reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Jak zmienić OFE

Jak zmienić OFE

Przepisy dopuszczają możliwość zmiany OFE. Konieczne jest przy tym zawiadomienie dotychczasowego OFE o zawarciu umowy o członkowstwo z innym OFE. Warto również wiedzieć, że zmiana OFE czasami wiąże się kosztami – 160 zł lub 80 zł.

W przypadku, gdy członek OFE przystępuje do innego OFE, jest obowiązany zawiadomić na piśmie o zawarciu umowy z tym funduszem otwarty fundusz, którego dotychczas był członkiem. Wraz z zawiadomieniem członek składa na piśmie oświadczenie woli, o rozwiązaniu dotychczasowej umowy. Umowa z dotychczasowym funduszem ulega rozwiązaniu z dniem dokonania zmiany w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Przystąpienie do OFE jest bezpłatne. Zmiana otwartego funduszu emerytalnego co 2 lat również jest bezpłatna. Dla osób które są członkami funduszu mniej niż 2 lata jest płatna. W pierwszym roku uczestnictwa w OFE koszt zmiany wynosi 160 zł, w drugim roku 80 zł.

Zobacz także:Zmiana składki przekazywanej do OFE

Zawiadomienie o zawarciu umowy o członkostwo z innym otwartym funduszem powinno zwierać:

  • imię i nazwisko członka,
  • jego datę urodzenia, PESEL oraz NIP,
  • adres zamieszkania,
  • nazwę OFE, do którego kierowane jest zawiadomienie,
  • numer rachunku członka w otwartym funduszu emerytalnym, do którego kierowane jest zawiadomienie oraz
  • oświadczenie członka, że zgodnie z art. 84 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zawiadamia o zawarciu umowy o członkowstwo z innym OFE.

Zawiadomienie doręcza się dotychczasowemu funduszowi osobiście lub przesyłką listową.

Środki zgromadzone na rachunku członka dotychczasowego funduszu są przekazywane, w ramach wypłaty transferowej, do nowego funduszu, z którym członek zawarł umowę o członkostwo. Dokonuje się tego na podstawie zawiadomienia przez członka o zawarciu umowy z tym funduszem.

Otwarty fundusz, do którego wypłata transferowa jest dokonywana, jest obowiązany przyjąć taką wypłatę. Powszechne towarzystwo będące organem otwartego funduszu, do którego dokonano wypłaty transferowej, uiszcza opłaty na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu refundacji kosztów za wykonanie czynności w związku z przystąpieniem członka do tego otwartego funduszu oraz na rzecz Krajowego Depozytu z tytułu refundacji kosztów za wykonanie czynności związanych z rozliczeniem opłat transferowych.

Zobacz także dział: OFE

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U.2010.34.189)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie trybu i terminu powiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez otwarty fundusz emerytalny o zawarciu umowy z członkiem oraz dokonywania wypłaty transferowej (Dz.U.2004.86.804).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiana otwartego funduszu emerytalnego co 2 lat jest bezpłatna.
Zmiana otwartego funduszu emerytalnego co 2 lat jest bezpłatna.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama