Stan wód na dzień 10 czerwca

Na całym Mazowszu trwa pełna mobilizacja wszystkich służb mundurowych. Pomagają strażacy, wojsko oraz mieszkańcy, który bronią swojego dobytku. Strażacy cały czas zabezpieczają wały przed przeciekaniem.

Województwo mazowieckie

W miejscowości Świniary w gminie Gąbin woda przelewa się przez usypaną przez żołnierzy i strażaków opaskę z piasku. Na wyrwie nurt jest bardzo szybki i przedostają się przez nią duże ilości wody.

W powiecie lipskim w gminach Chotcza i Solec przesiąknięcia w wałach są na bieżąco zabezpieczane. Aktualnie sytuacja jest tam stabilna. Rozlewisko z przerwanego wału w województwie świętokrzyskim zagraża miejscowości Wola Pawłowska. Wyłączona jest przepompownia i 3 stacje transformatorowe. Woda zalała część Woli Pawłowskiej, która jest położona za prawym wałem rzeki Kamiennej. Ewakuowano dotąd 15 osób z zagrożonego terenu. Ewakuowani pozostają w szkole w Pawłowicach.

W powiecie zwoleńskim wystąpiło podtopienie 19 domostw w miejscowości Lucimia i 5 w Borowcu. Na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. W tym momencie sytuacja jest stabilna, a woda stopniowo opada.

W powiecie kozienickim stale kontrolowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe w miejscowościach: Regów Stary, Mozolice, Holendry Kozienickie, Piotrkowice, Kępa Wólczyńska, Kuźmy Piotrkowskie, Kępa Bielańska, Głusiec, Świerże Górne, Samwodzie, Kępeczki, Holendry Kuźmińskie, Łoje.

W powiecie garwolińskim na bieżąco odbywa się monitorowanie i uszczelnianie wałów przeciwpowodziowych.

W powiecie otwockim stwierdzono uszkodzenia w koronie wału w miejscowościach: Kosumce, Ostrówek, Glinki, Kępa Nadbrzeska i Nadbrzeż. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco uszczelniane, trwa dostarczanie piasku, prowadzony jest stały monitoring i kontrola miejsc zagrożonych. Na terenie gminy Sobienie Jeziory w okolicy Gusina oraz Kępy Nadbrzeskiej w gminie Karczew wystąpiły niewielkie przesiąknięcia.
W Warszawie na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe, sytuacja jest stabilna. Zakończono działania ratownicze na wale Zawadowskim (okolice ulic Korzennej i Spiralnej).

W powiecie sochaczewskim stale uszczelniane są wały przeciwpowodziowe w gminach Iłów i Młodzieszyn. Prowadzone są prace przy uszczelnianiu wałów w miejscowości Kamion oraz likwidacji uszkodzeń na Bzurze oraz Wiśle.

W powiecie płockim w gminie Słubice woda nadal przybiera. Przez powiat płocki przechodzi druga fala wezbraniowa która ponownie zalała miejscowości i tereny wcześniej dotknięte powodzią. Tereny zalane bądź częściowo zalane: Nowy Wiączemin, Wiączemin Polski, Świniary, Sady, Nowosiadło, Zyck Polski, Nowy Zyck, Leonów, Nowy Troszyn, Troszyn Polski, Dobrzyków, Korzeniówka Stara, Borki, Piaski, Nowe Wymyśle.

Na terenie miasta i gminy Gąbin w powiecie płockim w chwili obecnej woda z drugiej fali wezbraniowej zalewa poszczególne miejscowości.

W mieście Płock na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe, sytuacja jest stabilna. Prowadzona jest akcja umacniania i uszczelniania wałów przeciwpowodziowych na rzekach: Wisła, Słupianka i Rosica na osiedlu Borowiczki.

W Łomiankach (w powiecie warszawskim zachodnim) stan wody nie zmienił się.

Wał Miedzeszyński pozostanie zamknięty dla ruchu komunikacyjnego również dziś (10 czerwca br.).

Poziom wody na Wiśle w Warszawie pozostaje nadal wysoki i wynosi 747 centymetrów.

Dziś (10 czerwca br.) do godzin późnowieczornych fala będzie przechodziła przez teren województwa mazowieckiego, w Warszawie ta kulminacja będzie trwała 30 godzin.

Zobacz: Wielka woda w Warszawie - galeria zdjęć

Województwo lubelskie

Na terenie województwa na całej długości rzeki Wisły utrzymuje się nadal wysoki poziom wody. Stany alarmowe przekroczone są na wodowskazach w Annopolu o 175 cm, w Puławach o 166 cm i Dęblinie o 115 cm. Stan wałów przeciwpowodziowych i urządzeń hydrotechnicznych na terenie gmin nadwiślańskich według służb ratowniczych jest zróżnicowany.

W powiecie opolskim w Kolonii Szczekarków (gmina Wilków) po przerwaniu wału wstecznego na rzece Chodelce istnieje dalej zagrożenie podmycia mostu w Szczekarkowie. W Zastowie Polanowskim woda na Wiśle jest jeszcze powyżej powstałej wyrwy. Rozlewiska wody na obszarze całej gminy są dość znaczne. Zalane są miejscowości: Zastów Polanowski, Zastów Karczmiski, Wilków, Szczekarków, Sczekarków Kolonia, Urządków, Wilków kolonia, Kąty, Machów, Kępa Chotecka, Szkuciska, Majdany, Brzozowa, Lubomirka, Zagłoba, Kłodnica, Kolonia Wrzelów, Dobre oraz Małe Dobre. Częściowo podtopione to Podgórz, Żmijowiska, Kosiorów. Na terenie gminy Łaziska występują silne przesiąknięcia na całej długości wałów. Jako dobry ocenia się stan wałów w gminie Józefów nad Wisłą.

W miejscowości Janowiec (powiat puławski) po wczorajszym przerwaniu wału powstała wyrwa ma długość około 110 mb. Zalane miejscowości na tym obszarze to: Janowiec, Janowice, Brześce i Kolonia Brześce. Łącznie zalanych jest 150 domostw i 1000 ha łąk i pól. Ewakuowanych zostało 238 osób. Na terenie powiatu trwają także prace przy zabezpieczaniu wału poprzecznego w miejscowości Brześce Kolonia oraz Parchatka. Wypompowywana jest również woda z piwnic w Kazimierzu Dolnym.

W powiecie kraśnickim akcja ratownicza prowadzona jest głównie w dolinie Janiszowskiej (Zabełcze, Janiszów, Kosin i Borów), gdzie stwierdzono przesiąknięcia wałów przy rzece Sanny. Działania polegają na wzmacnianiu wałów workami z piaskiem oraz dostarczaniu podstawowych produktów spożywczych dla poszkodowanych. W miejscowości Popów wyrwa ma długość 100 m, a Kopiec około 80 m, skąd nadal zalewana jest Dolina Świeciechowska. Położona po prawej stronie drogi wojewódzkiej nr 824 część miejscowości Popów i Bliskowice została podtopiona. Łącznie na całości obszarów Doliny Świeciechowskiej i Janiszowskiej zalanych lub podtopionych jest 86 gospodarstw (130 budynków i mieszkań), gdzie zamieszkuje około 270 osób.

W powiecie ryckim występują liczne duże rozlewiska wzdłuż wałów przeciwpowodziowych spowodowane przesiąkaniem wałów oraz utrzymującym się wysokim stanem wód gruntowych. Wały zabezpieczone są workami z piachem. Zalanych jest około 300 ha użytków rolnych i zielonych. Podtopione są trzy gospodarstwa i 5 km dróg.

Zobacz: Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

Województwo lubuskie

Na Odrze stany wody układają się na całej długości w strefie wody wysokiej, powyżej stanów alarmowych. Wały przeciwpowodziowe są stale monitorowane.

Na ten moment nie ma bezpośredniego zagrożenia na terenach zamieszkałych.

Wszystkie ewakuowane osoby powróciły do swoich domów. Ogółem z terenu województwa ewakuowano dotąd 650 osób.

W dalszym ciągu monitorowany jest stan wałów przeciwpowodziowych. Na bieżąco uszczelniane są wały oraz podsiąknięcia przy wałach.

Zobacz: Dowód osobisty utracony w powodzi

Województwo podkarpackie

W ciągu minionej doby, po przejściu kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle, zanotowano spadki poziomu wód na wodowskazach Sandomierz i Zawichost.

Aktualnie na terenie województwa alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal na terenie powiatów: tarnobrzeskiego dla gmin Gorzyce i Baranów Sandomierski, stalowowolskiego dla gmin Radomyśl nad Sanem, Zaklików i Zaleszany oraz dla miasta Tarnobrzega.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje dla gmin powiatu mieleckiego: miasta Mielca, miasta i gminy Radomyśl Wielki, miasta i gminy Przecław, gminy Tuszów Narodowy, a także miasta Stalowa Wola, gminy Pysznica i Bojanów w powiecie stalowowolskim.

8 czerwca br. odwołano alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: niżańskiego, stalowowolskiego dla gmin Stalowa Wola i Pysznica, tarnobrzeskiego dla gmin Grębów i Nowa Dęba.

Zalany obszar miasta Tarnobrzega obejmuje osiedla: Wielowieś, Sobów, Sielec, Dzików, Zakrzów.

Sytuacja w gminie Gorzyce jest stabilna, chociaż nadal utrzymywana jest pełna mobilizacja służb ratowniczych. W gminie Gorzyce działania przeciwpowodziowe prowadzi 385 żołnierzy, przy użyciu specjalistycznego sprzętu: 4 amfibii, 2 śmigłowców, 7 łodzi saperskich. Stany wód opadają. Na terenie gminy Gorzyce zalane są: Zalesie Gorzyckie, Trześń, Sokolniki, Orliska i Furmany. Większość osób z zalanych terenów pozostała w swoich domach. Ewakuowano dotąd 596 osób.

W powiecie dębickim prowadzone są działania polegające na wypompowywaniu wody z domów, piwnic i rozlewisk w miejscowościach: Zawierzbie, Dębica, Brzeźnica.

W powiecie mieleckim służby wypompowywują wodę z rozlewisk i piwnic w miejscowościach: Złotniki, Książnice, Mielec, Wola Mielecka, Ostrówek, Trzciana, Borowa, Chrząstów, Łączki Brzeskie, Sadkowa Góra, Gliny Małe, Zaduszniki. Zabezpieczany i umacniany jest wał na kanale w miejscowości Przykop.

W gminie Padew Narodowa trudna sytuacja utrzymuje się w sołectwie Zaduszniki. W sołectwie Domacyny i Przykop sytuacja powoli stabilizuje się, trwa akcja wypompowywania wody z terenów zalanych (przy użyciu czeskiego agregatu wysokowydajnego). Prowadzony jest monitoring rzek, potoków i obwałowań oraz rowów melioracyjnych.

Na obszarze gminy Tuszów Narodowy na bieżąco prowadzony jest monitoring rzek i wałów na terenie gminy. Woda ze Złotnik poprzez Kanał Złotnicki i Chorzelowski zalała nisko położone tereny wsi Babicha i Borki Nizińskie.

Zablokowany jest ruch kolejowy w miejscowościach: Jasło, Stróże. Na długości około 500 metrów podmyty został nasyp kolejowy.

Zobacz: Infolinia dla powodzian

Województwo pomorskie

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami w ciągu ostatniej doby odnotowano wzrost poziomów wody w Tczewie i ujściowym odcinku Wisły. Stany alarmowe przekroczone są obecnie w Gdańskiej Głowie (o 2 cm) i Przegalinie (o 21 cm). Na wodowskazie w Tczewie poziom lustra wody jest o 9 cm niższy od alarmowego.

W ciągu najbliższej doby spodziewany jest dalszy wzrost stanów Wisły. W Tczewie fala kulminacyjna powinna dotrzeć w weekend (12-13 czerwca br.). Według prognoz przepływ fali kulminacyjnej przez teren województwa powinien nastąpić w ciągu jednego lub dwóch dni.

Przygotowania do przyjęcia fali trwają również na Bulwarze Nadwiślańskim w Tczewie, gdzie nadal utrzymywane są zabezpieczające rękawy przeciwpowodziowe. Do Bałtyku fala wezbraniowa Wisły dotrze prawdopodobnie w najbliższy weekend (13-14 czerwca br.).

Zobacz: Osuszanie budynków po powodzi

Województwo łódzkie

Sytuacja powodziowa na obszarze całego województwa stabilizuje się.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla terenu województwa o możliwości wystąpienia dzisiaj burz z gradem. Przewiduje się, że opady deszczu mogą wynieść 10-20 mm, lokalnie 30 mm.

Dzięki zmniejszonemu zrzutowi wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie osiągnął wartość 253 cm, czyli 33 cm powyżej stanu ostrzegawczego.

Dotychczas stwierdzono zniszczenie 7 m wału przeciwpowodziowego w miejscowości Podłęże (rzeka Ner) oraz uszkodzenie łącznie 1923 m wałów przeciwpowodziowych w miejscowościach: Proboszczowice, Bartochów, Burzenin, Mnichów, Grądy i Biskupice (rzeka Warta), Biskupice (rzeka Myja) i Łask (rzeka Grabia). Wszystkie uszkodzenia zostały zabezpieczone.

W dalszym ciągu na terenie 6 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy: Nowa Brzeźnica, Działoszyn (powiat pajęczański), Szadek (powiat zduńskowolski), Burzenin (powiat sieradzki), Wieruszów (powiat wieruszowski), Aleksandrów (powiat piotrkowski). Pogotowie przeciwpowodziowe nadal utrzymuje się na terenie miejscowości: Uniejów (powiat poddębicki) i Dobroń (powiat łaski).

Województwo wielkopolskie

9 czerwca br. kolejny raz zmniejszony został zrzut ze zbiornika Jeziorsko. Wynosi on obecnie 160 m3/s dokładnie o połowę mniej niż 22 maja br., gdy gwałtownie podnosiły się stany Warty.

Nadal na całej długości wielkopolskich rzek notuje się tendencje spadkowe, wahania stanów rzek nie są jednak duże (wczoraj stan rzeki w Sławsku: 491 cm, 2-centymetrowy spadek dobowy; w Kole: 385, 2-centymetrowy spadek dobowy). Na wodowskazach na Prośnie notuje się już stany poniżej ostrzegawczego.

W Kaliszu zakończono prace z udzielaniem pomocy przy odpompowywaniu wody z zalanych terenów i trwa usuwanie worków z piaskiem z miejsc publicznych. W regionie stale monitorowane są wały przeciwpowodziowe, zmniejsza się też liczba przesiąknięć i przecieków wymagających zabezpieczania.

Województwo śląskie

W chwili obecnej osuwiska stanowią jeden z głównych problemów, z jakimi zmagają się służby i mieszkańcy miejscowości z terenów województwa.

Specjalne patrole policyjne zabezpieczają rejony osuwiskowe. Na terenie województwa obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu w miejsca, w których możliwe jest osuwanie się ziemi.

Osuwająca się ziemia w Międzybrodziu Bialskim nie zagraża zaporze w Porąbce.

Wprowadzono zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe, obowiązujący między 7 a 15 czerwca br. Zakaz nie dotyczy pracowników Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojska, pogotowia ratunkowego oraz innych służb publicznych, wykonujących czynności służbowe, a także innych osób wykonujących czynności związane z ochroną przeciwpowodziową oraz utrzymaniem wałów.

Województwo dolnośląskie

Alarmy przeciwpowodziowe utrzymują się na obszarze powiatów: oławskiego, wrocławskiego, trzebnickiego, średzkiego, wołowskiego, legnickiego, lubińskiego, górowskiego, głogowskiego i miasta Wrocławia.

Stany alarmowe są przekroczone na 13 wodowskazach. Obowiązują 3 stany ostrzegawcze.

Sytuacja na Dolnym Śląsku w dalszym ciągu stabilizuje się. Na większości wodowskazach notuje się tendencję spadkową. Wolniejszy spadek obserwowany jest w okolicach polderów zalewowych, które oddają wodę przejętą podczas przechodzenia fali wezbraniowej. Kulminacja tej fali, zgodnie z przewidywaniami, znajduje się obecnie w rejonie Ścinawy i Głogowa.

W ciągu najbliższych dwóch dni na środkowej Odrze, poniżej Głogowa prognozowane są wzrosty stanu wody, związane z przemieszczaniem się fali wezbraniowej w strefie stanów wysokich i powyżej stanów alarmowych. Na pozostałym odcinku górnej i dolnej Odry prognozowane są powolne spadki stanu wody w strefie wody wysokiej.

Na terenie województwa stale odbudowywana jest rezerwa powodziowa na zbiornikach retencyjnych.

Sytuacja we Wrocławiu jest ustabilizowana. Trwa zdejmowanie folii z wału przy ul. Celtyckiej. Tymczasowy wał wybudowany przed nadejściem drugiej fali wezbraniowej pozostanie na razie na swoim miejscu. Zostanie jedynie częściowo rozebrany, aby nie utrudniać komunikacji na osiedlu.

Na obszarze powodziowym nie występuje w tym momencie zagrożenie epidemiologiczne, nie stwierdzono również problemów z zaopatrzeniem ludności w wodę pitną.

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska na bieżąco pobiera próbki z rejonów zalanych i podtopionych, na których mogły pojawić się zagrożenia dla mieszkańców i środowiska. Badania laboratoryjne nie wykazały do tej pory zagrożeń.

Województwo małopolskie

W Małopolsce alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiecie brzeskim i 7 gminach. Pogotowia przeciwpowodziowe są nadal w Nowym Sączu, Tarnowie i Oświęcimiu, 6 powiatach i 7 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest na Szreniawie (o 58 cm) w Biskupicach w powiecie miechowskim. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w trzech miejscach na Wiśle: o 39 cm w miejscowości Jawiszowice (powiat oświęcimski), o 52 cm w miejscowości Karsy (powiat dąbrowski) i o 103 cm w miejscowości Szczucin (powiat dąbrowski).

Województwo świętokrzyskie

W Sandomierzu-Koćmierzowie w dalszym ciągu zalewane są obszary prawobrzeżnej części Sandomierza, z powstałej wyrwy w wale opaskowym. Sytuacja w pobliżu sandomierskiej huty stabilizuje się.

W gminie Dwikozy wyrwa w prawym wale rzeki Opatówki została przegrodzona wałem opaskowym i dzięki temu udało się powstrzymać wylewanie wody na tereny już zalane. Podtopieniu bądź zalaniu uległy miejscowości wraz z terenami: Szczytniki i Bożydar. Trwa walka o powstrzymanie zalewania wodą miejscowości Mściów. Z wyrwy na wale rzeki Wisły w miejscowości Winiary zalane są częściowo: Słupcza, Winiary, Winiarki, Kępa Chwałowska i Dwikozy. Z terenu gminy Dwikozy ewakuowano ponad 150 osób.

Na terenie gminy Zawichost w wyniku wyrwy w Winiarach częściowo zalane jest osiedle Podgórze.

W powiecie opatowskim w gminie Tarłów przez powstałą wyrwę w lewym wale Wisły w Ostrowie woda dalej wlewa się do miejscowości: Ciszyca Przewozowa, Ciszyca Dolna, Leśne Chałupy i częściowo Ciszyca Górna. Nadal trwa ewakuacja z podtopionych terenów.

Zobacz również serwis: Powódź 2010

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Prawo
Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

Bon senioralny - dla kogo 2150,00 zł miesięcznie? Na jakie usługi dla seniora?
27 kwi 2024

Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150,00 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia w przypadku, której jest możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Tymczasowe aresztowanie. Czy na pewno tymczasowe?
26 kwi 2024

Pozbawienie wolności, umieszczenie kogoś w więzieniu jest naturalną karą za popełnienie ciężkiego przestępstwa. Realizuje ono wiele funkcji, między innymi daje poczucie sprawiedliwości. Jest to jednak czynione po przeprowadzeniu stosownego postępowania oraz skazaniu. Tymczasem  funkcjonuje też środek zapobiegawczy, który może odizolować od świata oskarżonego, podejrzanego, czyli osobę, co do której dopiero toczy się postępowanie karne i nie wiadomo jeszcze czy zasługuje ona na jakąkolwiek karę. 

pokaż więcej
Proszę czekać...