Dyskryminacja w zatrudnieniu

Równe traktowanie kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu. / Fot. Fotolia / Fotolia
Komisja Europejska w dniu 14 kwietnia 2014 opublikowała sprawozdanie dotyczące różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn pod względem zatrudnienia, płac i reprezentacji. Zgodnie z nim dyskryminacja taka zmniejsza się ale nadal istnieje. Jakie są przyczyny dyskryminacji kobiet w zatrudnieniu?

Różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn

Ze sprawozdania wynika, że różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn pod względem zatrudnienia, płac i reprezentacji nadal istnieją, a przemoc wobec kobiet jest wciąż poważnym problemem.

  • Kobiety nadal zarabiają przeciętnie o 16,4 proc. mniej niż mężczyźni.
  • W całej Europie zaledwie 27 proc. posłów do parlamentów to kobiety.
  • Co trzecia kobieta w Europie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej od czasu ukończenia 15. roku życia.

Zadaj pytanie na: Forum

Starania UE na rzecz poprawy sytuacji kobiet dały pozytywne efekty:

  • Zwiększone nakłady na placówki opieki nad dziećmi spowodowały, że wskaźnik zatrudnienia kobiet wzrósł z 58 proc. w 2002 r. do 63 proc. obecnie.
  • Od kiedy w 2010 r. zapowiedziano możliwość zastosowania metod „pozytywnej dyskryminacji”, udział kobiet w zarządach firm wzrósł z 11 do 17,8 proc.
  • W 2013 r. wprowadzono w życie przepisy dotyczące przemocy uwarunkowanej płcią i praktyczne metody jej zwalczania. Na związane z tym kampanie przeznaczono 15,1 mln euro.

W raporcie stwierdzono jednak, że przy obecnym tempie zmian na równe płace będziemy musieli zaczekać 70 lat, a na osiągnięcie przez kobiety 40-procentowego udziału w parlamentach krajowych – 20 lat.

Działania UE

Działania UE w okresie 2010–2015 koncentrują się na takiej samej niezależności ekonomicznej, równych płacach i zwalczaniu przemocy uwarunkowanej płcią. Trwają prace w tym kierunku. W marcu UE wydała zalecenie dotyczące zwiększenia przejrzystości płac, które ma na celu zmniejszenie różnicy wynagrodzeń. Trwają też prace nad wnioskiem dotyczącym parytetów w zarządach spółek.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Karta Praw Podstawowych

Z drugiego opublikowanego 14 kwietnia 2014 roku sprawozdania wynika, że Karta praw podstawowych UE - gwarantująca wszystkim obywatelom UE określone prawa, w tym równość i ochronę przed dyskryminacją – zaczyna odgrywać coraz większą rolę w prawie i polityce. Sądy coraz częściej powołują się na tę kartę, a w 2013 r. zaproponowano kolejne akty prawne, które miałyby jeszcze skuteczniej chronić prawa obywateli.

Sprawozdanie dowodzi, że prawa podstawowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Europejczyków. Prawie połowa zapytań, jakie w zeszłym roku trafiły do ośrodków informacyjnych UE, dotyczyła swobodnego przemieszczania się w obrębie Europy i pobytu w innych krajach, a 5 proc. dotyczyło zakazu dyskryminacji.

Polecamy serwis: Praca

Źródło: Komisja Europejska

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...