Kiedy małoletni uzyska zezwolenie na zawarcie małżeństwa?

Anna Kloc
rozwiń więcej
Sąd może udzielić zezwolenia na ślub kobiecie, która ukończyła 16 lat
Czy osoba małoletnia może wstąpić w związek małżeński? Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym nie może wstąpić w związek małżeński osoba, która nie ukończyła osiemnastego roku życia. Od reguły są jednak wyjątki.

Sąd opiekuńczy może jednak udzielić zezwolenia na zawarcie małżeństwa kobiecie:

  • z ważnych powodów, gdy z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny,
  • gdy ukończyła lat 16.

Powody, które mogą stanowić przesłankę, do uzyskania zgody na zawarcie małżeństwa, nie są wymienione w ustawie. Mogą być one różnej natury. Częstym argumentem jest ciąża kobiety lub posiadanie wspólnego dziecka z mężczyzną, z którym małoletnia chce zawrzeć małżeństwo, jak również długotrwały faktyczny związek. Wystąpienie, któregoś z tych powodów, nie powoduje automatycznie zgody na zawarcie małżeństwa. Okoliczności danego przypadku muszą ponadto wskazywać, iż zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Nie może więc być szkodliwe dla osoby małoletniej zamierzającej wstąpić w związek małżeński, jak również dla dzieci pochodzących z tego małżeństwa.

Zobacz również: Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa

Uzyskanie zezwolenia

Zezwolenie na wstąpienie w związek małżeński kobiecie, która nie ukończyła osiemnastu lat, udziela sąd opiekuńczy na jej wniosek. Tak wiec złożenie stosownego wniosku przez jej przedstawiciela ustawowego nie wywoła oczekiwanego skutku. Postanowienie o udzieleniu zezwolenia, staje się skuteczne z chwilą uprawomocnienia się i nie może być zmienione ani uchylone. W postanowieniu tym, wymieniony jest mężczyzna, z którym kobieta chce zawrzeć małżeństwo.

Przed wydanie postanowienia sąd obligatoryjnie wysłucha kobietę składającą wniosek oraz mężczyznę, z którym chce zawrzeć małżeństwo. Sąd fakultatywnie, w razie potrzeby, wysłucha osoby bliskie dla przyszłych małżonków, np. ich rodziców.

Pełnoletność

Osoba, która nie ukończyła osiemnastego roku życia, uzyskuje pełnoletność w wyniku zawarcia małżeństwa. Istotne jest, iż nie traci jej w wyniku unieważnienia małżeństwa.
Unieważnienie małżeństwa

W przypadku, gdy związek małżeński zawarł mężczyzna, który nie ukończył lat osiemnastu, bądź kobieta, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, unieważnienia małżeństwa może żądać każdy z małżonków, jak również prokurator na zasadach ogólnych.

Nie można jednak domagać się unieważnienia małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku, gdy małżonek przed wytoczeniem powództwa ten wiek osiągnął.

Mąż nie może żądać unieważnienia małżeństwa, z powodu braku przepisanego wieku, jeżeli kobieta zaszła w ciążę.

Zadaj pytanie: Forum

Prawo
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
29 kwi 2024

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

pokaż więcej
Proszę czekać...