Zmiany dotyczące żłobków: 2 dni wolne w roku, obowiązkowy plac zabaw, Mały ZUS Plus i Aktywny Rodzic

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
zmiany dotyczące żłobków żłobek nowe przepisy plac zabaw 2 dni wolne / Zmiany dotyczące żłobków: nowe przepisy, obowiązkowy plac zabaw, 2 dni wolne na podnoszenie kwalifikacji / Shutterstock

Zmiany dotyczące żłobków obejmują m.in. 2 dni wolne w roku na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, obowiązkowy plac zabaw na terenie placówki czy doprecyzowanie przepisów o Małym ZUS Plus i świadczeniu Aktywny Rodzic. Jak nowe przepisy ocenia Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska?

Nowe przepisy dotyczące żłobków a brak oceny skutków dla przedsiębiorców

Podwyższenie jakości opieki sprawowanej nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i przez dziennych opiekunów to cele nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Działalność taka może być wykonywana również przez podmioty niepubliczne. Podzielając powyższe cele, Rzecznik MŚP w wystąpieniu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciła jednak uwagę na rozwiązania, które mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia ich wpływu na sytuację przedsiębiorców oraz zasady wykonywania działalności gospodarczej. Jak zauważa Minister Majewska, w odniesieniu do żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych przez podmioty niepubliczne konieczne jest dokonanie oceny przewidywanych skutków ustawy pod kątem jej wpływu na przedsiębiorców i zgodności z Konstytucją Biznesu.

Agnieszka Majewska dostrzega niespójności w uzasadnieniu i ocenie skutków regulacji, gdzie raz mowa jest o tym, że regulacja nie powoduje skutków dla przedsiębiorców, a w innych miejscach jednak na takie skutki się wskazuje. Wobec powyższego, zdaniem Rzecznik MŚP, konieczne jest uzupełnienie dokumentu o szczegółowe oceny i analizy, których wymaga Prawo przedsiębiorców.

Prawo do 2 dni wolnego w roku na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Przykładem nowych obowiązków nakładanych na podmioty niepubliczne jest przyznanie osobom zatrudnionym jako opiekunom prawa do płatnego czasu wolnego w wymiarze 2 dni rocznie z przeznaczeniem na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Według Minister Majewskiej wprowadzeniu takiego rozwiązania powinno towarzyszyć zawarcie w projekcie ustawy rozwiązań równoważących nowe obciążenia regulacyjne dla przedsiębiorców. Tymczasem w ocenie skutków regulacji ministerstwo wskazuje, że realizacja prawa do płatnego czasu wolnego w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych jest dla żłobka bezkosztowe. Takie stwierdzenie może nie uwzględniać całokształtu kosztów ponoszonych przez pracodawcę w związku z nieobecnością pracownika, wobec czego Rzecznik MŚP postuluje usunięcie wątpliwego przepisu bądź zmniejszenie innych obciążeń ekonomicznych.

Ochrona przewidziana dla funkcjonariusza publicznego tylko dla zatrudnionych przez samorząd

Agnieszka Majewska kwestionuje też rozwiązanie przyznające ochronę przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego wyłącznie osobom zatrudnionym przez jednostki samorządu terytorialnego. Jak pisze, „odmienne traktowanie osób wykonujących taką samą pracę w zależności od tego, czy ich pracodawcą jest podmiot publiczny lub niepubliczny, wydaje się trudne do pogodzenia z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa”.

Obowiązkowy plac zabaw na terenie żłobka

Barierą w powstawaniu nowych żłobków i klubów dziecięcych może okazać się nowy wymóg, aby dysponowały one placem zabaw usytuowanym na terenie placówki. Rzecznik wnosi o rozważenie złagodzenia tego przepisu poprzez wprowadzenie alternatywnej możliwości zapewnienia dostępu do blisko położonego placu zabaw lub placu zabaw spełniającego inne, odpowiednie warunki dodatkowe.

Mały ZUS Plus i Aktywny Rodzic

Z aprobatą przyjęto natomiast doprecyzowanie przepisów dotyczących osób korzystających z ulgi Mały ZUS Plus, a chcących skorzystać z programu Aktywny Rodzic. Ułatwia to młodym przedsiębiorcom godzenie wykonywania działalności gospodarczej z rodzicielstwem.

Źródło: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Prawo
Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa
16 lip 2025

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?
15 lip 2025

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi
15 lip 2025

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?
15 lip 2025

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

Praca sezonowa 2025 r.: co, gdzie, jak i ile?
16 lip 2025

Sezonowe zatrudnienie to forma pracy, która wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami, istotnymi zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Na czym polega, w jakim sektorze można znaleźć pracę sezonową, co z pracą sezonową w UE i ile można zarobić?

Kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i na innych obiektach pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim
15 lip 2025

Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. W związku z tym zapowiedziane są kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i innych obiektów pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim.

18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków, którzy pobierają świadczenia emerytalne
16 lip 2025

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”
16 lip 2025

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści
15 lip 2025

Powstał bardzo ciekawy raport zawierający informacje dotyczące tego, że: DANE W HANDLU SĄ CORAZ MOCNIEJSZĄ „WALUTĄ”. Jak to możliwe? Okazuje się, że Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści.

800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy wejdzie?
15 lip 2025

Pojawiają się kolejne głosy i wiadomości od Czytelników w sprawie tzw. dodatku emerytalnego (czy nawet przedemerytalnego) z tytułu wychowania dziecka. Miałoby to być tzw. 800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy taka regulacja wejdzie w życie? Czekamy na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP.

pokaż więcej
Proszę czekać...