Narodowy Program Szczepień - jakie zmiany?

Narodowy Program Szczepień przyjęty przez Radę Ministrów/Fot. Shutterstock / shutterstock
Narodowy Program Szczepień został przyjęty przez Radę Ministrów. Co zawiera dokument? W jakiej kolejności będą szczepieni pacjenci? Czy zmienią się zachęty dla osób zaszczepionych?

O zmianach w Narodowym Programie Szczepień mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej minister szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Jaka kolejność szczepień przeciw COVID-19?

Nowością w porównaniu do pierwotnej wersji programu jest wprowadzenie etapu O. Znajdą się w nim wszyscy pracownicy ochrony zdrowia, nie tylko personel medyczny. Jak zaznaczył Dworczyk ta grupa zostanie zaszczepiona w 500 szpitalach węzłowych. W pierwszym etapie mają znaleźć się m.in. seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia, pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opieki leczniczej, służby mundurowe oraz nauczyciele.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Fundusz Kompensacyjny

Jak zapowiedział Dworczyk, w najbliższych dniach zostanie przedstawiona ustawa dotycząca Funduszu Kompensacyjnego. Fundusz ten został przewidziany dla osób, u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne.

Status osoby zaszczepionej

Status osoby zaszczepionej ma pozostać bez zmian, jednak - jak podkreślił szef KPRM - wraz z rozpoczęciem szczepień przepisy w tym zakresie mają zostać doprecyzowane. Ze statusem tym wiążą się ewentualne zachęty dla osób zaszczepionych.

Jaki czas oczekiwania na szczepienie?

Czas oczekiwania na szczepienie będzie zależał od ilości chętnych oraz od dostaw szczepionek.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, iż po 15 stycznia 2021 r. osoby, które będą w pierwszej kolejności podlegały szczepieniu, będą mogły się umawiać na konkretne terminy. Pod numerem 989 będzie działała specjalna infolinia.

Strona internetowa

Informacje dotyczące szczepień można znaleźć na specjalnej stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: www.gov.pl/web/szczepimysie.

Czym jest Narodowy Program Szczepień?

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 został przedstawiony do konsultacji w ubiegłym tygodniu. Zakończyły się one 12 grudnia 2020 r.

Jak czytamy w dokumencie strategii służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. „Obejmuje się nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek i ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

Narodowy Program Szczepień określa m.in. kolejność szczepień, miejsca ich wykonywania oraz przebieg.

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Prawo
Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów
07 maja 2024

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy
07 maja 2024

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?
07 maja 2024

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]
07 maja 2024

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[
07 maja 2024

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek
07 maja 2024

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

pokaż więcej
Proszę czekać...