REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć własną firmę?

Marta Wrzosek
Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić w celu założenia własnej firmy jest wybranie rodzaju prowadzonej przez nas działalności.
Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić w celu założenia własnej firmy jest wybranie rodzaju prowadzonej przez nas działalności.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2011 roku założenie własnej firmy jest dużo łatwiejsze, gdyż możemy większość czynności dokonać przez Internet. Pierwszym krokiem jest określenie rodzaju naszej działalności, następnie – złożenie wniosku CEDIG-1.

Określ rodzaj działalności

REKLAMA

Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić jest wybranie rodzaju prowadzonej przez nas działalności. Nie chodzi tu jednak o opis tego, czym będziemy się zajmować, a skorzystanie z klasyfikacji PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).

W żadnym wypadku nie musimy koncentrować się wyłącznie na działalności jednego rodzaju. We wniosku możemy bowiem wpisać dowolną ich liczbę, ale musi być to działalność, którą rzeczywiście będziemy wykonywać.

Jeżeli w toku prowadzonej działalności, wraz z rozwojem firmy, okaże się, że konieczne jest zaktualizowanie rodzajów działalności, będzie można dokonać zmian (także przez Internet).

Złóż wniosek CEDIG-1

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym etapem jest złożenie wniosku CEDIG-1 (dotychczas EDG-1). Spełnia on wiele funkcji – zawiera w zasadzie większość informacji, które potrzebne są w toku rejestracji. Jest to:

1) przede wszystkim, wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;

2) wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON);

3) zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne NIP;

4) zgłoszenie płatnika składek ubezpieczeń społecznych albo jego zmiany lub zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników (ZUS lub KRUS).

Zobacz również: Czym jest działalność regulowana?

Formularz wniosku możemy odnaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki (www.mg.gov.pl). Składa się z kilku stron, na których musimy wskazać m.in. dane wnioskodawcy, firmę (czyli nazwę przedsiębiorcy), rodzaj działalności gospodarczej, miejsce wykonywania działalności gospodarczej, dane o rachunku bankowym związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej są wolne od opłat.

REKLAMA

Wniosek składam za pośrednictwem elektronicznego formularza, a system teleinformatyczny CEIDG prześle nam następnie potwierdzenie złożenia wniosku na wskazany przez nas adres e-mail. Oczywiście, wniosek możemy złożony także w urzędzie gminy – osobiście lub wysłany listem poleconym.

Jeżeli mamy zamiar być płatnikiem podatku VAT, to do końca 2011 r. musi ten fakt zgłosić w urzędzie skarbowym. Koszt – 170 zł. Od 1 stycznia 2012 r. wniosek CEIDG-1 będzie również zgłoszeniem rejestracyjnym podatku od towarów i usług.

Po złożeniu wniosku, możemy rozpocząć naszą działalność gospodarczą – nasz firma została założona!

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA