Kiedy termin może być przywrócony?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Osoba, która spóźniła się ze złożeniem pisma może wnioskować o jego przywrócenie, a więc o danie możliwości dokonania określonej czynności pomimo tego, że upłynął termin.
Niekiedy zdarzają nam się sytuacje, że spóźnimy się z wysłaniem jakiejś odpowiedzi na pismo, czy ze złożeniem odwołania od decyzji. Nie należy się jednak poddawać, gdyż istnieje wyjście z sytuacji.

Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje instytucją, zwaną przywróceniem terminu. W praktyce oznacza ona tyle, że osoba, która spóźniła się ze złożeniem pisma może wnioskować o jego przywrócenie, a więc o danie możliwości dokonania określonej czynności pomimo tego, że upłynął termin.

Sytuację taką regulują art. 58-60 kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z tymi artykułami, podstawą do przywrócenia terminu jest sytuacja, kiedy jego niezachowanie nastąpiły bez winy osoby zainteresowanej.

Pan Tomek dostał decyzję urzędu skarbowego odmawiającą umorzenia części zaległości podatkowych. Decyzja przewidywała miesięczny termin na złożenie odwołania. Pan Tomek zapomniał o złożeniu odwołania, przypomniał sobie dopiero kiedy zostało mu doręczone pismo wzywające do zapłaty. W takiej sytuacji Pan Tomek nie może liczyć na przywrócenie terminu, gdyż uchybił terminowi z własnej winy – zapomniał.

Pani Kasia w dniu, w którym upływał jej termin na złożenie odwołania od decyzji szła na pocztę wysłać to odwołanie, a w drodze poślizgnęła się na schodach, skręciła nogę, zabrało ją pogotowie wskutek czego odwołanie nie zostało wysłane. Po trzech dniach, kiedy wypuszczono ją ze szpitala zwróciła się do urzędu o przywrócenie terminu, gdyż jego niezachowanie nie było z jej winy – potknęła się. Urząd pozytywnie rozpatrzył jej prośbę.

Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia. W przypadku np. pobytu w szpitalu, 7-dniowy termin będzie biegł od dnia wyjścia ze szpitala.

Jednocześnie z prośbą o przywrócenie terminu należy dokonać czynności, której termin dotyczył. Jeżeli zatem uchybiliśmy terminowi na złożenie odwołania, to razem z prośbą o przywrócenie terminu składamy odwołanie.

O przywróceniu terminu postanawia właściwy w sprawie organ administracji publicznej. Od postanowienia o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie.

Przed rozpatrzeniem prośby o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia organ administracji publicznej na żądanie strony może wstrzymać wykonanie decyzji lub postanowienia.

Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego

Prawo
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...