32 Finał WOŚP. Chcesz odliczyć darowiznę? Sprawdź, czy wiesz, jakich zasad przestrzegać.

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
WOŚP darowizna odliczenie od dochodu / 32 Finał WOŚP. Chcesz odliczyć darowiznę? Sprawdź, czy wiesz, jakich zasad przestrzegać. / WOŚP / Materiały prasowe

Zbliża się 32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiele osób weźmie w nim udział i przekaże większe lub mniejsze darowizny na cel, którym w 2024 r. są płuca po pandemii. Niektórzy przekażą też przedmioty czy usługi na charytatywne licytacje. Warto zawczasu rozważyć, czy takie działanie będzie mogło wiązać się z korzyściami na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Odliczanie od dochodu darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego

Co do zasady podstawę obliczenia podatku stanowi dochód. Podatnicy mają jednak prawo przed opodatkowaniem go dokonać przewidzianych przez ustawodawcę odliczeń. Jednym z nich jest odliczenie darowizn przekazanych organizacjom pożytku publicznego na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.). Biorąc pod uwagę fakt, że Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest organizacją pożytku publicznego, warto odpowiednio wcześnie rozważyć, czy przekazując na jej rzecz darowiznę, jest się jednocześnie zainteresowanym dokonaniem odliczenia jej od dochodu. Nie w każdym przypadku będzie to bowiem możliwe.

Pomagaj tak, by mieć dokumenty

Zbiórki WOŚP można wspierać na wiele sposobów, w tym m.in. przekazując wpłaty do tzw. papierowych skarbonek wolontariuszy, wpłacając środki na eSkarbonki, dokonując wpłat bezpośrednio na konto Fundacji, biorąc udział w licytacjach, czy też przekazując przedmioty/usługi na te licytacje. Na wybór formy wsparcia warto spojrzeć przez pryzmat wymogów, jakie ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stawia przed podatnikami, którzy chcą przekazaną darowiznę odliczyć od dochodu.
Odliczenia można bowiem dokonać w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu, a wysokość wydatków na ten cel ustala się na podstawie:
1) dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej;
2) dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny innej niż pieniężna.
Jak z tego wynika, jeśli przekazując pieniądze na rzecz WOŚP jesteśmy zainteresowani dokonaniem odliczenia od dochodu, należy przekazać je w formie, która umożliwi pozyskanie dowodu wpłaty na rachunek płatniczy. O ile więc będzie można dokonać odliczenia wpłaty na eSkarbonkę WOŚP, o tyle wpłata do tradycyjnej, papierowej skarbonki znajdującej się w rękach wolontariusza, nie da takiej możliwości. Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w kontekście możliwości dokonania odliczenia, jest udział w aukcjach charytatywnych. Co do zasady w tej sytuacji, z prawnego punktu widzenia, osoby licytujące przedmioty czy usługi na rzecz WOŚP dokonują zakupu, a nie darowizny. Nie mogą więc liczyć w tym zakresie na korzyść podatkową. Darczyńcami są w tym wypadku przekazujący te przedmioty i usługi na licytację i to oni ewentualnie będą mogli w tym wypadku, po spełnieniu warunków, skorzystać z odliczenia podatkowego.
Jednak bez względu na to, kto dokona odliczenia, będzie to możliwe dopiero w rozliczeniu podatkowym za 2024 r., a więc mniej więcej za rok.

Podstawa prawna

  • art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)
  • art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.)
Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...