| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Przejście z OFE do ZUS

Przejście z OFE do ZUS

Przejście z OFE do ZUS jest możliwe na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717). Decyzję w sprawie przejścia z OFE do ZUS podjąć można w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Kto i na jakich zasadach może przejść z OFE do ZUS?

OFE czy ZUS – do kiedy wybór?

Przejście z OFE do ZUS jest możliwe w ciągu czterech miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Ubezpieczeni, co do zasady mają do wyboru dwie opcje, mianowicie: „pozostaję w OFE” lub „wybieram ZUS”. Warto podkreślić, że ani przejście z OFE do ZUS ani pozostanie w funduszu nie wywiera wpływu na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia oraz na wysokość odprowadzanej składki. Podejmowana decyzja dotyczy bowiem jedynie sposobu odprowadzania składki emerytalnej.

POBIERZ: Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE

Wybór OFE

Brak przejścia z OFE do ZUS, czyli wybór opcji „pozostaję w OFE”, wymaga dopełnienia przez ubezpieczonego pewnych formalności. Decydując się na pozostanie w OFE jesteśmy zobligowani do złożenia stosownego oświadczenia (deklaracji). Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego należy skierować do oddziału ZUS. Ubezpieczony może tego dokonać na trzy sposoby. Po pierwsze – osobiście w ZUS, po drugie – drogą pocztową i po trzecie – za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ePUAP. W związku ze złożeniem deklaracji nie są pobierana żadne opłaty.

Składka będzie potrącana z wynagrodzenia w niezmienionej wysokości, tj. 19,52 proc. wynagrodzenia. Zmieni się natomiast sposób jej podziału. Będzie on wyglądał następująco:

  • 12,22 proc. wynagrodzenia trafi na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS (I filar),
  • 4,38 proc. - na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar),
  • 2,92 proc. - do OFE (II filar).

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Przejście z OFE do ZUS

Decyzja dotycząca przejścia z OFE do ZUS (opcja „wybieram ZUS”) nie wymaga ze strony ubezpieczonego dopełnienia żadnych formalności. Brak decyzji w zakresie sposobu odprowadzania składki skutkuje przyjęciem, że ubezpieczony pozostaje w ZUS (wybór domyślny).

By składka emerytalna była w całości przekazywana do ZUS ubezpieczony nie musi nic robić.

Składka emerytalna będzie odprowadzana w takiej samej wysokości, jak w przypadku braku przejścia z OFE do ZUS, czyli 19,52 proc. Będzie dzielona na dwie części:

  • 12,22 proc. trafi na indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS (I filar),
  • 7,3 proc. - na indywidualne subkonto ubezpieczonego w ZUS (II filar).

Wybrane zasady (przejście z OFE do ZUS/ nie) znajdą zastosowanie od 1 lipca 2014 roku.

Okienko transferowe

Podjętą pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca 2014 roku decyzję będzie można zmienić. Możliwość ponownego wyboru dają okienka transferowe, czyli czteromiesięczne okresy czasu pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca. Pierwsze z nich będzie w 2016 roku, kolejne - regularnie, co cztery lata.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »