REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki wyborów na prezydenta w wybranych miastach w Polsce. Gdzie II tura [8 kwietnia]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Wyniki wyborów na prezydenta wybranych miastach w Polsce. Gdzie II tura [8 kwietnia]
Wyniki wyborów na prezydenta wybranych miastach w Polsce. Gdzie II tura [8 kwietnia]
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki wyborów: Warszawa, Katowice, Białystok, Lublin, Krosno, Leszno, Opole, Łomża, Chorzów i Gdańsk, Świnoujście - te miasta mają już nowego prezydenta. Gdzie II tura? Kiedy?

PiS z 33,7 proc. w sejmikach, prezydenci w Warszawie, Katowicach i Gdańsku już wybrani

REKLAMA

W wyborach do sejmików wojewódzkich Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 33,7 proc. głosów, KO ma 31,9 proc. głosów, Trzecia Droga 13,5 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 7,5 proc., Lewica 6,8 proc. - wynika z sondażowych wyników Ipsos.

Według Ipsos, Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy uzyskało 2,7 proc. głosów. Na inne, lokalne komitety wyborcze zagłosowało 3,9 proc. wyborców.

WAŻNE! II tura 21 kwietnia 2024 r.

Prezydent w Warszawie

Rafał Trzaskowski wygrywa w pierwszej turze wyborów na prezydenta Warszawie z wynikiem 59,8 proc. - sondaż Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. Drugie miejsce zajął Tobiasz Bocheński (KW Prawo i Sprawiedliwość) uzyskując 18,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydent w Gdańsku

Aleksandra Dulkiewicz wygrywa w pierwszej turze wyborów na prezydenta Gdańska z wynikiem 62,3 proc.

Prezydent w Katowicach

W Katowicach Marcin Krupa wygrywa w pierwszej turze wyborów na prezydenta miasta z wynikiem 66,5 proc.

Białystok/ Dane ze wszystkich komisji: Truskolaski prezydentem miasta na piątą kadencję

REKLAMA

Urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski - kandydat Koalicji Obywatelskiej popierany również przez Polskę 2050 - został prezydentem miasta na kolejną kadencję. Takie są wyniki po przeliczeniu danych ze wszystkich obwodów głosowania. Nie są jeszcze zatwierdzone.

Jak podała na swojej stronie internetowej PKW, na Tadeusza Truskolaskiego, dla którego będzie to piąta kadencja na tym stanowisku, zagłosowało 53,32 proc. Drugi wynik - 33,45 proc. - ma kandydat Prawa i Sprawiedliwości Henryk Dębowski.

Kolejni kandydaci uzyskali odpowiednio: Rafał Greś (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) 7,41 proc., Andrzej Aleksiejczuk (Lewica) 3,93 proc. oraz Jarosław Galej (KWW Spoza Sitwy) 1,89 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosła - 50,35 proc.

W wyborach samorządowych w 2018 roku Truskolaski również wygrał w pierwszej turze, uzyskując 56,21 proc. poparcia. Drugi wynik - 30,2 proc. - miał ówczesny kandydat Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek.

Lublin/ Krzysztof Żuk wygrał wybory na prezydenta miasta zdobywając 57,49 proc. głosów

Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 57,49 proc. głosów. Będzie to czwarta kadencja Żuka na tym stanowisku.

REKLAMA

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich obwodowych komisji, na Krzysztofa Żuka, startującego z własnego komitetu z poparciem PO, PSL, Polski 2050, Nowej Lewicy i Wspólnego Lublina zagłosowało 57,49 proc. mieszkańców, którzy oddali na niego 68 461 głosów.

Drugi wynik osiągnął kandydat PiS Robert Derewenda (40 796 głosów i 34,26 proc. poparcia), trzeci – Marcin Nowak (7 149, 6 proc.) z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, czwarty – Ryszard Zajączkowski (2 676, 2,25 proc.) z KWW Lublin Przyszłość i Tradycja.

Żuk rządzi stolicą regionu od 2010 r., kiedy to startując z komitetu PO w drugiej turze zdobył 54,65 proc. głosów (47 748) pokonując kandydata PiS, późniejszego wojewodę Lecha Sprawkę (39 626).

W 2014 r. w wyborach prezydenta Lublina Żuk wygrał już w pierwszej turze zdobywając 60,13 proc. głosów (65 749), podczas gdy najpoważniejszy kontrkandydat - Grzegorz Muszyński z PiS - uzyskał 30,56 proc. poparcia (33 414 głosów).

W 2018 r. Żuk znów z sukcesem ubiegał się o reelekcję, poprawił swój wynik uzyskując 62,32 proc. poparcia (89 488 głosów) i pokonał kandydata PiS, posła Sylwestra Tułajewa – 31,48 proc. (45 202).

W lutym br. Żuk zapowiedział ponowny start w wyborach na prezydenta Lublina z poparciem PO, PSL, Polski 2050, Nowej Lewicy i Wspólnego Lublina.

Gorzów Wlkp./ W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta zmierzą się Wójcicki i Wilczewski

W drugiej turze wyborów na prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego zmierzą się obecny prezydent Jacek Wójcicki, który startując z własnego komitetu zdobył 49,24 proc. głosów, i kandydat KO Piotr Wilczewski - 22,18 proc. głosów - podała PKW.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, na obecnego prezydenta Jacka Wójcickiego, startującego z własnego komitetu, zagłosowało 18 381 osób, co dało mu poparcie 49,425 proc.

Na Piotra Wilczewskiego z KO zagłosowało 8 279 mieszkańców, co przekłada się na poparcie 22,18 proc.

Roman Sondej (PiS) zdobył 5 807 głosów (15,66 proc.), Dariusz Bachalski (Lewica) uzyskała głosy 3 215 mieszkańców (8,61 proc), Katarzyna Miczał (KWW Twoje Miasto Gorzów) - 1 647 głosów (4,41 proc.)

Piotr Wilczewski to gorzowski radny. W drugiej turze zmierzy się z urzędującym prezydentem Wójcickim, który rządzi Gorzowem Wielkopolskim od 2014 r.

Olsztyn - II tura

Olsztyn/ PKW: do II tury wyborów na prezydenta przechodzą Robert Szewczyk ( 32,28 proc.) i Czesław Małkowski (21,16 proc.) (PAP)

Krosno/ Piotr Przytocki po raz kolejny prezydentem miasta; wygrał w I turze

Urzędujący od 2002 r. prezydent Krosna (Podkarpackie) startujący z własnego komitetu 66-letni Piotr Przytocki, został wybrany na kolejną kadencję. Zdobył 58,42 proc. głosów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Przytocki startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Samorządne Krosno Piotra Przytockiego został wybrany na prezydenta po raz kolejny w pierwszej turze. Pokonał 48-letniego Bogdana Józefowicza z Prawa i Sprawiedliwości, na którego głosowało 28,31 proc. wyborców

W rywalizacji o fotel prezydenta Krosna trzecia była 36-letnia Laura Starowiejska z KW Safe Next Generation-Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie, która uzyskała 9,34 proc. poparcia. Najniższy wynik osiągnął 34-letni Tomasz Biały z Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Odnowy Krosna, zdobywając 3,93 proc. poparcia.

Przytocki, zanim został prezydentem miasta, był przedsiębiorcą. Oprócz wyborów w 2002 r., we wszystkich pozostałych wygrywał w pierwszej turze.

Frekwencja w Krośnie wyniosła 46,74 proc.

Kraków, Wrocław, Rzeszów - II tura

W Krakowie do drugiej tury przechodzą Aleksander Miszalski - 39,4 proc. i Łukasz Gibała - 28,4 proc. głosów.

We Wrocławiu do drugiej tury przechodzą Jacek Sutryk - 38,9 proc. i Izabela Bodnar - 31,4 proc. głosów - sondaż Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.

W Rzeszowie do drugiej tury przechodzą Konrad Fijołek - 45,1 proc. i Jacek Strojny - 18,6 proc. głosów.

Tarnów/ Oficjalne wyniki PKW: Jakub Kwaśny – 44,54 proc.; Henryk Łabędź – 30,83 proc.

Jakub Kwaśny (KKW Koalicja Obywatelska) wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta Tarnowa (Małopolskie) uzyskując 44,54 proc. głosów. Drugi wynik ma Henryk Łabędź (KW Prawo i Sprawiedliwość) z 30,83 proc. głosów – wynika z oficjalnych danych PKW ze 100 proc obwodów głosowania.

Jak wynika z danych opublikowanych na stronie PKW kolejne miejsca zajęli: Krzysztof Rodak (KWW Tak dla Tarnowa) – 20,31 proc. głosów oraz Karol Pęczek (KWW Koalicja Tarnowska Przyjazny Tarnów i Konfederacja) – 4,32 proc.

Frekwencja w tych wyborach wyniosła 46,70 proc.

Zwycięzca pierwszej tury wyborów na prezydenta Tarnowa 38-letni Jakub Kwaśny wywodzi się z lewicy. Jest samorządowcem i nauczycielem akademickim, doktorem nauk ekonomicznych. Od 2018 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa. W wyborach startuje z poparciem całej koalicji 15 października.

Jego kontrkandydatem w drugiej turze jest 61-letni Henryk Łabędź (PiS), od 2016 roku prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie (wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wcześniej był wieloletnim przewodniczącym zakładowej Solidarności w tej spółce.

Obecny prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który sprawował ten urząd w latach 1994-1998 oraz od 2014 roku nie ubiegał się o reelekcję.

Zakopane/ Filipowicz i Nowak-Gąsienica (PiS) w drugiej turze wyborów na burmistrza

Łukasz Filipowicz startujący na burmistrz Zakopanego z Komitetu Wyborczego Przyjazne Zakopane, zmierzy się w drugiej turze wyborów z dotychczasową wiceburmistrz miasta pod Giewontem Agnieszką Nowak-Gąsienicą startującą z listy Prawo i Sprawiedliwość.

Według danych PKW ze 100 proc. obwodów Filipowicz w pierwszej turze uzyskał 3 tys. 852 głosy, czyli 37,20 proc. Jego rywalka uzyskała 3 tys. 575 głosów, czyli 34,52 proc. poparcia. Trzeci kandydat na stanowisko burmistrza Zakopanego, Mariusz Koperski (Komitet Wyborczy Wyborców dla Podhala) uzyskał 2 tys. 928 głosów.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia.

Łukasz Filipowicz (36 lat) to zakopiański przedsiębiorca z branży turystycznej. Jest absolwentem Clark University na kierunku komunikacji zawodowej. Ukończył Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest także absolwentem Wydziału Zarządzania szwajcarskiej szkoły Swiss Hotel Management School oraz brytyjskiego Uniwersytetu w Derby na kierunku zarządzanie hotelarstwem i wydarzeniami. W latach 2014–2018 Filipowicz był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Zakopane.

Agnieszka Nowak-Gąsienica (49 lat) jest obecną wiceburmistrz miasta pod Giewontem. Ukończyła studia z prawa gospodarczego i administracyjnego, edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, logopedii oraz zarządzania oświatą, zarządzania w ochronie zdrowia, pedagogiki ogólnej oraz sztuki. Od 2014 r. jest zastępcą burmistrza Zakopanego Leszka Doruli.

Na 21 mandatów zakopiańskiej Rady Miejskiej, osiem trafiło do kandydatów PiS, siedem miejsc w gremium obejmą kandydaci KWW Przyjazne Zakopane, a siedem miejsc przypadło kandydatom KWW Dla Podhala.

Śląskie/ W Rudzie Śląskiej w drugiej turze: Michał Pierończyk i Marek Wesoły

W drugiej turze wyborów w Rudzie Śląskiej zmierzą się Michał Pierończyk (własny komitet) i Marek Wesoły (PiS). Kandydaci dostali odpowiednio 46,92 proc. i 26,18 proc. głosów.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich rudzkich obwodowych komisji, na Michała Pierończyka, startującego z własnego komitetu, zagłosowało 19 312 osób, co dało mu poparcie 46,92 proc., a na Marka Wesołego, kandydującego z komitetu PiS: 10 775 osób (26,18 proc.).

Arkadiusz Pilarz (KO, członek Platformy Obywatelskiej) uzyskał 7 809 głosów (18,97 proc.), a Arkadiusz Grzywaczewski (Śląska Rodzina): 3 263 głosy (7,93 proc.).

W wyborach do rudzkiej rady miasta PiS uzyskało 9 mandatów, KO i komitet Michała Pierończyka - po 6 mandatów, komitet Współpraca i Rozwój - 2 mandaty, a Trzecia Droga i Śląska Rodzina - po 1 mandacie.

Michał Pierończyk został prezydentem Rudy Śląskiej we wrześniu 2022 r., gdy w mieście odbyły się przedterminowe wybory po śmierci Grażyny Dziedzic. Pierończyk był jej zastępcą przez 12 lat; w kampanii otrzymał poparcie m.in. lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. W drugiej turze zmierzył się z wiceprezydentem Krzysztofem Mejerem, uzyskując 18 446 głosów (73,05 proc.).

Poseł PiS (od 2019 r.) i b. wiceminister aktywów państwowych (odpowiedzialny m.in. za górnictwo) w rządzie PiS Marek Wesoły ubiega się o urząd prezydenta Rudy Śląskiej po raz czwarty. W 2018 r. dostał się do drugiej tury, ale przegrał z Grażyną Dziedzic. W przedterminowych wyborach 2022 r. startował z własnego komitetu (z poparciem PiS), ale nie znalazł się w drugiej turze.

Tychy/ M. Gramatyka (KO) i S. Wróbel (PiS) w drugiej turze wyborów

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej i Sławomir Wróbel z Prawa i Sprawiedliwości spotkają się w drugiej turze wyborów na urząd prezydenta Tychów. W poniedziałek rano PKW podała, że Gramatyka zdobył 46,66 proc. głosów (20 089), a Wróbel 23,87 proc. (10 277).

Kolejny rezultat osiągnął Dariusz Wencepel z KW Tychy Naszą Małą Ojczyzną – 11,93 proc. głosów (5 138). Dalej znalazł się kandydat KMW Lewica Marek Niedbał – 11,24 proc (4 841), a także kandydat KW Klub Konfederacji Tychy Mateusz Śmiglewski – 6,3 proc. (2 711).

Gramatyka o urząd ubiega się z KWW KO. Poza tym poparła go Trzecia Droga oraz Samorządowcy Andrzeja Dziuby, czyli ugrupowanie zrzeszone wokół byłego wieloletniego prezydenta miasta. Gramatyka jako komisarz pełni obowiązki prezydenta Tychów. W latach 2018-2023 był wiceprezydentem ds. społecznych. Wcześniej członkiem i przewodniczącym Rady Miasta Tychy.

Wróbel jest kandydatem KW PiS, a także szefem klubu tej partii w Radzie Miasta Tychy, gdzie zasiada od 2018 r. Pracuje jako kierownik produkcji w firmie z branży samochodowej.

Najwięcej mandatów w tyskiej radzie miasta zdobyła KO – dziesięć. Dziewięciu przedstawicieli wprowadziło PiS, pięciu Samorządowcy Andrzeja Dziuby, a jednego komitet Tychy Naszą Małą Ojczyzną.

Frekwencja w Tychach wyniosła 46,92 proc.

Drugą turę wyborów samorządowych zaplanowano na 21 kwietnia.

Konin/ Piotr Korytkowski (KO) i Robert Popkowski (PiS) zmierzą się z w II turze wyborów

Ubiegający się o reelekcję kandydat KO Piotr Korytkowski i kandydat PiS Robert Popkowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich w Koninie (woj. wielkopolskie) – podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów.

Piotr Korytkowski uzyskał 8024 głosów, czyli 31,16 proc. Drugi wynik zanotował Robert Popkowski, zdobywając 6592 głosy, czyli 25,60 proc. Obaj powalczą o prezydenturę w II turze wyborów.

Na dalszych miejscach uplasowali się: Maciej Nowicki (KWW Macieja Nowickiego "Obywatele Konina") – 5 360 głosów, czyli 20,81 proc., Sebastian Łukaszewski (KWW Otwarty Konin) – 2 374 głosy, czyli 9,22 proc., Michał Kotlarski (KW Stowarzyszenia Zmieniamy Konin) – 1 307 głosów, czyli 5,07 proc., Jakub Eltman (KWW Jakuba Eltmana – Wasz Konin) – 1 250 głosów, czyli 4,85 proc. i Tomasz Klapsa (KWW Tomasza Klapsy) – 847 głosów, czyli 3,29 proc.

Frekwencja w I turze w Koninie wyniosła 47,71 proc.

 

 

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,5 proc.

Wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce. Po zakończeniu ciszy wyborczej na antenach Polsatu, TVN i TVP zaprezentowano prognozy dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia. (PAP Biznes)

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

REKLAMA

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze - i słusznie bo było to długo wyczekiwane świadczenie.

REKLAMA

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę? Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową. Osoby z niepełnosprawnościami same podkreślają, że nie jest to zajęcia dla wszystkich i łatwe.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

REKLAMA