyzja dotyczy bowiem jedynie sposobu odprowadzania składki emerytalnej.

REKLAMA

POBIERZ: Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE

Wybór OFE

Brak przejścia z OFE do ZUS, czyli wybór opcji „pozostaję w OFE”, wymaga dopełnienia przez ubezpieczonego pewnych formalności. Decydując się na pozostanie w OFE jesteśmy zobligowani do złożenia stosownego oświadczenia (deklaracji). Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego należy skierować do oddziału ZUS. Ubezpieczony może tego dokonać na trzy sposoby. Po pierwsze – osobiście w ZUS, po drugie – drogą pocztową i po trzecie – za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ePUAP. W związku ze złożeniem deklaracji nie są pobierana żadne opłaty.

Składka będzie potrącana z wynagrodzenia w niezmienionej wysokości, tj. 19,52 proc. wynagrodzenia. Zmieni się natomiast sposób jej podziału. Będzie on wyglądał następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 12,22 proc. wynagrodzenia trafi na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS (I filar),
 • 4,38 proc. - na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar),
 • 2,92 proc. - do OFE (II filar).

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Przejście z OFE do ZUS

Decyzja dotycząca przejścia z OFE do ZUS (opcja „wybieram ZUS”) nie wymaga ze strony ubezpieczonego dopełnienia żadnych formalności. Brak decyzji w zakresie sposobu odprowadzania składki skutkuje przyjęciem, że ubezpieczony pozostaje w ZUS (wybór domyślny).

By składka emerytalna była w całości przekazywana do ZUS ubezpieczony nie musi nic robić.

Składka emerytalna będzie odprowadzana w takiej samej wysokości, jak w przypadku braku przejścia z OFE do ZUS, czyli 19,52 proc. Będzie dzielona na dwie części:

 • 12,22 proc. trafi na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS (I filar),
 • 7,3 proc. - na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar).

Wybrane zasady (przejście z OFE do ZUS/ nie) znajdą zastosowanie od 1 lipca 2014 roku.

Okienko transferowe

Podjętą pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca 2014 roku decyzję będzie można zmienić. Możliwość ponownego wyboru dają okienka transferowe, czyli czteromiesięczne okresy czasu pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca. Pierwsze z nich będzie w 2016 roku, kolejne - regularnie, co cztery lata.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Automatyczne przejście z OFE do ZUS

REKLAMA

Możliwości wyboru pomiędzy OFE a ZUS pozbawieni zostali ci ubezpieczeni, którym pozostało mniej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. Całość składek tych osób pozostanie w ZUS. Środki dotychczas zgromadzone w funduszach zostaną przekazane do ZUS. Odbędzie się to stopniowo, do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. W przypadku decyzji o braku przejścia z OFE do ZUS (pozostaniu w OFE), będzie to wybór nieskuteczny. 

Wyboru mogą więc dokonać tylko obecni członkowie OFE, pod warunkiem, że zostało im więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego (tj. osoby urodzone po 31 grudnia 1968 roku).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2014 roku w sprawie określenia wzoru oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych (Dz. U. 2014 poz. 140).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  Zmiana definicji gwałtu. Prof. Płatek: zgoda na seks powinna być entuzjastyczna [Wywiad]

  W Sejmie RP trwają obecnie prace nad poselskim projektem zakładającym zmiany w Kodeksie karnym. Zmianie ma ulec m.in. definicja zgwałcenia. Nowa definicja tego czynu zabronionego zakłada, że do zgwałcenia dochodzi, jeśli sprawca nie uzyska świadomej i dobrowolnej zgody ofiary na współżycie seksualne. Zdaniem prof. Monika Płatek zgoda na seks powinna być wręcz entuzjastyczna. W wywiadzie dla PAP wyjaśnia dlaczego tak być powinno.

  REKLAMA

  Opieka senioralna w Polsce: „Centrum Zdrowia 75+” - hucpa wyborcza czy próba rzetelnego wyjścia problemowi naprzeciw?...

  Szacuje się, że dzisiaj w Polsce osób w wieku 75+ jest 2,7 mln, to około 7 proc. obywateli. Seniorów będzie przybywało. Eksperci szacują, że w 2030 w tej grupie wiekowej będzie 11,3% społeczeństwa, w 2040 r. będzie to około 14,4 proc., a w 2050 r. – 16,5 proc. wszystkich obywateli. Już dzisiaj stanowią oni ważny liczebnie elektorat, nad którego potrzebami żadna licząca się siła polityczna w Polsce nie może przejść obojętnie.

  261,74 zł zamiast 240,52 zł. Tak przeciętnie wzrosła od 1 kwietnia 2024 r. składka wypadkowego. Sprawdź, czy dla twojej grupy działalności też.

  Od 1 kwietnia 2024 r. stopa procentowa składki wypadkowej wzrosła dla 1 grupy działalności, a dla 32 została obniżona. Najniższa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.

  Nowe świadczenia - babciowe to trzy opcje: 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko

  Nowe świadczenia, tzw. babciowe oznaczają możliwość skorzystania z trzech opcji świadczeń „aktywny rodzic” już od 1 października 2024 roku. Może to być 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko. Przy czym, na to samo dziecko, za dany miesiąc, przysługuje tylko jedno ze świadczeń „aktywny rodzic”.

  Program bezpłatnej pomocy psychologicznej dla dzieci uzależnionych od nowych technologii będzie przedłużony

  Do 30 czerwca 2025 r. potrwa pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych, a nie - jak dotychczas planowano - do końca czerwca 2024 r. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

  REKLAMA

  Czego dotyczą projekty zmian w prawie aborcyjnym?

  W Sejmie zakończyła się debata nad czterema projektami ustaw dotyczącymi zmian w prawie aborcyjnym. Na piątek 12 kwietnia zaplanowano głosowania w sprawie dalszych prac nad projektami.

  Dwie wypłaty w jednym miesiącu. Kiedy złożyć wniosek, żeby pobrać podwójne świadczenie? Sprawdź zasady.

  Tablice trwania życia, trzynasta i czternasta emerytura oraz waloryzacja kapitału – to wszystko, obok stażu pracy i wysokości zarobków, które były uzyskiwane, ma wpływ na wysokość emerytury, jaka zostanie przyznana wnioskującemu. Jak zyskać jeszcze więcej? Można dostać dodatkowe świadczenie.

  REKLAMA