reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa

Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa

Pozew o unieważnienie małżeństwa wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Opłata od pozwu jest stała i wynosi 200 złotych.

Sąd okręgowy

Pozew o unieważnienie małżeństwa wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, jeżeli choć jedno z nich tam nadal przebywa. W braku takiego miejsca właściwym jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego, a w braku takiej podstawy, miejsca zamieszkania powoda.

Kto może żądać unieważnienia

To, kto może wnieść powództwo zależy od przyczyny unieważnienia.

Jeżeli powodem jest brak wymaganego wieku (gdy związek małżeński zostaje zawarty przez kobietę, która nie ukończyła szesnastu lat albo mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu albo przez kobietę, która ukończyła szesnaście lat, ale do zawarcia związku małżeńskiego nie uzyskała wymaganego zezwolenia sądu), wówczas unieważnienia może żądać mąż lub żona.

W przypadku, gdy dochodzi do ślubu między krewnymi, to z powództwem mogą wystąpić tylko małżonkowie.

Z powodu bigamii (gdy narzeczony lub narzeczona w chwili ślubu pozostaje już w ważnie zawartym związku małżeńskim z inną osobą) może żądać unieważnienia każdy, kto ma w tym interes prawny (na przykład rodzice).

Unieważnienia małżeństwa zawartego przez pełnomocnika może żądać mocodawca.

O unieważnienie związku małżeńskiego zawartego pod wpływem błędu groźby lub w stanie wyłączającym swobodne powzięcie decyzji może wnosić osoba, która znajdowała się pod wpływem błędu, groźby lub w stanie uniemożliwiający świadome wyrażenie woli .

Zobacz również: Unieważnienie małżeństwa – kiedy możliwe

Opłata od pozwu o unieważnienie małżeństwa wynosi 200 złotych.

Nie można unieważnić małżeństwa po jego ustaniu np. po śmierci jednego z małżonków. Jedynie w sytuacji, gdy małżeństwo zostało zawarte przez krewnych lub osobę, która pozostawała w chwili ślubu w ważnie zawartym związku małżeńskim (bigamia) można unieważnić małżeństwo po jego ustaniu.

Gdy w trakcie procesu umiera jeden z małżonków

Jeżeli jeden z małżonków wniósł do sądu powództwo o unieważnienie małżeństwa i zmarł, to unieważnienia mogą żądać jego zstępni (dzieci, wnuki etc.). Jeżeli zaś w trakcie procesu umiera ten z małżonków, który żądał unieważnienia, wówczas proces toczy się dalej, a na miejsce zmarłego wstępuje kurator.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o unieważnienie małżeństwa wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków.
Pozew o unieważnienie małżeństwa wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kajetan Kubicz

Adwokat i Senior Associate Kancelarii LTCA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama