"Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą". Rząd planuje ustanowienie nowej odznaki honorowej

"Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą" / "Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą". Rząd planuje ustanowienie nowej odznaki honorowej / Albert Zawada

Rząd chce ustanowić odznakę honorową "Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą". Informację na temat projektu rozporządzenia w tej sprawie zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

"Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą"

Propozycja ustanowienia odznaki "Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą" – jak wskazano - stanowi zadośćuczynienie wobec prawie 20 milionów Polaków oraz osób polskiego pochodzenia żyjących poza granicami naszego kraju. "Osoby te, często zmuszone do emigracji lub do zamieszkania w innym państwie ze względu na niezależne od nich zmiany granic, od wieków są niezmiennie zaangażowane w podtrzymywanie polskości na całym świecie" – podkreślono.

Działania te – jak oceniono - nigdy dotąd nie było docenione jako wartość sama w sobie. "Ordery i odznaczenia Prezydenta RP, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznaka +Zasłużony dla Kultury Polskiej+ czy Odznaka Honorowa +Bene merito+, często przyznawane osobom ze środowisk polonijnych, stanowią uhonorowanie ich pracy dla Rzeczypospolitej Polskiej w różnych dziedzinach. Nie wyróżniają ich jednak za pracę i inicjatywy dla Polonii i Polski poza jej granicami" – wskazano.

Jak zauważono, wyróżnienia przyznają też niektóre organizacje pozarządowe (np. Stowarzyszenie +Wspólnota Polska+), niemniej czynią to przez pryzmat wyłącznie własnych doświadczeń.

Odznaka przyznawana przez premiera

Projektowana odznaka – jak podkreślono - przyznawana przez Prezesa Rady Ministrów, ma na celu uhonorowanie pracy polonijnej bez względu na współpracę z konkretnymi organizacjami czy instytucjami.

"Ustanowienie Odznaki Honorowej +Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą+ stanowi uzupełnienie luki, jaka istnieje w tym zakresie w polskim prawie. Podczas kontaktów z Polonią Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą – powołanego w 2019 r. przez Prezesa Rady Ministrów w celu intensyfikacji współpracy z Polonią – wybrzmiewa wyraźnie, że Rodacy poza krajem oczekują tego typu uhonorowania i docenienia ze strony Ojczyzny" – przekazano w informacji.

Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą", przyznawana ma być przez premiera z własnej inicjatywy lub na wniosek Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, posłów lub senatorów, ministrów lub kierowników urzędów centralnych lub kierowników placówek dyplomatycznych lub konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak podano, obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową, w tym prowadzenie ewidencji, zapewniać będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W projekcie zaproponowano by wydatki były pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest szef KPRM.

Wręczenia dokonywać ma prezes Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, upoważniony kierownik placówki dyplomatycznej lub konsularnej, lub inna osoba upoważniona przez Prezesa Rady Ministrów, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą (2 maja) lub w innych okolicznościach zapewniających uroczysty charakter wręczenia.

Odznaka "Zasłużony dla Polonii i Polaków za Granicą" już od 2 maja 2023 r.

Jak poinformowano, "jest niezwykle istotne, aby wręczenie pierwszych Odznak mogło odbyć się już 2 maja 2023 r., stąd sprawa jest nadzwyczaj pilna".

Autor: Olga Łozińska

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Prawo
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]
24 maja 2025

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?
23 maja 2025

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]
23 maja 2025

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku
23 maja 2025

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji
23 maja 2025

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]
23 maja 2025

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto
23 maja 2025

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1
23 maja 2025

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców
23 maja 2025

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia
23 maja 2025

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...