reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Ubezpieczenie ochrony prawnej > Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

W związku z posiadaniem nieruchomości, niejednokrotnie dochodzi do sporów prawnych, które swój finał znajdują w sądzie. W większości wypadków niezbędna jest pomoc profesjonalisty, czyli adwokata bądź radcy prawnego. Warto zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, które co do zasady, są dosyć kosztowne. Z tego względu, bardzo korzystnym uzupełnieniem standardowego ubezpieczenia nieruchomości od szkód i zdarzeń losowych, jest dodatkowe ubezpieczenie ochrony prawnej.

Jak działa ubezpieczenie ochrony prawnej w zakresie nieruchomości?

Ubezpieczenie ochrony prawnej polega na refundacji kosztów, które osoba ubezpieczona będzie zmuszona ponieść w związku z koniecznością obrony swoich interesów. Są to koszty nie tylko związane z wynagrodzeniem adwokata lub radcy prawnego. To także koszty sądowe, postępowania egzekucyjnego czy sądu polubownego, postępowania administracyjnego, poręczenia majątkowego w postępowaniu karnym oraz koszty opinii rzeczoznawców w postępowaniu przedsądowym lub nawet podróży ubezpieczonego do sądu zagranicznego.

Jan Kowalski w 2012 roku zakupił nowe mieszkanie od dewelopera. Po roku zaczęły pękać ściany. Jan Kowalski zażądał odszkodowania od zbywcy, jednakże deweloper odmówił zapłaty. W związku z zaistniałą sytuacją, konieczna jest droga sądowa. Wartość przedmiotu sporu oszacowano na 20 tysięcy złotych, zatem opłata za wniesienie pozwu wyniesie 1000 złotych, wynagrodzenie adwokata około 1500 złotych.  Konieczne będzie również powołanie biegłego, czyli koszt około 1200 złotych. W związku z posiadaną przez Jana Kowalskiego polisą ochrony prawnej, towarzystwo ubezpieczeniowe dokonało refundacji ww. kosztów związanych z postępowaniem sądowym.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej?

Zakresem ochrony ubezpieczeniowej objęte są wszelkiego rodzaju koszty związane z prowadzeniem sporu w związku z posiadaniem nieruchomości. Ochrona obejmuje spory prawne i roszczenia związane ze statusem prawnym właściciela, użytkownika wieczystego, wynajmującego, wydzierżawiającego, najemcy, dzierżawcy lub użytkownika. Należą do nich chociażby spory związane, między innymi, z ustalaniem granic nieruchomości, wynikające z tytułu najmu lokalu użytkowego czy dzierżawy nieruchomości rolnej.

Jakie są korzyści z posiadania ubezpieczenia ochrony prawnej?

Niejednokrotnie zdarza się, że musimy zrezygnować z obrony swoich praw, z uwagi na wysokość kosztów, które się z tym wiążą. W zależności od złożoności problemu, mogą one  wynieść od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych. Zatem warto wziąć pod uwagę, jakie korzyści są związane z posiadaniem polisy ochrony prawnej.

W przypadku wystąpienia sporu sądowego, osoba ubezpieczona nie musi obawiać się o wysokość kosztów, które będą związane z postępowaniem. Wszystkie wydatki zostaną zrefundowane przez ubezpieczyciela.

Zobacz również: Ubezpieczenie ochrony prawnej dla kierowców i pasażerów

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama