Przełom w orzekaniu o niepełnosprawności. Minimalne okresy ważności orzeczeń o niepełnosprawności – nowe zasady dla 208 chorób. [ROZPORZĄDZENIE]

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
niepełnosprawność, dzieci, rodzina, pomoc, orzekanie / Przełom w orzekaniu o niepełnosprawności. Minimalne okresy ważności orzeczeń o niepełnosprawności – nowe zasady dla 208 chorób. [ROZPORZĄDZENIE] / shutterstock

Dziś, tj. we wtorek, 27 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ws. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Rozporządzenie to wprowadza nowe zasady dotyczące minimalnych okresów ważności orzeczeń o niepełnosprawności.

Niepełnosprawność, zgodnie z art. 2, pkt. 10 ustawy o Rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, definiowana jest jako trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powody stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Zalecenia dla Wojewódzkich oraz Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności

Jeszcze w marcu 2025 r. z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Łukasz Krasoń poinformował o podpisaniu nowych wytycznych dla Wojewódzkich oraz Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Wytyczne te miały na celu ułatwienie uzyskiwania orzeczeń o niepełnosprawności osobom z Zespołem Downa oraz z diagnozami genetycznych chorób rzadkich.

Osoby chorujące na blisko 150 rzadkich schorzeń genetycznych mogą – po udokumentowaniu diagnozy i złożeniu wniosku do odpowiednich zespołów orzekających – otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności wydane na stałe. W przypadku dzieci orzeczenie to obowiązywać będzie do ukończenia 16. roku życia, zgodnie z przepisami prawa. W orzeczeniach tych uwzględnione zostaną punkty 7 i 8:

  • Punkt 7 potwierdza konieczność stałej lub długotrwałej pomocy ze strony innych osób, wynikającej z istotnie ograniczonej możliwości samodzielnego funkcjonowania.
  • Punkt 8 dotyczy konieczności codziennego, stałego zaangażowania opiekuna dziecka w proces jego leczenia, rehabilitacji oraz edukacji.

Podobne zalecenie dotyczy dzieci z zespołem Downa oraz tych cierpiących na 50 innych rzadkich chorób. W ich przypadku również zarekomendowano wydawanie orzeczeń na maksymalnie dopuszczalny okres – do 16. roku życia – z uwzględnieniem punktu 7, wskazującego na potrzebę stałej opieki.

Uprawnienia i wsparcie wynikające z orzeczenia o niepełnosprawności [LISTA]

Uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności, w którym uwzględniono punkty 7 i 8, otwiera drogę do szeregu form wsparcia – zarówno dla osoby z niepełnosprawnością, jak i jej opiekunów. Oto najważniejsze z nich:

  • Świadczenie pielęgnacyjne – przysługuje opiekunom osób z niepełnosprawnością, którzy ze względu na konieczność stałej opieki (wskazanej w punktach 7 i 8 orzeczenia) muszą zrezygnować z pracy zarobkowej.
  • Zasiłek pielęgnacyjny – świadczenie finansowe przyznawane osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, niezależnie od dochodu.
    Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r.
  • Ulgi podatkowe – m.in. możliwość odliczenia wydatków związanych z opieką i leczeniem w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej.
  • Pierwszeństwo w dostępie do usług społecznych i opiekuńczych – osoby z orzeczeniem mają priorytetowy dostęp do świadczeń wspierających codzienne funkcjonowanie.
  • Ułatwienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych – w tym rehabilitacji, leczenia uzdrowiskowego czy szybszych terminów wizyt specjalistycznych.
  • Prawo do Karty Parkingowej – przysługuje osobom z ograniczoną mobilnością, umożliwiając korzystanie z miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.
    Karta parkingowa w 2025
  • Wparcie edukacyjnedzieci z orzeczeniem mogą korzystać m.in. z pomocy asystenta nauczyciela, indywidualnego toku nauczania czy dodatkowych zajęć wspomagających rozwój.

Minimalne okresy ważności orzeczeń o niepełnosprawności – nowe zasady dla 208 chorób. [ROZPORZĄDZENIE]

We wtorek, 27 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP ukazało się Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 maja 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Rozporządzenie to zmienia m.in. obwiązek regularnych badań kontrolnych dla osób z trwałą niepełnosprawnością. Do tej pory komisje orzekające o niepełnosprawności w przypadkach chorób rzadkich i genetycznych zazwyczaj przyznawały orzeczenia z krótkim okresem ważności, co generowało dodatkowe trudności dla pacjentów i ich rodzin.

Nowelizacja przepisów zawarta w rozporządzeniu wprowadza jasno określone minimalne okresy ważności orzeczeń o niepełnosprawności, szczególnie istotne w przypadku osób z rzadkimi chorobami genetycznymi oraz zespołem Downa.

  • Dla osób powyżej 16. roku życia minimalny okres ważności orzeczenia - zgodnie z rozporządzeniem - wynosi 7 lat. Dotyczy to 208 jednostek chorobowych wymienionych w załączniku do rozporządzenia – wśród nich znajdują się takie schorzenia jak m.in. wrodzone wodogłowie, mukowiscydoza, rdzeniowy zanik mięśni lub zespołu Downa. (art. 3, ust. 55a rozporządzenia)
  • Dla dzieci poniżej 16. roku życia orzeczenia mają obowiązywać przez co najmniej 3 lata.
  • W przypadku dzieci z zespołem Downa lub potwierdzoną diagnozą jednej z rzadkich chorób genetycznych, orzeczenia powinny być przyznawane na maksymalny możliwy okres, czyli do ukończenia 16. roku życia – zgodnie z granicą wiekową obowiązującą dla orzeczeń w tej grupie wiekowej.

Rozporządzenie uwzględnia przepisy przejściowe. Zgodnie z § 2 rozporządzenia, do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się nowe, uregulowane powyższym rozporządzeniem przepisy. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Elektroniczny Krajowy System Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności

Jak wynika z danych Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, orzeczenie na czas określony posiada aktualnie prawie 192 tys. dzieci oraz 1,24 mln dorosłych. Liczba dzieci z niepełnosprawnościami do 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem na stałe wynosi zaś 71,3 tys., a liczba dorosłych posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na stałe - 1,72 mln osób. Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności to system w którym przetwarza się dane w celu usprawnienia i podniesienia jakości orzekania o niepełnosprawności, ustalania poziomu potrzeby wsparcia oraz realizacji zadań przez zespoły orzekające o niepełnosprawności.

Prawo
Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu
28 maja 2025

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo
28 maja 2025

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]
28 maja 2025

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]
28 maja 2025

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]
28 maja 2025

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy
28 maja 2025

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

Wieczór Wyborczy DGP Infor. Druga tura: Trzaskowski vs. Nawrocki [NA ŻYWO]
28 maja 2025

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna. Transmisja rozpocznie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r. o godz. 20:50.

Nowy okres świadczeniowy 800 plus od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. ZUS przyznał już świadczenia na 5 mln 518,5 tys. dzieci [świadczenie wychowawcze]
28 maja 2025

1 lutego 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Przyznano już świadczenia na ponad 5 mln 518,5 tys. dzieci. Co w przypadku, gdy wniosek o 800 plus złoży się w czerwcu?

Resort pracy: 208 godzin urlopu (np. na załatwienie spraw osobistych) zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy wejdzie urlop na godziny?
28 maja 2025

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła bardzo ciekawa petycja w lutym 2025 r., a resort pracy już 15 maja 2025 r. odpowiedział na pomysł wnioskodawczyni. Sprawa dotyczy urlopu wypoczynkowego i jego godzinowego wymiaru. Wiemy przecież jak wielu z nasz zużywa urlop na cele wypoczynkowe, jak i inne cele. Wynika to z tego, że nie wszystkie sprawy można załatwić w dni wolne od pracy lub po godzinach pracy. Umożliwienie wykorzystania kilku godzin urlopu na aktywności „nie wypoczynkowe" pozwoli na wykorzystanie większej (pozostałej) liczby dni w celu „wypoczynkowym". Co na to MRPiPS? Mamy stanowisko resortu!

Pierwsza dama Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? [SONDAŻ]
28 maja 2025

Oto podstawowe informacje o żonach kandydatów na prezydenta RP. Super Express przeprowadził sondaż: kto byłby lepszą pierwszą damą - Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? Przedstawiamy wyniki.

pokaż więcej
Proszę czekać...