Ubezpieczenie ochrony prawnej dla rodziny - prawnik tańszy od fryzjera

Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
rozwiń więcej
Agnieszka Dębska
Prawnik i menadżer LexOmni.pl
rozwiń więcej
Rodzina./ Fot. Fotolia
Ile czteroosobowa rodzina wydaje każdego miesiąca na usługi fryzjerskie? Na pewno co najmniej 200–300 zł. Warto wiedzieć, że w tej cenie można zapewnić całej rodzinie stałą opiekę prawną – uwaga! – na cały rok. Tyle bowiem kosztuje roczna składka za polisę ubezpieczenia ochrony prawnej dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny na rynku ubezpieczeniowym.

Przykłady problemów prawnych, jakie mogą zaskoczyć Kowalskiego i jego rodzinę możemy mnożyć. Poczynając od reklamacji butów, przez spory sąsiedzkie, rozwody, alimenty, spadki, darowizny, umowy (np. kredytowe), podział majątku, sprawy administracyjne, na sprawach pracowniczych, czy karnych kończąc. Wszystkie te sprawy wymagają znajomości prawa i procedur procesowych, bo jak wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi.

Większość powyższych problemów prawnych może mieć swój finał w sądzie, a wtedy usługi profesjonalnego pełnomocnika (adwokata czy radcy prawnego) są już niezbędne.

Ale, nawet gdy spór nie będzie miał finału w sali sądowej warto mieć chociażby możliwość skorzystania z porady prawnika bez konieczności poniesienia wysokich kosztów, a nawet bez wychodzenia z domu.

Polecamy: Sprawy rodzinne

Co gwarantuje ubezpieczenie ochrony prawnej dla rodziny?

W ubezpieczeniu ochrony prawnej ubezpieczyciele refundują z reguły następujące koszty, obejmujące niezbędne i celowe wydatki dotyczące obrony interesów prawnych ubezpieczonego i jego rodziny:

  • wynagrodzenie prawnika (adwokata lub radcy prawnego),
  • koszty sądowe, ( w tym wynagrodzenie biegłych, koszty sporządzenia ekspertyz),
  • zwrot kosztów procesu poniesionych przez stronę przeciwną (jeżeli sprawa zostanie przegrana przez ubezpieczonego),
  • koszty postępowania egzekucyjnego,
  • koszty postępowania sądu polubownego,
  • koszty postępowania administracyjnego,
  • koszty poręczenia majątkowego w postępowaniu karnym,
  • koszty notarialne,
  • koszty podróży ubezpieczonego do sądu zagranicznego,
  • koszty opinii rzeczoznawców w postępowaniu przedsądowym.

Zobacz również: Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

Od jakiego ryzyka członkowie rodziny mogą się ubezpieczyć?

W wariancie rodzinnym ochroną ubezpieczeniową objęte jest z reguły następujące ryzyko.

  • Dochodzenie własnych roszczeń odszkodowawczych, np.ubezpieczony dokonując zakupów w hipermarkecie, wywróci się na mokrej posadzce, duża korporacja w ogóle nie traktuje jego roszczeń poważnie i lekceważy go swoją biernością w sprawie.
  • Ochrona w zakresie prawa karnego i wykroczeń.
  • Ubezpieczony prowadząc pojazd spowodował wypadek, w wyniku którego osoby podróżujące drugim pojazdem doznały obrażeń ciała na okres przekraczający siedem dni, w związku z czym ubezpieczonemu postawiony został zarzut popełnienia przestępstwa nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym.
  • Ochrona prawna w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
  • Pracodawca nie wypłaca części wynagrodzenia, np. premii zapisanej w umowie, która się ubezpieczonemu należy.
  • Ochrona prawna i porada prawna w zakresie umów i praw rzeczowych.
  • Ubezpieczona nabyła mieszkanie na podstawie umowy przedwstępnej, tytułem zaliczki wpłacając 30% jego wartości. W późniejszym czasie zwróciła się o wpis do księgi wieczystej. Wpisu odmówiono, z uwagi na uchybienia w treści umowy, pozbawiające ją mocy aktu notarialnego.
  • Doradztwo w zakresie prawa rodzinnego, opiekuńczego i spadkowego.
  • Ubezpieczona – matka wychowująca samotnie dziecko ma trudności z utrzymaniem dziecka  za alimenty otrzymywane od byłego partnera. Chce wytoczyć powództwo o ich podwyższenie.
  • Porada prawna w zakresie prawa cywilnego.

Do ubezpieczonego zostało wystosowane roszczenie odszkodowawcze w związku ze szkodą, jaką wyrządził jego pies, podgryzając nowe spodnie sąsiadki, zaprojektowane przez znanego projektanta. Żądanie sąsiadki było mocno wygórowane, szczególnie z uwagi na fakt, że drażniła psa, prowokując go.

Zobacz również: Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

Czego zatem nie obejmuje podstawowy pakiet rodzinny ubezpieczenia ochrony prawnej?

Jak w każdym ubezpieczeniu, także ochrona ubezpieczeniowa z tytułu ochrony prawnej przysługuje pod warunkiem, że zdarzenie objęte ochroną ubezpieczeniową (tzw. „wypadek ubezpieczeniowy”) zaszło w okresie ubezpieczenia. Umowa ubezpieczenia bowiem chroni nas przed ryzykiem w przyszłości, zatem sprzeczne z istoty tejże umowy jest objęcie ochroną zdarzenia, które zaszło już w czasie zawierania umowy i, co więcej, było znane ubezpieczonemu.

Ochrona ubezpieczeniowa w podstawowym wariancie rodzinnym nie obejmuje z reguły obrony interesów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, posiadaniem pojazdu mechanicznego czy też związanych z finansowaniem przy użyciu obcych środków wszelkiego rodzaju działalności, inwestycji, lokat i przedsięwzięć Nie ma, oczywiście, przeszkód, by rozszerzyć (za dodatkową składkę) ochronę ubezpieczeniową na obronę interesów prawnych ubezpieczonego również na te obszary.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie ochrony prawnej może dotyczyć zdarzeń zaistniałych nie tylko w Polsce, ale również na terenie Europy lub nawet na całym świecie.

Porady prawne

W ramach ubezpieczenia ochrony prawnej ubezpieczony otrzymuje możliwość skorzystania z zagwarantowanych w warunkach ubezpieczenia usług prawnych. Usługi prawne wykonywane są przez profesjonalistów (adwokatów, radców prawnych czy doradców podatkowych), współpracujących z zakładem ubezpieczeń.

Ubezpieczony może liczyć w szczególności na:
1. konsultacje prawne, a także opinie prawne w zakresie spraw objętych ochroną ubezpieczeniową,
2. przesyłanie wzorów umów i wzorów pism procesowych,
3. przesyłanie tekstów aktów prawnych,
4. udzielaniu informacji teleadresowych dotyczących kancelarii prawnych, kancelarii notarialnych, biur doradztwa podatkowego, sądów i prokuratur.

Pożądane informacje uzyskać można zarówno mailowo, jak i telefonicznie. Informacje uzyskane podczas konsultacji telefonicznej mogą zostać potwierdzone w pisemnej opinii.

Ochrona prawna dla całej rodziny - nie tylko dla małżeństw

Ochrona ubezpieczeniowa z polisy ubezpieczenia ochrony prawnej przysługuje w wariancie rodzinnym:
1. ubezpieczonemu,
2. małżonkowi ubezpieczonego lub osobie, z którą ubezpieczony nie zawarł związku małżeńskiego, ale prowadzi wspólne gospodarstwo domowe i pozostaje we wspólnym pożyciu,
3. dzieciom ww. osób, przy czym ochrona ubezpieczeniowa przysługuje dziecku pełnoletniemu, jeżeli spełnia następujące kryteria:
a) nie zawarło związku małżeńskiego,
b) nie ukończyło 26 roku życia,
c) kontynuuje naukę albo inne kształcenie zawodowe,
d) zamieszkuje we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym rodzicem.

Reasumując, posiadając ochronę prawną w życiu prywatnym jesteśmy zabezpieczeni przed różnorakimi konfliktami o charakterze prawnym. Przy zakupie pojazdu lub remoncie domu od razu uzyskamy informację, jakie umowy zawrzeć, w jaki sposób zabezpieczyć się przed przyszłymi roszczeniami. Niestraszne nam będzie wypowiedzenie w pracy lub niezręczne pytania do kadrowej, jakie świadczenia społeczne przysługują nam z tytułu opieki nad dzieckiem czy chorymi rodzicami. Spacer z psem czy zalanie sąsiada również nie będą sytuacjami, które nas zaskoczą na tyle, że nie będziemy umieli się w nich odnaleźć.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Prawo
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
01 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

pokaż więcej
Proszę czekać...