Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa pacjenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Kto ma prawo do bezpłatnych leków? Recepty muszą zawierać kody "S” i "DZ”

Program bezpłatnych leków został rozszerzony - od 1 września osobom powyżej 65 lat oraz dzieciom i młodzieży poniżej 18 lat wybrane leki przysługują bezpłatnie. Recepty muszą posiadać kody "S” i "DZ”.

Nowa strategia UE w zakresie leków. Dostęp do tańszych leków

Nowa strategia UE ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe w Europie. Zakłada między innymi dostęp do tańszych leków.

Aplikacja mojeIKP przypomina o piciu wody. Jak skorzystać z tej funkcji?

Aby w trakcie dnia pracy pamiętać o piciu wody, możemy skorzystać z nowej funkcji aplikacji mojeIKP. 

REKLAMA

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.

Jak złożyć wniosek o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych?

Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych można składać od 6 września 2023 roku. Komu przysługuje rekompensata?

8 tys. przepisów i 11 planów żywieniowych. Gdzie znaleźć bezpłatne diety?

760 tys. osób korzysta z portalu Diety NFZ. Usługa jest bezpłatna. Czy dietę można dostosować do własnych potrzeb lub wyeliminować z niej określone produkty?

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe i jak rozmawiać z dyspozytorem?

Pogotowie ratunkowe wzywamy zazwyczaj w sytuacjach nagłych i stresujących. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o pytaniach, na które warto być przygotowanym w razie konieczności wezwania zespołu.

REKLAMA

Wakacje. Gdzie znajdziemy pomoc medyczną?

W czasie wakacji częściej wyjeżdżamy i przebywamy poza domem.  Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina gdzie znajdziemy pomoc medyczną w razie choroby, czy wypadku.

Choroby zawodowe w handlu detalicznym. Co dolega handlowcowi?

Choroby zawodowe w handlu detalicznym – czy sprzedawca to zawód wysokiego ryzyka? Handlowcami nazwiemy nie tylko pracowników sklepów, ale także doradców, którzy oferują klientom zaawansowane usługi. Obie te grupy narażone są na działanie podobnych szkodliwych czynników charakteryzujących pracę w sprzedaży. Jak zadbać o pracownika sprzedaży?

Być kobietą w Polsce. Sprawa pani Joanny z Krakowa

Być kobietą w Polsce nie jest łatwo. Przekonała się o tym pani Joanna z Krakowa, która szukając pomocy stała się ofiarą systemu. W szpitalu, do którego trafiła, bo fizycznie i psychicznie poczuła się źle, zamiast pomocy, spotkało ją przesłuchanie i rewizja ze strony policji. Funkcjonariusze zabrali jej także laptop i telefon. Dlaczego? Bo zażyła tabletkę poronną. Kto zawinił? Kto przekroczył swoje kompetencje? Czy ludzka godność jeszcze się liczy? 

Aborcja. Jakie jest aktualne prawo w Polsce?

Co warto wiedzieć na temat prawa aborcyjnego w Polsce? W jakich przypadkach można dokonać aborcji, a kiedy jest to karalne? 

Antykoncepcja awaryjna, środki poronne, aborcja. Do czego ma prawo kobieta w Polsce?

Prawa kobiet w Polsce. Do czego ma prawo w Polsce kobieta, którą zawiodła antykoncepcja? Gdzie może się zgłosić, jeśli zaszła w nieplanowaną ciążę? I co najważniejsze, czy według polskiego prawa, za usunięcie ciąży może coś grozić? 

Polskie Zdrowie 2.0 - cztery kierunki interwencji koniecznych do podjęcia

Prawa pacjenta to fundament systemów zdrowia, ale czy są w pełni przestrzegane? Czy są stworzone odpowiednie warunki dla efektywnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia? Polska Akademia Nauk proponuje pewne zmiany, aby dostosować się do nowej rzeczywistości. Jakie interwencje należy podjąć w pierwszej kolejności? 

Logowanie do Internetowego Konta Pacjenta również przez mObywatel

Na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) można się zalogować także za pomocą aplikacji mObywatel. W jaki sposób?

Terapia u specjalisty w poradni. Szansa dla przewlekle chorych i systemu

Terapia u specjalisty w poradni – czy pacjenci z chorobami przewlekłymi doczekają się takiej alternatywy? Czy podanie leku biologicznego będzie mogło odbywać się w poradni zamiast w szpitalu? Czy takie rozwiązanie wpłynie na wzrost dostępności leczenia i usprawni system? 

O czym myśli polski pacjent w kolejce do lekarza?

O czym myśli polski pacjent w kolejce do lekarza? Z badania opinii „Telemedycyna oczami Polaków” przeprowadzonego przez SW Research, a zleconego przez Erecept.pl, wynika, że co drugi Polak obawia się o swoje zdrowie, kiedy musi poczekać na wizytę stacjonarną u lekarza POZ. Na co skarżą się pacjenci? Co należy zmienić w publicznej ochronie zdrowia? 

Badania diagnostyczne. Gdzie są najkrótsze kolejki?

Badania diagnostyczne – czy na szybkość wykonania badania ma wpływ miejsce zamieszkania? Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety w wielu miejscach na wykonanie badań obrazowych trzeba czekać ponad miesiąc. Na jakie badania najbardziej wydłużył się okres oczekiwania? Przedstawiamy najnowsze wyniki Onkofundacji Alivia.  

Opieka zdrowotna. Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością?

Komu należą się szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń medycznych? W jaki sposób powinny być realizowane? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, na czym polega przywilej pierwszeństwa.

Jak Polacy dbają o zdrowie? RAPORT

Jak Polacy dbają o zdrowie? Jaka jest świadomość społeczeństwa na temat kondycji fizycznej i badań profilaktycznych? Czy inflacja i jej wpływ na finanse Polaków odbija się także na ich zdrowiu? Sprawdzamy! 

Nawigator pacjenta. Praktyczny poradnik jak poruszać się w systemie ochrony zdrowia

Nawigator pacjenta – czego dotyczy poradnik? Rzecznik Praw Pacjenta opracował specjalnie z myślą o pacjentach praktyczny poradnik, jak poruszać się po systemie ochrony zdrowia. Nawigator Pacjenta ma wpłynąć na świadomość pacjenta w kwestii jego praw i możliwości, pozwalając mu stać się bardziej aktywnym uczestnikiem procesu leczenia. Gdzie dostępna jest publikacja? 

Porody w Polsce. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia

Porody w Polsce – czego dowiemy się z raportu NFZ dotyczącego porodów w Polsce w latach 2019-2022? Raport umożliwia wyodrębnienie placówek realizujących porody w ramach „Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży.” W planach jest rozszerzenie raportu, między innymi o wskaźniki dotyczące noworodków i długości pobytu w szpitalu.  

Lekarz POZ - czym się zajmuje? Jakie badania może zlecić?

Lekarz POZ, popularnie nazywany lekarzem pierwszego kontaktu, rozpoznaje choroby, leczy je, a - gdy jest taka potrzeba - wydaje skierowanie na badania diagnostyczne, do lekarzy specjalistów lub na zabiegi. Jak jeszcze może pomóc lekarz POZ?

Nowość w IKP. Indywidualny Plan Opieki Medycznej

Nowość w IKP – na czym polegają wprowadzone ulepszenia dla przewlekle chorych? Pacjenci otrzymali wgląd do Indywidulnego Planu Opieki Medycznej. Jak działa IPOM? 

Ile się czeka do dentysty na NFZ?

Ile się czeka do dentysty na NFZ? Z danych NFZ wynika, że w I kw. br. w czterech województwach pacjenci odczuwający ból czekali na wizyty w gabinetach stomatologicznych jeden dzień. W pozostałych, tzw. stabilnych, przypadkach czas oczekiwania wynosił w całej Polsce średnio 15 dni, w niektórych nawet to nawet do 28. 

Kiedy po wyrejestrowaniu z ZUS ustaje prawo do świadczeń?

Wyrejestrowanie z ZUS a ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Kiedy ustaje prawo do świadczeń? Co zrobić, aby nadal być objętym ubezpieczeniem? 

Choroby cywilizacyjne zabijają Polaków. Co obniża jakość i długość życia?

Niezdrowy styl życia jest jednym z głównych czynników, przyczyniających się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Obniżają one jakość i skracają długość życia, będąc głównym powodem przedwczesnych zgonów. O tym, jak im zapobiegać dyskutowali uczestnicy 7. edycji wydarzenia z cyklu „Healthcare Policy Summit”, które poświęcone zostało chorobom cywilizacyjnym.

Wyzwania nefrologii dziecięcej. Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej

Wyzwania nefrologii dziecięcej – co stanowi problem? W Polsce jest jedynie 120 lekarzy ze specjalizacją nefrologii dziecięcej. Największą bolączką w tej dziedzinie jest dostęp do świadczeń w lecznictwie otwartym, zwłaszcza poza ośrodkami akademickimi. 

Niedrożność porażenna jelit - przyczyny, objawy i pilna konieczność interwencji medycznej

Niedrożność porażenna jelit, znana również jako niedrożność paraliżująca, to stan, w którym mięśnie jelit tracą zdolność do skurczów i prawidłowego poruszania pokarmem. Jest to poważny problem, który prowadzi do zahamowania ruchów perystaltycznych jelit, co uniemożliwia przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.

Co trzeci pacjent w szpitalu jest niedożywiony. MZ ma plan na poprawę

Polski pacjent w szpitalu jest niedożywiony – czy jest konieczność zmian diet szpitalnych i poprawy jakości jedzenia? Jak pokazują dane, niedożywienie szpitalne dotyka, co trzeciego pacjenta. Ministerstwo Zdrowia postanowiło wznowić prace nad polepszeniem posiłków – jedzenie w szpitalach ma być elementem leczenia. 

Startuje pilotaż e-konsylium. Dostęp do specjalistów ma być szybszy

Startuje pilotaż e-konsylium – czy skrócą się kolejki do lekarzy? E-konsylium to kolejny ważny etap informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce. Pacjenci mają zyskać dostęp do specjalistów z ośrodków wysokiej referencyjności, niezależnie od tego, gdzie sami mieszkają. Na czym konkretnie polega platforma e-konsylium? 

Kogo obowiązuje okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy?

Kiedy nabywa się prawa do zasiłku chorobowego? Jak długo trwa czas oczekiwania na zasiłek chorobowy? Czy zasiłek chorobowy może zostać przyznany bez czasu oczekiwania? 

NFZ dorzuci więcej na stomatologię. Ale dentystom i tak nie opłaca się pracować

Według danych NFZ-u, w ub.r. łączne koszty świadczeń stomatologicznych sfinansowanych ze środków publicznych przekroczyły 2,2 mld zł. Eksperci podkreślają, że ww. wydatki są wciąż niewspółmierne z kosztami ponoszonymi przez lekarzy. Dlatego wielu z nich rezygnuje z podpisywania kontraktów z NFZ-em, a pacjenci mają coraz mniejszy dostęp do państwowego leczenia.

Zmiany europejskiego prawa farmaceutycznego. Krajowi Producenci Leków mają uwagi

Krajowi Producenci Leków – jakich oczekują zmian w europejskim prawie farmaceutycznym? 26 IV br. Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian europejskiego prawa farmaceutycznego. Krajowi Producenci Leków przekazali swoje uwagi stronie rządowej, która przygotuje stanowisko Polski w tej sprawie.

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa: Kiedy i jak dochodzić roszczeń

Odszkodowanie za uraz kręgosłupa – kiedy można dochodzić roszczeń? Uraz kręgosłupa może spowodować poważne skutki zdrowotne. Poszkodowany może zostać zmuszony do rezygnacji z dotychczasowej aktywności zawodowej. Jak ubiegać się o odszkodowanie za uraz kręgosłupa? Kiedy należy podjąć kroki prawne? 

Turystyka stomatologiczna. Kto chce mieć turecki uśmiech?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech. Tamtejsze kliniki kuszą pacjentów m.in. cenami. Jednak eksperci zwracają uwagę na wątpliwą jakość świadczonych usług. 

Coraz mniej leków konkuruje na listach refundacyjnych. Czym to grozi?

Coraz mniej leków konkuruje na listach refundacyjnych – jaki będzie tego skutek? Im więcej wprowadzanych do refundacji konkurujących leków, tym mniejsze ryzyko braków w aptekach i niższe ceny. Czy grozi nam brak dostępu do wielu terapii i wzrost kosztów?  

Kolejki do NFZ są legalne

Kolejki do NFZ – z czego wynikają? Czas oczekiwania na wizytę u lekarza świadczącego usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może być naprawdę długi. Czy kolejki do NFZ są legalne? Czy możliwe jest ich skrócenie? 

Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego. Nadciśnienie płucne wciąż zbyt późno diagnozowane!

Opóźnienie rozpoznania zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH) może wynosić nawet cztery lata. W przypadku tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) zwykle upływa kilka lub kilkanaście miesięcy, zanim pacjent uzyska prawidłowe rozpoznanie. 5 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego.

Donanemab - nowa nadzieja dla pacjentów z chorobą Alzheimera

Eksperymentalna terapia donanemabem spowalnia spadek funkcji poznawczych u osób we wczesnym stadium choroby Alzheimera – poinformował producent leku w komunikacie dla mediów.

Czy po długim zwolnieniu lekarskim można przejść na świadczenie rehabilitacyjne?

Długie zwolnienie lekarskie i przejście na świadczenie rehabilitacyjne – czy jest taka ewentualność? W przypadku, gdy pół roku zwolnienia lekarskiego jest niewystarczające na zakończenie leczenia i powrót do zdrowia – możliwa jest kontynuacja terapii w ramach świadczenia rehabilitacyjnego. Kiedy pracownik może starać się o świadczenie rehabilitacyjne? Ile trwa takie świadczenie? 

W pięknym ciele szczęśliwy duch

Luksus konieczny to pojęcie, które w dzisiejszych czasach może odnosić się do wielu aspektów naszego życia. Jednym z nich jest dbałość o zdrowie jamy ustnej i piękny uśmiech, który niegdyś był zarezerwowany tylko dla najzamożniejszych. Dzięki postępowi stomatologii, coraz więcej osób ma możliwość poprawienia swojego wyglądu i zdrowia zębów, co staje się coraz bardziej powszechne i dostępne. Jak mówi ekspert z kliniki Implantik – Michał Kort – Polacy coraz częściej zwracają uwagę na stan swoich zębów i stają się bardziej świadomi korzyści wynikających z dbałości o ich zdrowie.

Radioterapia śródoperacyjna szansą dla pacjentów onkologicznych

Radioterapia śródoperacyjna – co o niej wiemy? Radioterapię śródoperacyjną (IORT) z powodzeniem stosuje się na świecie od ponad trzech dekad. Niestety w Polsce nadal wiedza na jej temat, jak i zastosowanie w praktyce, jest niewielkie. Czym jest radioterapia śródoperacyjna? W jakich przypadkach chorobowych się ją stosuje? 

Co jest nie tak z robotyką medyczną w Polsce

Roboty medyczne i niewykfalifikowani operatorzy – czy kompetencje operatorów robotów medycznych są wystarczające? Co ze sposobem ich weryfikacji? W Polsce brak jest państwowego nadzoru nad procesem szkoleniowym lekarzy z użyciem robotyki, a robotyzacja w szpitalach wciąż wzrasta. 

2 mln kary z NFZ za przepisywanie leków przeciwcukrzycowych na odchudzanie

Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył finansowe kary za przepisywanie pacjentom refundowanych leków dla cukrzyków niezgodnie ze wskazaniami. Preparaty Ozempic i Trulicity dostawali pacjenci z nadwagą, by móc łatwiej zmniejszyć masę ciała. 

Jak zostać terapeutą zajęciowym?

Terapeuta zajęciowy – kto to jest? Terapeuta zajęciowy to zawód coraz bardziej popularny. W Polsce, ale i w wielu innych krajach rośnie zapotrzebowanie na tego typu specjalizację. Jeżeli chcemy zajmować się profesjonalnie wspieraniem i pomocą osobom z niepełnosprawnościami, chorym bądź seniorem – warto wybrać tę właśnie ścieżkę zawodową. Jak zdobyć kwalifikacje terapeuty zajęciowego? Jakie są obowiązki i zarobki? 

Pielęgniarka epidemiologiczna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

Pielęgniarka epidemiologiczna – jakie są wymagania zawodowe? Wymagania do pracy, jako pielęgniarka epidemiologiczna są nieco większe niż wobec regularnej pielęgniarki. Aby stać się czynną specjalistką od spraw higieny i epidemiologii należy spełnić kilka warunków. Jaki jest jej zakres obowiązków pielęgniarki epidemiologicznej? Kto może wykonywać ten zawód? 

Czy pielęgniarka może wypisać receptę?

Czy pielęgniarka może wypisać receptę? Nie tylko lekarz ma prawo do wypisywania recept. Od kilku lat istnieje możliwość ordynowania leków przez pielęgniarki i położne, i wypisywanie przez nie tzw. recept pielęgniarskich. W jakim przypadku pielęgniarka może wypisać receptę? Na jakie leki?   

Światowy Dzień Zdrowia. Połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć!

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie o profilaktyce nowotworów, które są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Ale nie musi tak być! Wprowadzając modyfikacje w stylu życia odpowiednio wcześnie, można uniknąć nawet połowy zachorowań na nowotwory! 

Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem. Czym jest? Kto może ją wykonywać?

Domowa opieka paliatywna nad dzieckiem – co to jest? Opieka paliatywna ma na celu poprawić jakość życia nieuleczalnie chorego pacjenta, a nawet je przedłużyć. Czym jest stan paliatywny? Kiedy mały pacjent może skorzystać z takiego leczenia w domu? 

REKLAMA