Ukraińcy odbijają kolejne rejony Ukrainy

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Zbigniew Parafianowicz
rozwiń więcej
Oprac. Paulina Karpińska
rozwiń więcej
Putin opuścił Republiki Żdunów / ShutterStock
Łyman dokładnie przez jeden dzień był „Rosją”. Ukraińcy odbijają kolejne tereny na wschodzie i południu. I polują na duże zgrupowania wojsk, aby wziąć je w okrążenie i upokorzyć.

Odbicie Łymanu - wizerunkowy cios dla Putina

Ukraińcy oczyszczali wczoraj okolice Łymanu z pozostałości po rosyjskich okupantach. Znikała symbolika nawiązująca do przeprowadzonego niedawno pseudoplebiscytu. Wizerunkowo to ogromny cios dla Władimira Putina, który próbował przekonywać świat o nienaruszalności anektowanych terenów i zapewniał o rozpostarciu parasola nuklearnego nad nimi.

W tym samym mniej więcej czasie Ukraińcy prowadzili ofensywę na południu. Po prawej stronie Dniepru w kierunku Nowej Kachowki (ta zlokalizowana jest po lewej stronie rzeki), która jest kluczem do zaopatrywania w wodę Krymu. Na razie brakuje potwierdzeń ze strony dowództwa ukraińskiego na temat postępów na tym odcinku.

Kontrofensywa ukraińska - czas na operację na Ługańszczyźnie

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zapowiedział, że niebawem rozpocznie się operacja również na Ługańszczyźnie. Do tej pory Rosjanie za sukces uznawali domknięcie okupacji nad terenami w administracyjnych granicach tego obwodu. Dziś Ukraińcy planują atak na Swatowe, ważne centrum logistyczne.

– Żduny (od rosyjskiego żdat’ – czekać – red.) się nie doczekają – Siły Zbrojne Ukrainy przyjdą wcześniej: tzw. ŁRL będzie mogła zostać w pełni przyjęta do Federacji Rosyjskiej dopiero w 2026 r. W Starobielsku jest wielu rannych Rosjan, którzy przeżyli Łyman, uciekli do Szczasti – mówił Hajdaj. Data, która pojawia się w wypowiedzi Hajdaja, to jego zdaniem termin, do którego separatystyczna Ługańska Republika Ludowa będzie w okresie przejściowym, zanim uzyska prawa, które przysługują innym podmiotom Federacji Rosyjskiej. Do tego czasu – jak przekonuje – tereny te powrócą do Ukrainy.

Odbity przez Ukraińców Łyman „w składzie” Rosji był dokładnie przez jeden dzień. Jak donosi reporter „New York Timesa”, który była na miejscu – lokalni mieszkańcy nie mieli nawet pojęcia, przeprowadzono jakieś plebiscyty.

Wojna w Ukrainie - czas na rewanż za rzeź w Iłowajśku

Teraz celem ofensywy ukraińskiej na wschodzie jest wzięcie w okrążenie dużego zgrupowania rosyjskiego i zmuszenie go do poddania się. Taki był plan i wobec Łymanu, ale okupanci salwowali się ucieczką, gdy zrozumieli, w jakim położeniu mogą się znaleźć. Ukraińcom chodzi o rewanż za rzeź w Iłowajśku, do jakiej doszło na początku wojny z separatystami i Rosjanami pod koniec sierpnia 2014 r. 29 sierpnia 2014 r. Rosjanie zapewniali, że oddziały ukraińskie mogą wycofać się bezpiecznie z otoczonego miasta. Gdy te wyruszyły, rozpoczął się chaotyczny ostrzał. Porażka pod Iłowajśkiem doprowadziła do podpisania niekorzystnego dla Kijowa pierwszego porozumienia mińskiego.

Wczoraj były szef CIA gen. David Petraeus skomentował pojawiające się groźby użycia taktycznej broni nuklearnej przez Rosję. Jego zdaniem odpowiedzią Zachodu mogłoby być konwencjonalne uderzenie we wszystkie zgrupowania wojsk rosyjskich w Ukrainie. – Mówiąc hipotetycznie, odpowiedzielibyśmy, kierując kolektywnym wysiłkiem NATO, by zniszczyć każdą rosyjską konwencjonalną siłę, jaką widzielibyśmy lub moglibyśmy zidentyfikować na polu bitwy w Ukrainie, a także na Krymie, oraz każdy okręt na Morzu Czarnym – powiedział w rozmowie ze stacją ABC News. – Użycie broni jądrowej jest już jednak tak straszliwe, że nie mogłoby pozostać bez odpowiedzi – dodał, zaznaczając, że jest to jego prywatna opinia i że nie wyraża poglądów administracji USA. Petraeus nie wykluczył jednak takiego scenariusza, ale ocenił, że nawet taktyczna broń nuklearna nie pozwoli pokonać Ukrainy. – W pewnym momencie (Putin – red.) będzie musiał zdać sobie z tego sprawę. W pewnym momencie musi nastąpić jakiegoś rodzaju początek negocjacji. Wciąż może być jeszcze gorzej dla Putina i Rosji. I nawet użycie taktycznej broni jądrowej na polu bitwy wcale tego nie zmieni – skomentował. ©℗

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...