Marsz Nawrockiego wywołał 225 tys. interakcji w sieci - Marsz Trzaskowskiego: 210 tys.

Wielki Marsz za Polską / Warszawa, 25.05.2025. Wybory prezydenta RP - kampania przed II turą. "Wielki Marsz za Polską", 25 bm. zwolenników kandydata Komitetu Obywatelskiego w wyborach prezydenckich, popieranego przez PiS prezesa IPN Karola Nawrockiego w II turze wyborów na fotel prezydenta RP. Jego trasa wiedzie z ronda gen. de Gaulla na plac Zamkowy. (amb) PAP/Paweł Supernak / Paweł Supernak / PAP

Niedzielny marsz Karola Nawrockiego wywoływał w sieci większe emocje niż marsz Rafała Trzaskowskiego - wynika z raportu Res Futury. „Ludzie chętniej szukali informacji o marszu Trzaskowskiego, ale wiedzieli więcej o marszu Nawrockiego” – powiedział PAP szef kolektywu analitycznego, Michał Fedorowicz.

rozwiń >

Reakcje internautów na marsz Nawrockiego

Relacje z marszu Karola Nawrockiego, który odbył się 25 maja 2025 r. internauci publikowali głównie na Facebooku, portalu X i YouTube. Największą interakcję – sięgającą nawet 13,18 proc. – generowały posty na profilu samego kandydata. Główne tematy i hasła pojawiające się w publikacjach to „Marsz za Polską” oraz „promocja Nawrockiego”, które odpowiadały za 42,5 proc. interakcji. Mniejsze zainteresowanie budziły hasła związane z „krytyką Trzaskowskiego” oraz „Koalicją Obywatelską” (25,1 proc.).

Wśród emocji towarzyszących wpisom o Karolu Nawrockim dominowały: duma (26 proc.), nadzieja (19 proc.) i wiara (14 proc.). Pojawiały się również emocje negatywne, takie jak złość (15 proc.), pogarda (12 proc.) oraz niepokój (9 proc.).

Treści promujące wydarzenie z udziałem Nawrockiego pochodziły przede wszystkim z profili polityków - Patryka Jakiego, Mateusza Morawieckiego oraz Telewizji Republika i Kanału Zero.

Reakcje internautów na marsz Trzaskowskiego

Chociaż marsz Nawrockiego wywołał większą liczbę interakcji, to w przypadku Rafała Trzaskowskiego dominowały bardziej pozytywne komentarze. Główne tematy pojawiające się w postach dotyczących jego marszu to „poparcie dla Trzaskowskiego i mobilizacja” (39,2 proc.) oraz „krytyka Nawrockiego i PiS” (29,4 proc.).

Najsilniejszą emocją wyrażaną w tych treściach była nadzieja (27 proc.), a także satysfakcja (18 proc.) i duma (15 proc.). Negatywne emocje obejmowały złość (16 proc.), frustrację (11 proc.) oraz pogardę (8 proc.).

Wsparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej wyrażali przede wszystkim Donald Tusk, Szymon Hołownia, Joanna Senyszyn, Tomasz Lis oraz Radosław Sikorski.

Ważne

Średnia liczba ekspozycji treści dotyczących marszu Trzaskowskiego wyniosła 7,2 na osobę (tyle razy w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia wydarzenia przeciętny internauta natrafił na tę informację), co świadczy o bardzo wysokiej intensywności przekazu. Zasięg dotarcia do odbiorców sięgnął 180 mln.

Treści związane z marszem Nawrockiego cechowały się jeszcze wyższą intensywnością – średnio 9,6 ekspozycji na osobę, przy zasięgu 240 mln.

Wyszukiwania

Jak zauważył szef Res Futury, Michał Fedorowicz, według Google Trends częściej wyszukiwano informacje o marszu Trzaskowskiego, jednak w mediach pojawiało się więcej materiałów dotyczących marszu Nawrockiego. „Ludzie bardziej interesowali się, jak wygląda marsz Trzaskowskiego, natomiast wiedzieli więcej o marszu Nawrockiego” – podkreślił.

Określenia

Najczęściej używane określenia marszu Nawrockiego to „krzykliwy i agresywny” (24 proc.), „gangsterski i kibolski” (21 proc.) oraz „patriotyczny” (16 proc.). Marsz Trzaskowskiego najczęściej opisywano jako „patriotyczny” (21 proc.), „zorganizowany i spokojny” (19 proc.) oraz „symboliczny” (16 proc.).

Marsz Nawrockiego określano również jako „marsz dla zwykłych ludzi” (14 proc.), natomiast marsz Trzaskowskiego komentowano jako „marsz elity, establishmentu” (12 proc.).

Tematy

Największe zainteresowanie wzbudzały tematy związane z krytyką personalną kandydatów, które stanowiły 32 proc. nasycenia komentarzy – z czego 62 proc. dotyczyło krytyki Nawrockiego, a 28 proc. Trzaskowskiego. Pozostałe 10 proc. to porównania obu kandydatów, bazujące m.in. na stylu kampanii, życiorysach oraz ocenie, który z nich mniej szkodzi Polsce.

Komentarze

Spośród komentarzy dotyczących frekwencji 49 proc. dotyczyło sporów o liczbę uczestników każdego z wydarzeń, 32 proc. krytyki organizacji marszów, a 19 proc. oceny atmosfery i wrażeń z wydarzeń. Ponad połowa komentarzy (58 proc.) odnosiła się do marszu Nawrockiego, zwłaszcza w kontekście frekwencji, kontrowersji wokół liczby uczestników oraz zarzutów o manipulacje i transport uczestników. Pozostałe 42 proc. dotyczyły marszu Trzaskowskiego, z naciskiem na przewagę liczebną, lepszy zasięg medialny oraz wsparcie organizacyjne.

Liczba uczestników marszów

Sympatycy Trzaskowskiego najczęściej wskazywali liczbę 100 tys. lub 140 tys. uczestników jako wiarygodną, zaś zwolennicy Nawrockiego najczęściej podawali 200 tys. i 100 tys., choć część z nich uważała, że realna frekwencja wyniosła około 70 tys.

„Każda z baniek politycznych jest zadowolona i ma własną satysfakcję z odbytego marszu” – podsumował Michał Fedorowicz. Zaznaczył jednocześnie, że mimo pozytywnego odbioru obu wydarzeń, partie kłóciły się o to, który marsz był lepszy i na którym było więcej uczestników.

W niedzielę, 25 maja, premier Donald Tusk poinformował w mediach społecznościowych, że w marszu popierającym Trzaskowskiego wzięło udział pół miliona osób. Według pierwszych danych organizatorów marszu Nawrockiego, liczba uczestników wyniosła 100 tys., a później podano liczbę 200 tysięcy.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca. (PAP)
bch/ bst/ lm/

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Co z polskim PKB? Prognoza jest jednoznaczna
29 maja 2025

Polska gospodarka ma się nieźle – według analityków wzrost PKB wyniesie 3,5 proc. w 2025 roku i 3,4 proc. w 2026. Eksperci podkreślają, że nasz kraj pozostaje jednym z liderów wzrostu w UE. Wsparciem będą spadająca inflacja i rosnące realne dochody. Nie brakuje jednak wyzwań – słaby eksport, niedobór siły roboczej i napięcia handlowe z USA mogą osłabić ten pozytywny trend.

Kobiety głosują na Trzaskowskiego, a mężczyźni na Nawrockiego [SONDAŻ]
29 maja 2025

Sondaż Opinia24 dla 2 tury wyborów przeprowadzony na zlecenie RMF FM: kto lepiej zadba o interesy na arenie międzynarodowej. Jakie są wyniki badania? Oprócz odpowiedzi na pytanie sondażowe widać m.in., że kobiety głosują na Trzaskowskiego, a mężczyźni na Nawrockiego.

Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu
28 maja 2025

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Dodatek emerytalno-rentowy dla ojców nie tylko dla matek. Wielki przełom w interpretacji przepisów [wyrok TSUE]
29 maja 2025

Jakiś czas temu opisywaliśmy dodatki do emerytury czy renty dla kobiet, jak i świadczenie MAMA 4+. Teraz przyszedł czas na analizę bardzo aktualnego wyroku TSUE bo z 15 maja 2025 r. dotyczącego dodatku emerytalno-rentowy dla ojców, nie tylko dla matek mających jedno lub większą liczbę dzieci biologicznych lub przysposobionych. To wielki przełom w interpretacji przepisów. Czas więc zająć się bardziej szczegółowo zagadnieniami w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo
28 maja 2025

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]
28 maja 2025

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

Co dalej z urlopem stażowym? Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził 22 maja 2025 r. projekt MRPiPS w sprawie zaliczania okresów różnych prac do stażu. Czy miliony Polaków zyskają dodatkowy urlop?
29 maja 2025

Urlop stażowy to temat, który stał się teraz jeszcze bardziej aktualny - za sprawą zmian w zaliczaniu do stażu pracy okresów wykonywanych czynności m.in. na podstawie JDG czy umów cywilnoprawnych. Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził 22 maja 2025 r. projekt Ministerstwa Pracy, w którym przewidziano, że do stażu pracy będą zaliczane okresy działalności jednoosobowej działalności gospodarczej oraz praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia. Generalnie koncepcja wydłużania urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy wzbudza duże zainteresowanie, ponieważ niesie za sobą obietnicę większego odpoczynku i lepszej ochrony zdrowia pracowników. Pracownicy z krótszym stażem (do 10 lat) nadal mieliby 20 dni urlopu, ale po osiągnięciu 10 lat pracy przysługiwałoby już 30 dni. Co więcej, po każdym kolejnym pięcioletnim etapie okres wypoczynku miałby rosnąć o dodatkowe 5 dni, aż do maksymalnie 40 dni dla osób pracujących co najmniej 20 lat. Czy taka propozycja wejdzie w życie?

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]
28 maja 2025

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]
28 maja 2025

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Badania techniczne pojazdów - Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i zmianę przepisów
29 maja 2025

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

pokaż więcej
Proszę czekać...