reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

15 czerwca 2010 r. zostanie uruchomiony specjalny program pomocy dla rolników, którzy zostali poszkodowani przez tegoroczną powódź. Po zgłoszeniu do Komisji Europejskiej program nie będzie ograniczał dostępu do pomocy rolnikom, którzy skorzystali z niej w poprzednich latach.

Program zakłada m.in. udzielenie jednorazowego zasiłku celowego w wysokości 2.000 zł, dla rodzin prowadzących gospodarstwa rolne o powierzchni do 5 ha, oraz 4.000 zł dla prowadzących gospodarstwa o powierzchni powyżej 5 ha. Przy przyznawaniu zasiłku celowego nie będzie przeprowadzany wywiad środowiskowy i nie będzie stosowane kryterium dochodowe.

Pomoc dla producentów rolnych musi być zmniejszona o połowę, jeśli nie ubezpieczyli oni co najmniej 50 procent średniej rocznej produkcji rolnej lub dochodu związanego z tą produkcją od ryzyka szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi.

Program pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach i działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez powódź, obsunięcia ziemi i huragan w 2010 roku, przewiduje udzielenie kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji rolnej a także poręczeń i gwarancji spłaty tych kredytów. Obecnie są one oprocentowane w wysokości 2 procent w skali roku.

* odraczania terminu płatności składek z tytułu ubezpieczenia w KRUS, rozkładania ich na dogodne raty, a także umarzania w całości lub części bieżących składek - na indywidualny wniosek rolnika;
* odraczania i rozkładania na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia;
* stosowania przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym za 2010 r.

Zobacz również serwis: Powódź 2010

O pomoc w ramach programu będą mogli się ubiegać rolnicy, w których gospodarstwach, szkody spowodowane przez powódź i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne, wyniosą średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej (w stosunku do produkcji z 3 lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody, albo 3 lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody z pominięciem roku o wielkości produkcji najwyższej i najniższej). Szkody muszą zostać oszacowane przez komisje powołane przez wojewodów.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama