Nieruchomość obciążona hipoteką podczas podziału majątku małżonków - stanowisko Sądu Najwyższego

Agata Koschel-Sturzbecher
Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.
rozwiń więcej
Nieruchomość obciążona hipoteką podczas podziału majątku małżonków - stanowisko Sądu Najwyższego / Dolcan
Jeśli podczas trwania małżeństwa małżonkowie trwają w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej to po rozwodzie następuje podział ich majątku co do zasady w równych udziałach. Podział majątku wspólnego może być dokonany przed rozwodem, w trakcie sprawy rozwodowej, w czasie rozwodu, ale w osobnej sprawie oraz po rozwodzie.

Podziału majątku można dokonać zarówno na drodze sądowej, jak i w przez zawarcie ugody. Co więcej, podział majątku w sądzie przeważnie ma miejsce wtedy, gdy małżonkowie nie mają wspólnego stanowiska w kwestii podziału.

Zaznaczyć także należy, iż podział majątku wspólnego może nastąpić poprzez podział w naturze, przyznanie rzeczy jednemu małżonkowi na wyłączną własność z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego małżonka oraz poprzez egzekucyjną sprzedaż rzeczy i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży (jest to zazwyczaj najgorszy z możliwych sposobów, gdyż m.in. wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami).

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż w sprawie o podział majątku sąd nie rozważa kwestii długów małżonków - może jedynie rozliczyć wzajemnie małżonków jeśli jedno z nich spłacało wspólne długi po rozwodzie jeszcze przed podziałem majątku.

Inaczej sprawa wygląda jeśli małżonkowie posiadają kredyt hipoteczny obciążający wspólne mieszkanie lub dom. Będzie to ważne dla Sądu, gdyż od obciążenia hipotecznego zależy wartość rzeczywista handlowa nieruchomości. Często przy wydawaniu wyroku, pojawiało się pytanie: czy majątek do podziału szacuje się z odliczeniem wartości obciążenia hipotecznego od wartości rynkowej nieruchomości? Do tej pory, sądy nie wypracowały jednej spójnej linii orzeczniczej w tej kwestii. Oznacza to, że jedne sądy odliczały wartość obciążenia hipotecznego, a inne tego nie robiły. Sąd Najwyższy podejmował już próbę wyjaśnienia sprawy obciążenia hipotecznego, jednak odmówił przyjęcia uchwały, ograniczając się do odniesienia do art. 618 kodeksu postępowania cywilnego. Oznacza to, iż w postępowaniu o zniesienie współwłasności sąd rozstrzyga także spory o prawo własności, jak również wzajemne roszczenia współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy.

Niedawno, bo dnia 28 marca 2019 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą udzielony małżonkom kredyt bankowy, sąd - przydzielając tę nieruchomość na własność jednemu z małżonków - ustala jej wartość, jeżeli nie przemawiają przeciwko temu ważne względy, z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego.

Na uwadze należy także mieć przepis art. 618 § 3 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, iż po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o zniesieniu współwłasności uczestnik nie może dochodzić roszczeń przewidzianych w § 1, chociażby nie były one ogłoszone w postępowaniu o zniesienie współwłasności. W ocenie Sądu Najwyższego przepis ten nie wyłącza jednak roszczenia o spłatę kredytu z tytułu hipoteki, gdyż jest to narzędzie wyrównania strat jednego z byłych małżonków.

Wskazać należy, iż wymieniona uchwała została podjęta, gdyż Sąd Okręgowy w Łodzi, który rozpatrywał apelację od wyroku, w którym Sąd Rejonowy w Pabianicach dokonał podziału majątku państwa Z. odliczył wartość kredytu od wartości mieszkania, nabrał wątpliwości co do słuszności takiej decyzji. Zadano więc pytanie Sądowi Najwyższemu. Pełnomocnik uczestnika postępowania twierdziła, że nieuwzględnienie obciążenia hipotecznego jest podwójnie krzywdzące dla jej klienta, m.in., gdyż oprócz spłaty ½ wartości nieruchomości małżonce będzie on także obciążony spłatą kredytu bankowego. Odmienne stanowisko prezentował Rzecznik Praw Obywatelskich, który zgłosił swój udział w sprawie. Według Adama Bodnara ten, komu przyznano nieruchomość będzie dłużnikiem drugiej strony, co spowoduje zmianę umowy kredytowej z powodu zmiany właściciela nieruchomości.

Podsumowując, orzeczenia Sądu Najwyższego są wiążące tylko wtedy, gdy sąd odwoławczy zada pytanie prawne w kwestii budzącej wątpliwości, wtedy pogląd prawny wyrażony w uchwale SN wiąże sąd w tej konkretnej sprawie. Innych sądów niższych natomiast orzeczenia Sądu Najwyższego formalnie nie wiążą. Jednak wydana niedawno uchwała z pewnością będzie naprowadzeniem dla sądów w jaki sposób obliczać wartość nieruchomości obciążonych hipoteką.

Zobacz także: Nieruchomości

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Sądy wykryły trzecią lukę w świadczeniu wspierającym. Miał być zasiłek. Na lodzie opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny)
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...