Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić

Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić / ShutterStock

Każda firma korzysta dziś z mniej lub bardziej zaawansowanego oprogramowania komputerowego. W poddanym powszechnej cyfryzacji świecie właściwie nie da się prowadzić biznesu bez korzystania z software’u w różnej formie. Pojawia się jednak pytanie – co zrobić z licencjami wieczystymi na oprogramowanie, które przestało nam być nam potrzebne? Można je legalnie sprzedać i odzyskać część kosztów.

Zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach oprogramowanie musi być zakupione legalnie, by firma mogła z niego korzystać. W innym wypadku przedsiębiorca naraża się na surowe konsekwencje prawne. Wyborem, który zwykle opłaca się najbardziej, był dotychczas zakup licencji wieczystej. Z takiego oprogramowania można bowiem korzystać za raz zapłaconą cenę bez ograniczeń czasowych. Tyczy się to pełnego wachlarza produktów – od popularnych pakietów Microsoft Office aż po specjalistyczne narzędzia, takie jak AutoCAD wykorzystywany przez projektantów, architektów i inżynierów działających w różnych branżach.

Oprogramowanie ma jednak to do siebie, że się dezaktualizuje, a w związku z tym  każda prężnie rozwijająca się firma raz na jakiś czas powinna zaplanować zakup jego nowszej wersji bądź przejście na oprogramowanie dostępne w formie subskrypcji, aby nie pozostawać w tyle za konkurencją. By odzyskać przynajmniej część środków, które przedsiębiorstwo wyłożyło na zakup licencji wieczystej, a firma zoptymalizowała tym samym koszty zakupu nowego software’u, coraz bardziej powszechna staje się możliwość legalnej odsprzedaży licencji wieczystej innemu podmiotowi. Sam proces dzięki wsparciu profesjonalnych brokerów jest prostszy niż może się wydawać, o czym przekonały się już tysiące europejskich firm.

Realna szansa na odzyskanie części poniesionych nakładów na oprogramowanie

Opierając się na konkretnych przykładach klientów Forscope, firmy będącej największym w Europie Środkowo-Wschodniej brokerem używanego oprogramowania, możemy oszacować, jak wiele firma może zyskać na procesie odsprzedaży oprogramowania, którego już nie potrzebuje. Pewne polskie przedsiębiorstwo odzieżowe zatrudniające około 400 osób postanowiło zmienić wykorzystywane narzędzia do pracy biurowej i przejść z klasycznych, używanych przez lata pakietów Microsoft Office, na plan subskrypcyjny Microsoft 365. Firma ta odsprzedała 884 sztuki licencji takich programów jak Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021, Microsoft Exchange Server 2019 Enterprise czy Microsoft Visio LTSC Professional 2021. Całkowita kwota ze sprzedaży tego oprogramowania, która wpłynęła na konto przedsiębiorstwa wyniosła niemal 280 tys. złotych.

Możliwość odsprzedaży licencji wieczystych nie jest dostępna wyłącznie w ramach sektora prywatnego. Jedna z chorwackich instytucji publicznych postanowiła zmienić sposób przechowywania danych, przechodząc z serwerów lokalnych na chmurę Azure od Microsoft. Odsprzedali zatem m.in. takie oprogramowanie jak Microsoft Windows Server 2022 Datacenter 2 cores czy Microsoft Windows Server 2022 Device CAL. Liczba odsprzedanych licencji sięgnęła w tym przypadku 540 sztuk. W wyniku transakcji konto publicznej instytucji zostało zasilone kwotą 26 tys. euro, czyli około 110 tys. złotych.

Tak wysokie sumy za odsprzedaż oprogramowania są nie tylko domeną największych firm bądź instytucji zatrudniających co najmniej kilkuset pracowników biurowych. Możliwość odsprzedaży dotyczy również mniejszych przedsiębiorstw korzystających zespecjalistycznego oprogramowania.

Doskonałym przykładem jest historia firmy budowlanej z Rumunii, która zatrudnia zaledwie 70 osób. Ze względu na chęć dynamicznego rozwoju i korzystania z najnowszego software’u do tworzenia kolejnych projektów firma postanowiła odsprzedać 59 sztuk licencji na używane przez nią do tej pory programy służące do przygotowywania wizualizacji 3D czy prototypowania cyfrowego obejmującego cały proces inżynieryjny. Narzędzia takie jak Autodesk Product Design Suite 2018 Premium czy AutoCAD LT 2018, które nie były firmie już do niczego potrzebne, przyniosły jej kwotę w wysokości 66 tys. euro, czyli ponad 280 tys. złotych.

Jak się zabrać za sprzedaż oprogramowania? Jest kilka podstawowych warunków

Sprzedaż licencji wieczystej jest procesem uwzględnionym w prawodawstwie Unii Europejskiej w bardzo konkretny i jasny sposób. Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, takich jak udokumentowanie pochodzenia oprogramowania oraz wykazanie, że licencja na nie została udzielona bezterminowo, skuteczne odinstalowanie i dezaktywacja oprogramowania podlegającego sprzedaży przez dotychczasowego właściciela czy utrzymanie odsprzedawanego software’u w obrocie wyłącznie w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To opłacalny proces dla obu stron – tak, sprzedającej, jak i kupującej. Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z możliwości odsprzedaży, najszybszą i najwygodniejszą ścieżką jest kontakt z brokerem, który odkupi od naszego przedsiębiorstwa używane oprogramowanie, aby następnie odsprzedać je innemu podmiotowi. Firma taka nie tylko posłuży profesjonalnym doradztwem, ale i dokona procesu weryfikacji legalności oprogramowania, gromadząc wszelką niezbędną dokumentację. Dzięki temu poprzedni właściciel może mieć pewność, że sprzedaż odbyła się zgodnie z unijnymi wytycznymi, a nowy właściciel oprogramowania z drugiej ręki będzie miał zawsze gwarancję, że posiada produkt legalny, który z powodzeniem przejdzie przez wszelkie audyty. Cała transakcja może się natomiast odbyć przy pełnym wsparciu profesjonalnego brokera, co stanowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa.

Autor: Mateusz Drozdowski, Product Manager w Forscope

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...