Kategorie

Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
Ewa Tomala
Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie
Mieszkanie, nieruchomość, ubezpieczenie ochrony prawnej./ Fot. Fotolia
Mieszkanie, nieruchomość, ubezpieczenie ochrony prawnej./ Fot. Fotolia
Fotolia
W związku z posiadaniem nieruchomości, niejednokrotnie dochodzi do sporów prawnych, które swój finał znajdują w sądzie. W większości wypadków niezbędna jest pomoc profesjonalisty, czyli adwokata bądź radcy prawnego. Warto zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, które co do zasady, są dosyć kosztowne. Z tego względu, bardzo korzystnym uzupełnieniem standardowego ubezpieczenia nieruchomości od szkód i zdarzeń losowych, jest dodatkowe ubezpieczenie ochrony prawnej.

Jak działa ubezpieczenie ochrony prawnej w zakresie nieruchomości?

Ubezpieczenie ochrony prawnej polega na refundacji kosztów, które osoba ubezpieczona będzie zmuszona ponieść w związku z koniecznością obrony swoich interesów. Są to koszty nie tylko związane z wynagrodzeniem adwokata lub radcy prawnego. To także koszty sądowe, postępowania egzekucyjnego czy sądu polubownego, postępowania administracyjnego, poręczenia majątkowego w postępowaniu karnym oraz koszty opinii rzeczoznawców w postępowaniu przedsądowym lub nawet podróży ubezpieczonego do sądu zagranicznego.

Jan Kowalski w 2012 roku zakupił nowe mieszkanie od dewelopera. Po roku zaczęły pękać ściany. Jan Kowalski zażądał odszkodowania od zbywcy, jednakże deweloper odmówił zapłaty. W związku z zaistniałą sytuacją, konieczna jest droga sądowa. Wartość przedmiotu sporu oszacowano na 20 tysięcy złotych, zatem opłata za wniesienie pozwu wyniesie 1000 złotych, wynagrodzenie adwokata około 1500 złotych.  Konieczne będzie również powołanie biegłego, czyli koszt około 1200 złotych. W związku z posiadaną przez Jana Kowalskiego polisą ochrony prawnej, towarzystwo ubezpieczeniowe dokonało refundacji ww. kosztów związanych z postępowaniem sądowym.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej?

Zakresem ochrony ubezpieczeniowej objęte są wszelkiego rodzaju koszty związane z prowadzeniem sporu w związku z posiadaniem nieruchomości. Ochrona obejmuje spory prawne i roszczenia związane ze statusem prawnym właściciela, użytkownika wieczystego, wynajmującego, wydzierżawiającego, najemcy, dzierżawcy lub użytkownika. Należą do nich chociażby spory związane, między innymi, z ustalaniem granic nieruchomości, wynikające z tytułu najmu lokalu użytkowego czy dzierżawy nieruchomości rolnej.

Jakie są korzyści z posiadania ubezpieczenia ochrony prawnej?

Niejednokrotnie zdarza się, że musimy zrezygnować z obrony swoich praw, z uwagi na wysokość kosztów, które się z tym wiążą. W zależności od złożoności problemu, mogą one  wynieść od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych. Zatem warto wziąć pod uwagę, jakie korzyści są związane z posiadaniem polisy ochrony prawnej.

W przypadku wystąpienia sporu sądowego, osoba ubezpieczona nie musi obawiać się o wysokość kosztów, które będą związane z postępowaniem. Wszystkie wydatki zostaną zrefundowane przez ubezpieczyciela.

Zobacz również: Ubezpieczenie ochrony prawnej dla kierowców i pasażerów

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.