Wybory samorządowe 2024 r.: Kto wygrał w poszczególnych miastach, kto na wsiach a gdzie druga tura

Marta Pawłowska
rozwiń więcej
wybory wyniki kto wygrał / Wybory samorządowe 2024 r.: Kto wygrał w poszczególnych miastach, kto na wsiach a gdzie druga tura / Shutterstock

Wybory samorządowe 2024 r. odbyły się 7 kwietnia. Niektórzy będą głosować raz jeszcze. Sprawdź kto wygrał w poszczególnych miastach, kto na wsiach a gdzie druga tura.

rozwiń >

Wyniki wyborów samorządowych 2024 - prezydenci miast [AKTUALIZACJA]

Kołobrzeg: Anna Mieczkowska prezydentem miasta z wynikiem 64,81 proc.

Konin: Piotr Korytkowski (KO) i Robert Popkowski (PiS) zmierzą się z w II turze wyborów

Radom: Do II tury wyborów prezydenta przechodzą Radosław Witkowski i Artur Standowicz

Tychy: M. Gramatyka (KO) i S. Wróbel (PiS) w II turze

Bydgoszcz: Rafał Bruski prezydentem miasta

Wałbrzych: Roman Szełemej prezydentem miasta

Elbląg: Do II tury wyborów na prezydenta przeszli Michał Missan (KO) i Andrzej Śliwka (PiS)

Siemianowice Śl.: Rafał Piech (Polska Jest Jedna) i Anna Zasada-Chorab (KO)

W Zabrzu w drugiej turze: Agnieszka Rupniewska i Małgorzata Mańka-Szulik

Wejherowo: Do II tury wyborów na prezydenta przechodzą Hildebrandt (43,53 proc.) i Bulczak (38,98 proc.) 

Rybnik: Piotr Kuczera (KO) i Andrzej Sączek (PiS) powalczą w II turze

Leszno: Grzegorz Rusiecki (KO)

Rzeszów: Konrad Fijołek i Waldemar Szumny (II tura)

Świnoujście: Joanna Agatowska 

Ruda Śląska: w drugiej turze Michał Pierończyk i Marek Wesoły

Zakopane: Filipowicz i Nowak-Gąsienica (PiS) w drugiej turze wyborów na burmistrza

Stalowa Wola: Lucjusz Nadbereżny

Legnica: zmierzą się kandydat KO Maciej Kupaj (47,29 proc.) i kandydatka PiS Joanna Łokaj-Śliwińska (25,59 proc.)

Słupsk: Do II tury wyborów na prezydenta przechodzą Danilecka-Wojewódzka (40,98 proc.) i Szewczyk (20,42 proc.)

Częstochowa: Matyjaszczyk (Lewica) i Pohorecka (PiS) zmierzą się w II turze

Toruń: Gulewski (KO) i Zaleski (własny komitet) powalczą w II turze

Gorzów Wlkp.: W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta zmierzą się Wójcicki i Wilczewski

Poznań: Jacek Jaśkowak ( 43,74 proc. głosów) i Zbigniew Czerwiński (20,30 proc. głosów)

Jaworzno: w drugiej turze Michał Kirker i Paweł Silbert

Ciechanów: prezydentem Krzysztof Kosiński z PSL

Szczecin: Piotr Krzystek wygrał wybory na prezydenta

Gniezno: Michał Powałowski (PO), z wynikiem 61,65 proc. głosów

Skierniewice: Krzysztof Jażdżyk 

Bolesławiec: Piotr Roman 

Katowice: M. Krupa

Ełk: Tomasz Andrukiewicz

Chełm: Jakub Banaszek

Mielec: w drugiej turze wyborów na prezydenta R. Swół i J. Klimek

Olsztyn: do II tury wyborów na prezydenta przechodzą Robert Szewczyk ( 32,28 proc.) i Czesław Małkowski (21,16 proc.)

Biała Podlaska: Michał Litwiniuk (PO)

Gorzów Wlkp.: W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta zmierzą się obecny prezydent Jacek Wójcicki, który zdobył 49,24 proc. głosów, i Piotr Wilczewski (KO) - 22,18 proc. głosów

Lubin: Robert Raczyński

Nowy Sącz: Ludomir Handzel

Zamość: Rafał Zwolak i Andrzej Wnuk

Gdynia: do II tury wyborów na prezydenta przechodzą Aleksandra Kosiorek (34,43 proc.) i Tadeusz Szemiot (25,85 proc.)

Koalicja Obywatelska wygrała w miastach, PiS na wsi

PiS odnotowało najwyższe poparcie wśród mieszkańców wsi, Koalicja Obywatelska wygrała w miastach. Im większe miasta, tym bardziej rosła przewaga KO - wynika z badania exit poll zrealizowanego w niedzilę przez Ipsos. Elektorat KO przeważa wśród właścicieli firm, dyrektorów i studentów, na PiS głosowali m.in. rolnicy i emeryci.

Według Ipsos w niedzielnych wyborach samorządowych na PiS najwięcej wyborców głosowało na wsiach - 43,2 proc. Koalicja Obywatelska uzyskała tam 20,6 proc., a Trzecia Droga - 15,5 proc.

Zobacz również:

Jakie poparcie dla partii

W miastach do 50 tys. mieszkańców KO mogła liczyć na 33,5 proc. głosów, PiS na 31,4 proc., a Trzecia Droga na 15,1 proc.

W ośrodkach od 51 do 200 tys. mieszkańców KO uzyskała 41,7 proc. głosów, PiS - 26,5 proc., a Trzecia Droga 10,5 proc.

W miastach od 201 tys. do 500 tys. mieszkańców na KO zagłosowała 46,3 proc. wyborców, na PiS - 22,7 proc., na Lewicę 8,7 proc.

W największych miastach powyżej 500 tys. Koalicję Obywatelską wybrało 48 proc. osób, PiS - 20 proc., Lewicę - 13,2 proc.

Zobacz również:

KO najwyższe poparcie uzyskała wśród właścicieli i współwłaścicieli firm

Koalicja Obywatelska najwyższe poparcie uzyskała m.in. wśród właścicieli i współwłaścicieli firm (39,5 proc. przy 22,7 proc. dla PiS i 15 proc. dla Trzeciej Drogi) oraz dyrektorów, kierowników i specjalistów (39,1 proc. wobec 21 proc. dla PiS i 15,7 proc. dla Trzeciej Drogi).

Zobacz również:

Jak głosowali studenci

Elektorat KO przeważa także wśród uczniów i studentów (28,9 proc. wobec 18,1 proc. Trzeciej Drogi oraz 17,9 proc. PiS) oraz pracowników administracji lub usług (31,8 proc. przy 27,9 proc. PiS i 16,9 proc. Trzeciej Drogi).

Zobacz również:

Jak głosowali rolnicy

PiS cieszy się zdecydowanym poparciem wśród rolników (57,3 proc. głosów przy 15,1 proc. Trzeciej Drogi i 9,6 proc. KO). Elektorat PiS przeważa także wśród emerytów i rencistów (42,6 proc. wobec 36,2 proc. dla KO i 8,7 proc. dla Trzeciej Drogi) i robotników (44,5 proc. dla PiS, 19,6 proc. dla KO i 11,8 proc. dla Trzeciej Drogi).

Zobacz również:

Wyniki exit poll wyborów samorządowych

Wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce. Po zakończeniu ciszy wyborczej na antenach Polsatu, TVN i TVP zaprezentowano m.in. prognozy dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia. (PAP)

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna
22 maja 2025

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...