Krajowy Rejestr Sądowy - będzie szybciej i łatwiej

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska
Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców
rozwiń więcej
Pismo./ Fot. Fotolia
Usprawnienie działalności Krajowego Rejestru Sądowego to efekt podpisanej przez prezydenta 12 sierpnia ustawy z dnia 26 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu przyspieszenie procedur rejestracyjno – ewidencyjnych związanych z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nowelizacja wprowadza przepisy, zgodnie z którymi podmiotom wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego identyfikator podatkowy NIP oraz numer identyfikacyjny REGON będą nadawane automatycznie po dokonaniu wpisu danego podmiotu do KRS. Nadane identyfikatory zostaną również automatycznie umieszczone w KRS. Rozwiązanie to będzie możliwe dzięki wykorzystaniu przez poszczególne instytucje systemu teleinformatycznego, za pośrednictwem którego następować będzie wymiana informacji między instytucjami o konkretnym podmiocie, których podstawę będą stanowiły dane wpisane do KRS.

Zobacz również: Wniosek o wpis do KRS WZÓR

Do powstania nowego podmiotu konieczne będzie złożenie wyłącznie wniosku o wpis podmiotu do KRS. Nowo powstały podmiot będzie mógł rozpocząć działalność – w tym posługiwać się numerem NIP – już w momencie uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Dzięki temu czas oczekiwania na rozpoczęcie wykonywania działalności zostanie skrócony do 7 dni – przypomnijmy: obecnie wynosi on średnio około 25 dni.

Ponadto nowelizacja ogranicza ilość formalności związanych z obowiązkiem zgłoszeniowym przedsiębiorcy dotyczącym tzw. danych uzupełniających. Są to dane, które nie podlegają ujawnieniu w Krajowym Rejestrze Sądowym, a są wymagane przez Urząd Skarbowy, Główny Urząd Statystyczny oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak np. numer rachunku bankowego. Przedsiębiorca będzie zobowiązany uzupełnić te dane w terminie 21 dni od dnia dokonania wpisu w KRS, przy czym do uzupełnienia danych wykorzystywany będzie jeden formularz, który trzeba będzie złożyć wyłącznie w Urzędzie Skarbowym. Formularz będzie można wnieść zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Nie ulega wątpliwości, iż nowa regulacja prawna pozwoli przedsiębiorcom na szybsze rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej, zaś sama procedura zakładania nowego podmiotu będzie mniej skomplikowana. Uchwalone zmiany mogą również przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości, co również będzie pozytywnym skutkiem dokonanej nowelizacji.

Nowe przepisy wejdą w życie dnia 1 grudnia 2014 roku, dlatego też warto już teraz przedstawić najważniejsze założenia ustawy oraz ich skutki dla przedsiębiorców.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak założyć własną firmę?

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...