REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

 Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
Ewa Tomala
Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie
Mieszkanie, nieruchomość, ubezpieczenie ochrony prawnej./ Fot. Fotolia
Mieszkanie, nieruchomość, ubezpieczenie ochrony prawnej./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z posiadaniem nieruchomości, niejednokrotnie dochodzi do sporów prawnych, które swój finał znajdują w sądzie. W większości wypadków niezbędna jest pomoc profesjonalisty, czyli adwokata bądź radcy prawnego. Warto zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, które co do zasady, są dosyć kosztowne. Z tego względu, bardzo korzystnym uzupełnieniem standardowego ubezpieczenia nieruchomości od szkód i zdarzeń losowych, jest dodatkowe ubezpieczenie ochrony prawnej.

Jak działa ubezpieczenie ochrony prawnej w zakresie nieruchomości?

REKLAMA

Ubezpieczenie ochrony prawnej polega na refundacji kosztów, które osoba ubezpieczona będzie zmuszona ponieść w związku z koniecznością obrony swoich interesów. Są to koszty nie tylko związane z wynagrodzeniem adwokata lub radcy prawnego. To także koszty sądowe, postępowania egzekucyjnego czy sądu polubownego, postępowania administracyjnego, poręczenia majątkowego w postępowaniu karnym oraz koszty opinii rzeczoznawców w postępowaniu przedsądowym lub nawet podróży ubezpieczonego do sądu zagranicznego.

REKLAMA

Jan Kowalski w 2012 roku zakupił nowe mieszkanie od dewelopera. Po roku zaczęły pękać ściany. Jan Kowalski zażądał odszkodowania od zbywcy, jednakże deweloper odmówił zapłaty. W związku z zaistniałą sytuacją, konieczna jest droga sądowa. Wartość przedmiotu sporu oszacowano na 20 tysięcy złotych, zatem opłata za wniesienie pozwu wyniesie 1000 złotych, wynagrodzenie adwokata około 1500 złotych.  Konieczne będzie również powołanie biegłego, czyli koszt około 1200 złotych. W związku z posiadaną przez Jana Kowalskiego polisą ochrony prawnej, towarzystwo ubezpieczeniowe dokonało refundacji ww. kosztów związanych z postępowaniem sądowym.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej?

Zakresem ochrony ubezpieczeniowej objęte są wszelkiego rodzaju koszty związane z prowadzeniem sporu w związku z posiadaniem nieruchomości. Ochrona obejmuje spory prawne i roszczenia związane ze statusem prawnym właściciela, użytkownika wieczystego, wynajmującego, wydzierżawiającego, najemcy, dzierżawcy lub użytkownika. Należą do nich chociażby spory związane, między innymi, z ustalaniem granic nieruchomości, wynikające z tytułu najmu lokalu użytkowego czy dzierżawy nieruchomości rolnej.

Jakie są korzyści z posiadania ubezpieczenia ochrony prawnej?

REKLAMA

Niejednokrotnie zdarza się, że musimy zrezygnować z obrony swoich praw, z uwagi na wysokość kosztów, które się z tym wiążą. W zależności od złożoności problemu, mogą one  wynieść od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych. Zatem warto wziąć pod uwagę, jakie korzyści są związane z posiadaniem polisy ochrony prawnej.

W przypadku wystąpienia sporu sądowego, osoba ubezpieczona nie musi obawiać się o wysokość kosztów, które będą związane z postępowaniem. Wszystkie wydatki zostaną zrefundowane przez ubezpieczyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Ubezpieczenie ochrony prawnej dla kierowców i pasażerów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA