Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich

Emilia Amielanczyk
rozwiń więcej
Rzecznik Praw Obywatelskich jest organem stojącym na straży wolności i praw obywatelskich, który ma badać, czy nie doszło do naruszenia prawa oraz zasad współżycia społecznego.

Kto może zwrócić się po pomoc?

 W art. 9 ustawy mowa jest o tym kiedy Rzecznik podejmuje swoją działalność. Skargę złożyć może każdy obywatel, cudzoziemiec znajdujący się pod władzą Rzeczpospolitej Polskiej, osoba prawna i jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, o ile może być podmiotem praw i obowiązków oraz organizacje obywateli i organy samorządu. Rzecznik w sprawach dotyczących dzieci działa w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka, na którego wniosek może rozpocząć działanie. 

Co we wniosku?


W art. 10 ustawy w bardzo lakoniczny sposób mówi o tym w jaki sposób powinien wyglądać wniosek. Nie ma jakiejś szczególnej formy, nie wymaga się również jakichkolwiek opłat. Przede wszystkim musi on zawierać dokładne oznaczenie wnioskodawcy, czyli imię i nazwisko, adres, na który należy przesyłać korespondencję. Istotne jest opisanie czego sprawa dotyczy oraz w jaki sposób łamie bądź narusza prawa i wolności obywatelskie. Jeżeli skarżący posiada dokumenty związane z problemem, wskazane jest również przesłanie ich odpisów bądź kopii. Wypełniony i czytelnie podpisany wniosek należy wysłać na adres Rzecznika, zachowując kopię i dowód nadania na poczcie. Możliwe jest również wypełnienie elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej RPO. 

Działalność rzecznika

Rzecznik zapoznaje się z każdym wnioskiem i wówczas podejmuje decyzję o jego dalszym losie. Może on podjąć sprawę i zająć się osobiście dalszym jej monitorowaniem, albo jedynie wskazać środki działania, które przysługują wnioskodawcy. W grę wchodzi również przekazanie sprawy właściwym organom bądź instytucjom, zdarzają się także sytuacje, w których Rzecznik nie podejmuje żadnych działań. O swojej decyzji powiadamia skarżącego i osobę, której sprawa dotyczy. 

Zakres skargi

Trudno jest właściwie określić dokładne ramy spraw, którymi RPO zajmuje się w ramach swojej służby. Należy mieć na uwadze, iż są to te sytuacje, które bezpośrednio odnoszą się do wolności i praw człowieka i obywatela. Każdy, kto uważa, iż jego prawa zostały w jakiś sposób naruszone, czuje się pokrzywdzony, może skierować swoją skargę do rzecznika. Trzeba jednak rozważyć, czy sprawa ta jest na tyle istotna, by miała szansę na pozytywne jej rozpatrzenie spośród wielu innych.

Podstawą prawną działania RPO jest Konstytucja oraz ustawa z dnia 15 lipca 1987 roku (Dz.U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147 oraz z 2007 r. Nr 25, poz. 162).

Prawo
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...