Kiedy następuje losowanie do OFE

Magdalena Przepiórka
rozwiń więcej
Losowanie do OFE dotyczy osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę.
Osoba rozpoczynająca pracę, za którą odprowadzane są składki do ZUS zobowiązana jest zawrzeć umowę z Otwartym Funduszem Emerytalnych. Jeśli tego nie uczyni - OFE jest przydzielane w drodze losowania.

Członkowstwo w OFE

Uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu może nastąpić:

  • w wyniku losowania, przeprowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na zasadach przewidzianych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych bądź też
  • w wyniku otwarcia rachunku w otwartym funduszu.

Kogo obejmuje losowanie

Losowanie do OFE dotyczy przede wszystkim osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę, zakładają własną działalność gospodarczą lub zostały skierowane na płatne praktyki. Mają one 7 dni na dokonanie wyboru OFE. Jeśli nie dokonają wyboru w ciągu 7 dni to mają kolejne 7 i tak aż do losowania. Jeśli ktoś zapomni o wyborze OFE ZUS przesyła zawiadomienia o konieczności wyboru.

Losowanie OFE nie obowiązuje studentów oraz uczniów, którzy nie mają ukończonego jeszcze 26 roku życia oraz osób pracujących w ramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Ponadto nie muszą się obawiać losowania osoby rozpoczynające studia doktoranckie.

Zobacz także:Jak zmienić OFE

Termin losowania

Losowanie OFE odbywają się dwa razy do roku – ostatniego dnia roboczego stycznia i lipca. Osoby, które chcą uniknąć udziału w losowaniu powinny do dnia 10 stycznia lub 10 lipca wybrać fundusz emerytalny.

Przed losowaniem do osoby ubezpieczonej zostaje wysłane pisemne wezwanie, aby ta osoba zawarła umowę z OFE w terminie do 10 stycznia lub 10 lipca. Zazwyczaj taka osoba ma około 30 dni na dokonanie wyboru.

Obowiązkowe zawiadomienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obowiązany zawiadomić osobę wylosowaną oraz OFE, którego członkiem została ta osoba, o wyniku losowania. Wraz z zawiadomieniem członek OFE otrzymuje dane OFE objęte wpisem do rejestru funduszy, a OFE - podstawowe dane osobowe nowego członka.

Po otrzymaniu zawiadomienia ZUS-u i podstawowych danych osobowych członka, OFE niezwłocznie potwierdza członkowi na piśmie warunki członkostwa, informując go jednocześnie o przysługującym mu prawie wskazania imiennie jednej lub więcej osób fizycznych, na których rzecz ma nastąpić, po jego śmierci, wypłata środków nie wykorzystanych.

Ponadto OFE wzywa nowego członka do niezwłocznego dopełnienia obowiązku polegającego na złożeniu pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego małżonkiem, a jeżeli między małżonkami nie istnieje wspólność ustawowa - udokumentować także sposób uregulowania tych stosunków.

Zobacz także dział: OFE

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U.2010.34.189).

Prawo
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim
20 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm
20 maja 2025

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

pokaż więcej
Proszę czekać...