Nowy wykaz szczepień. Wiemy, czy jest w nim szczepienie przeciwko COVID-19!

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
Co ze szczepieniami przeciwko COVID-19? / Shutterstock

Wykaz zalecanych szczepień ochronnych rozstanie rozszerzony o szczepienia przeciwko czterem chorobom zakaźnym. Rząd rozpoczął prace nad nowym rozporządzeniem w tej sprawie. Szczepienia przeciwko jakim chorobom zakaźnym znajdą się w nowym wykazie? Co ze szczepieniami przeciwko COVID-19? Odpowiadamy.

Zalecane szczepienia ochronne to szczepienia ochronne przeciw chorobom zakaźnym, inne niż szczepienia obowiązkowe. Osoby zainteresowane mogą poddawać się szczepieniom zalecanym. Zgodnie z przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi minister zdrowia określa wykaz zalecanych szczepień ochronnych uwzględniając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i cele nadzoru epidemiologicznego. Resort zdrowia przygotował projekt nowego rozporządzenia, które m.in. ma określić wykaz szczepień zalecanych. Został on 8 września 2023 r. skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Wykaz zalecanych szczepień ochronnych – co się zmieni

Wykaz zalecanych szczepień ochronnych określa dotychczas rozporządzenie Ministra Zdrowia z 16 września 2010 r.  Projektowane obecnie rozporządzenie uzupełnia dotychczasowy wykaz o szczepienia przeciw: 

  • COVID-19
  • japońskiemu zapaleniu mózgu, 
  • półpaścowi oraz 
  • zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV). 

Ponadto nowy wykaz posługuje się aktualną nazwą choroby „ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis)” zamiast nazwy używanej poprzednio, tj. „ostre zapalenie rogów przednich rdzenia (choroba Heinego-Medina)”. 

Uzasadnienie projektu rozporządzenia nie wyjaśnia powodów, dla których resort zdrowia zdecydował o rozszerzeniu wykazu zalecanych szczepień ochronnych o szczepienia wskazane powyżej.

Wykaz zalecanych szczepień ochronnych

Nowy wykaz zalecanych szczepień ochronnych będzie obejmował szczepienia przeciw:

  • błonicy; 
  • cholerze; 
  • COVID-19;
  • durowi brzusznemu; 
  • gruźlicy; 
  • grypie; 
  • inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu b; 
  • inwazyjnym zakażeniom Neisseria meningitidis;
  • inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae
  • japońskiemu zapaleniu mózgu;
  • kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM); 
  • krztuścowi;
  • ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV); 
  • nagminnemu zapaleniu przyusznic (śwince); 
  • odrze; 
  • ospie wietrznej; 
  • półpaścowi;
  • ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis);
  • różyczce; 
  • tężcowi; 
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A; 
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
  • wściekliźnie; 
  • zakażeniom wywołanym przez rotawirusy; 
  • zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV);
  • żółtej gorączce. 
Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...