Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem

Ewa Kordecka
Doświadczona profesjonalistka z ponad 10-letnim stażem pracy w sektorach finansów i nieruchomości, rachunkowości finansowej i raportowania.
rozwiń więcej
Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem / Shutterstock

Rynek prywatnych akademików w Polsce rośnie w imponującym tempie, odpowiadając na zmieniające się potrzeby studentów i rosnące zainteresowanie inwestorów. Nowoczesne obiekty oferujące wysoki standard i dodatkowe udogodnienia stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec tradycyjnych domów studenckich. Jak wygląda ten rynek z perspektywy wyceny nieruchomości i inwestycji? O tym rozmawiamy z Joanną Borowik, rzeczoznawcą majątkowym i ekspertką rynku nieruchomości.

Wcześniej pisaliśmy o roli Rzeczoznawcy Majątkowego w świecie wycen i analiz rynku nieruchomości. W kolejnym odcinku wywiadu chciałabym wziąć pod uwagę jeden z najszybciej rozwijających się obszarów tego rynku, jakim są akademiki. Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce dynamicznie rośnie, stając się jednym z najbardziej obiecujących segmentów rynku nieruchomości. - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

EK: Jak ocenia się rozwój rynku prywatnych akademików w Polsce z perspektywy wyceny nieruchomości i atrakcyjności inwestycyjnej?

JB: Rynek prywatnych akademików w Polsce dynamicznie się rozwija, głównie w dużych miastach – ośrodkach akademickich. To atrakcyjny segment inwestycyjny – stabilny, z rosnącym popytem. Kluczowe czynniki wpływające na wartość takich nieruchomości to poziomy czynszów i zajętości, a te z kolei wynikają z lokalizacji obiektu w kontekście odległości od uczelni wyższych, ale też centrów miast, dostępności komunikacyjnej, istotnymi czynnikami są standard budynku i pokoi, ilość i dostępność konkurencyjnych obiektów. Rentowność takich obiektów zależy także od skutecznego zarządzania, w tym od zapewnienia odpowiedniego poziomu zajętości pokoi w okresie wakacji akademickich.

EK: Gdzie obecnie w Polsce buduje się najwięcej tego rodzaju nieruchomości?

JB: Zdecydowanym liderem jest Warszawa zarówno w sektorze PBSA (Purpose-Built Student Accommodation, obejmującym akademiki – zakwaterowanie dla studentów) jaki PRS (Private Rented Sector – obejmującym mieszkania wynajmowane przez instytucjonalnych inwestorów) Warszawa jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczba lokali w tych segmentach rynku zwiększa się także w polskich miastach regionalnych – ważnych ośrodkach akademickich: w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi. Biorąc pod uwagę liczbę studentów, w tym zagranicznych przyjeżdżających na polskie uczelnie, nadal istnieje duży potencjał wzrostu. W ciągu ostatniego dziesięciolecia liczba studentów zagranicznych stale rosła m.in. dzięki unijnemu programowi Erasmus. Uniwersyteckie ośrodki Europy Środkowo-Wschodniej są atrakcyjną lokalizacją dla studentów i rozwijających swoje kariery młodych profesjonalistów z całego świata.

EK: Czego szukają dziś studenci biorąc pod uwagę zakwaterowanie?

JB: Studenci szukają kompleksowych i przystępnych cenowo rozwiązań, dlatego najem lokum w projektach PBSA jest dla nich często najlepszym rozwiązaniem.

EK: Dlaczego zatem Polska to atrakcyjny kraj dla studentów, a co za tym idzie i inwestorów z Europy Środkowo-Wschodniej?

Kluczowe czynniki wpływające na atrakcyjność i potencjał rozwoju tego segmentu rynku nieruchomości w Polsce z perspektywy popytu na poziom zajętości miejsc w prywatnych akademikach to między innymi stosunkowo niskie koszty życia w połączeniu z dobra ofertą dydaktyczną polskich uczelni. Polska jest czołowym krajem w naszym regionie pod względem liczby studentów ogółem, ponadto systematycznie rośnie ilość cudzoziemców rozpoczynających studia w Polsce, a oferta zakwaterowania studenckiego jest wciąż niewystarczająca. Opłaty za przeciętne miejsca w domu studenckim pozostają w trendzie wzrostowym, rosną wymagania co do jakości oferty w domach studenckich (standard zakwaterowania, usługi dodatkowe). Rynek akademików prywatnych pozostaje atrakcyjny dla inwestorów aktywnych w Europie, w Polsce przede wszystkim z racji na mocne fundamenty dalszego rozwoju jak również możliwość wolnorynkowego kształtowania opłat czynszowych.

EK: Co zatem przyciąga studentów do domów zamieszkania zbiorowego?

JB: Aktualne czynsze w prywatnych akademikach w Warszawie za pokoje 1-osobowe z prywatną łazienką przekraczają co prawda poziomy czynszów za wynajem pokoju w mieszkaniu, są zbliżone do czynszów za małe kawalerki. Jednak z pewnością możliwość korzystania z usług dodatkowych na miejscu (pełne zaopiekowanie), instytucjonalny wynajmujący (spokój), co jest szczególnie ważne w przypadku studentów zagranicznych, nie muszą się martwić o kontakt z właścicielem mieszkania, niespodziewane podwyżki czynszu czy nagłe wypowiedzenie umów, brak ukrytych kosztów – opłata czynszowa w akademikach zazwyczaj obejmuje media, Internet, sprzątanie części wspólnych i inne koszty, które w przypadku mieszkania wynajmowanego mogą znacząco podnieść miesięczne wydatki. Bardzo istotnymi czynnikami przemawiającymi za życiem w układnie „zbiorowym” są również społeczność i życie studenckie – możliwość poznania nowych ludzi i integracja ze środowiskiem

EK: Czy zatem jako ekspert rynku nieruchomości uznałabyś obecną infrastrukturę akademicką w Polsce, lub tu na Twoim lokalnym rynku – Warszawie, za wystarczającą jak na aktualne potrzeby? Czy mamy na tym polu jeszcze wiele do zrobienia?

JB: Wiele polskich uczelni posiada od dawna swoją bazę noclegową, która często nie do końca spełnia standardy jakościowe, a ilość miejsc często nie wystarcza dla wszystkich zainteresowanych – to zwykle zaledwie kilka do kilkunastu procent ilości studentów. W prywatnych akademikach studenci mają większy wpływ na wybór lokum. Są oferty, obejmujące pokoje jedno-, dwu- a nawet trzy osobowe, połączone jedną łazienką i kuchnią, ale dostępne są również pokoje w modelu apartamentowym, czyli tak naprawdę małe kawalerki, wynajmowane jednoosobowo lub przez pary. Ponadto, akademiki prywatne często oferują w częściach wspólnych szereg udogodnień, jak choćby pralnie i suszarnie, kawiarnie, siłownie. Opłaty za dodatkowe usługi często są zawarte już w czynszu. W niektórych obiektach można też korzystać z wspólnej sali telewizyjnej czy pokoi do nauki w ciszy.

Joanna Borowik – Rzeczoznawca Majątkowy. Ekspertka rynku nieruchomości. Biegła wyceny przedsiębiorstw. Właścicielka firmy Best VALUE Advisors. Pomaga podjąć trafne decyzje na różnych etapach procesu inwestycyjnego, zakupu lub sprzedaży nieruchomości, aportu, w sytuacji konfliktu czy pozyskiwania finansowania. Działa na terenie całego kraju.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...