Miliony Polaków korzystają z tych dokumentów tożsamości. Jaka jest różnica między mDowodem a e-dowodem?

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
smartfony smartphony telefony telephony smartfon smatphon pokolenie z generacja z zetki zet młodzi młodzież młodociani mDowód e-dowód mObywatel / Miliony Polaków korzystają z tych dokumentów tożsamości. Jaka jest różnica między mDowodem a e-dowodem? / ShutterStock

Miliony Polaków korzystają z mDowodu - pełnoprawnego dokumentu tożsamości, który na terenie Polski jest równie ważny co fizyczny dowód osobisty. Także miliony Polaków korzystają z e-dowodów. Jaka jest różnica między nimi?

Miliony Polaków korzystają z mDowodu

Według Ministerstwa Cyfryzacji już 8 milionów Polaków korzysta z mDowodu w aplikacji mObywatel. To elektroniczny, pełnoprawny dokument tożsamości, który na terenie Polski jest równie ważny co fizyczny dowód osobisty. Oznacza to, że można się nim wylegitymować w urzędach, bankach, na poczcie czy u notariusza. Ten szybki sposób potwierdzania tożsamości za pomocą telefonu i kodu OR ułatwia codzienne życie i oszczędza czas. Sama aplikacja mObywatel oferuje użytkownikom o wiele więcej wartościowych funkcji – jak zastrzeganie numeru PESEL czy możliwość zgłoszenia podejrzanych maili czy stron internetowych.

- mDowód to nie tylko wygodne rozwiązanie, lecz także istotny krok w stronę budowania nowoczesnego, cyfrowego społeczeństwa. To, że już 8 milionów Polek i Polaków korzysta z mDowodu, pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie. Naszym celem jest, aby cyfrowa tożsamość była tak samo powszechna, jak fizyczne dokumenty i cieszę się, że coraz więcej Polaków docenia to rozwiązanie – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

mDowód w aplikacji mObywatel

mDowód w aplikacji mObywatel nie jest dowodem osobistym. To odrębny elektroniczny dokument tożsamości z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód. Jest to duże ułatwienie, które pozwala potwierdzać tożsamość w bezpieczny i wygodny sposób za pomocą telefonu.

Z mDowodu w aplikacji mObywatel może skorzystać każdy, kto ma:

  • - ukończone 13 lat,
  • - ważny dowód osobisty, profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji, na przykład bankowość elektroniczną),
  • - smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 7.0. (lub nowszej) lub z systemem iOS 15 (lub wyższym).

Tradycyjny dowód osobisty jest potrzebny tylko w dwóch sytuacjach: gdy wyjeżdżamy za granicę oraz gdy składamy wniosek o dowód osobisty.

mDowód, tak jak inne elektroniczne dokumenty w mObywatelu, działa także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu. mDowód posiada certyfikat, który jest ważny przez rok (to oznacza, że po roku trzeba go odnowić tak, aby móc nadal korzystać z aplikacji). 

mDowód – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań na temat mDowodu

Co zrobić, żeby mieć mDowód?

1. Pobierz aplikację mObywatel.

2. Zarejestruj się. Dodaj mDowód, potwierdzając swoją tożsamość profilem zaufanym, e-dowodem lub bankowością elektroniczną.

Czym różni się e-dowód od mDowodu?

Są to dwa zupełnie inne dokumenty. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym, niewidocznym na zewnątrz chipem. E-dowód działa zbliżeniowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.

mDowód to elektroniczny dokument tożsamości dostępny w aplikacji mObywatel 2.0. Ma on inną serię i numer niż dowód osobisty ale jest pełnoprawnym dokumentem tożsamości. Można go użyć w banku, urzędzie, na poczcie czy u notariusza.

Czy można korzystać z aplikacji bez mDowodu?

Aby zalogować się do aplikacji i z niej korzystać, należy dodać jeden z głównych dokumentów:

  • - mDowód, legitymację szkolną,
  • - legitymację studencką,
  • - Diia.pl.

Bez logowania do aplikacji można jedynie weryfikować dokumenty innych osób.

Czy można zastrzec mDowód?

Nie, natomiast można unieważnić certyfikat mDowodu i w ten sposób zablokować dostęp do usług i dokumentów w aplikacji. Aby to zrobić, należy wybrać „Więcej” z dolnego menu i przejść do zakładki Wydane certyfikaty.

Ponadto w sektorze bankowym istnieje dodatkowa możliwość prewencyjnego zastrzeżenia numeru mDowodu w Systemie Dokumenty Zastrzeżone (DZ). Zastrzeżenie zlecone w jednym banku automatycznie trafi do wszystkich innych uczestników Systemu DZ. Zastrzegać dokumenty można osobiście w dowolnym oddziale swojego banku, a niektóre banki przyjmują zastrzeżenia także telefonicznie (uniwersalny numer +48 828 828 828) lub w aplikacjach czy serwisach online (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). W wybranych bankach zastrzeżenia przyjmowane są także od osób nieposiadających konta.

Czy mDowód jest uznawany za granicą?

Nie, mDowód nie jest uznawany za granicą. W przyszłości planowane jest dostosowanie aplikacji mObywatel do standardów Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (European Digital Identity Wallet). Dzięki temu będzie można korzystać z mDowodu również za granicą.

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...