Podatek od pakamery i pomieszczenia gospodarczego. Podatnicy nie wiedzą jak postępować. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
podatek komórka nowelizacja / Podatek od pakamery i pomieszczenia gospodarczego. Podatnicy nie wiedzą jak postępować. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku / Shutterstock

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Nowelizacja podatku od nieruchomości 2025

Nowelizacja ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych była długo wyczekiwana, a podatnicy wiązali z nią duże nadzieje. Miała przede wszystkim ułatwić opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budowli i ujednolicić obciążenia podatkowe np. w przypadku garaży i miejsc postojowych w budynkach mieszkalnych. Jednak gdy nadszedł styczeń 2025 roku, a wraz z nim wymiar podatku na kolejny rok podatkowy, zaczęły pojawiać się wątpliwości. I to zarówno po stronie podatników, jak i organów podatkowych.
Jak już wspomniano, jedną ze zmian, które wprowadzono w obowiązujących przepisach jest zmiana dotycząca opodatkowania garaży, które do końca 2024 roku budziło wiele emocji. By zakończyć toczące się spory, ustawodawca dodał do art. 1a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ustęp 2c, z którego wynika, że za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku.

Komórka czy pomieszczenie gospodarcze to nie mieszkanie. A w każdym razie, nie zawsze

Dlaczego taka zmiana była konieczna? Bo w praktyce doszło do sytuacji, w której do opodatkowania wielostanowiskowych garaży w budynkach mieszkalnych i miejsc postojowych stosowano różne stawki podatku od nieruchomości. Kryterium decydującym o tym, czy podatnik zapłaci więcej, czy mniej, było to, jak zostało ukształtowane prawo własności do niego. W przypadkach, gdy garaż stanowił odrębną od lokalu mieszkalnego własność lokalową, organy podatkowe nakazywały stosować do niego wyższą stawką podatku od nieruchomości kierując się jego funkcją użytkową. Innymi słowy, nie były skłonne uznać, że taki garaż (miejsce postojowe) pełnią funkcję mieszkalną. Sytuacja wyglądała inaczej, gdy mieszkanie i lokal stanowiły wspólną własność mieszkaniową. W takim przypadku, zdaniem organów podatkowych również garaż pełnił funkcję mieszkalną, a jego właściciel mógł zmniejszyć swoje obciążenia podatkowe. I gdy już wydawało się, że nowelizacja przepisów rozwiązała ten problem, pojawiła się nowa wątpliwość – co z komórkami czy pomieszczeniami do przechowywania, które nie znajdują się w obrębie mieszkania i należą do przestrzeni wspólnej? Sytuacja jest analogiczna – w zależności od okoliczności mogę one stanowić razem z mieszkaniem jedną własność lokalową, a mogą również być objęte odrębną własnością. I w tym wypadku niestety nowelizacja przepisów zupełnie w niczym nie pomogła podatnikom. Nie wprowadzono bowiem do ustawy przepisu, który mógłby znaleźć w takiej sytuacji zastosowanie. Skoro zaś organy podatkowe do końca 2024 roku konsekwentnie rozróżniały sytuację właścicieli garaży, to należy zakładać, że obecnie będą analogicznie postępowały w odniesieniu do pomieszczeń użytkowych, które pełnią funkcję komórek czy pomieszczeń do przechowywania. Tym samym, może powtórzyć się sytuacja, w której w przypadku odrębnej własności lokalowej będą nakazywały stosować do tego rodzaju pomieszczeń stawkę odnoszącą się do ich funkcji niemieszkalnej.

Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...